bilaxos
bilaxos (üye)
İzmir / Amatör

Diyafram Perde Hızı İso Ayarları

4 gün önce yeni bir makine aldım d5000
özellikleri iyi bilmediğim hep autoda çekiyorum
heryerde okumama rağmen diyafram ayarlarını iso ayarlarını hala yapamıyorum nerde nasıl çekeceğimi bilmiyorum
yardımcı olursanız sevinirim

Tarih: 21 Kasım 2010, 11:51 - İp: 78.***.**7.56
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

nerde nasıl çekeceğiniz nasıl bir fotoğraf istediğinize bağlı. karanlık bir fotoğrafmı aydınlıkmı, hareket hissi vermek istiyormusunuz yada nasıl vermek istiyorsunuz, arka planı konudan soyutlamakmı istiyorsunuz... sınırsız farklı fotoğraf var sonuçta. bir amatör olarak tavsiyem makinanızı enstantane öncelikli (S) yada diyafram öncelikli (A) modlarında kullanmanız... Bu modlarda makina enstantene yada diyafram değerinden birini(seçtiğiniz moda göre) sizin atadığınız şekilde alıp, diğerini kendisi pazometre yardımıyla otomatik olarak atar. manuel kullanmak hem zor hemde yoğun teknik bilgi gerektirir. amatörler gördüğüm kadarıyla çok kullanmıyorlar, ha uygun bir koşul yakalar diyaframa karşılık enstanteneyi siz atamak isterseniz o ayrı bir durum. iso ayarınıda karanlık bir yerdeyseniz 400de aydınlıkta iseniz 100-200de tutmanız..
çekim teknikleri kısmında biraz dolaşırsanız nasıl fotoğraflar için nasıl ayarlar gerekli konusunda da epey fikir edinebilirsiniz..
saygılar

Tarih: 21 Kasım 2010, 12:31 - İp: 178.***.**7.122
bilaxos
bilaxos (üye)
İzmir / Amatör

Teşekkür ederim

Tarih: 21 Kasım 2010, 12:44 - İp: 78.***.**7.56
goksel.nejat
goksel.nejat (üye)
İstanbul / Amatör

"iso-diyafram-perde hızı" üçünün arasındaki ilişkiyi kavrayabilmen için forumda üstadların paylaştığı 2 link vereyim sana.Mutlaka yardımı dokunacaktır.Basit birer simülatör bunlar

http://www.fotoarabesk.com/sanal_foto/index.html

http://www.dryreading.com/camera/

#goksel.nejat' tarafından 24.11.2010 20:16:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Kasım 2010, 20:15 - İp: 78.***.**7.50
bilaxos
bilaxos (üye)
İzmir / Amatör

Teşekkür ederim gerçekten yararı oldu

Tarih: 25 Kasım 2010, 19:12 - İp: 95.***.**8.110
goksel.nejat
goksel.nejat (üye)
İstanbul / Amatör

Rica ederim ne demek."Bilgi paylaşıldıkça güzeldir."

Tarih: 26 Kasım 2010, 22:11 - İp: 88.***.**8.12
  • 1