dilekakal
dilekakal (üye)
İzmir / Amatör

Diyafram Öncelikli A Modu

Günaydın arkadaşlar,

DSRL kullanmaya yeni başlamış biri olarak sizden çok fazla öğreneceğim şey olduğunu düşünüyorum. Nikon d5000 alarak bende sizlerin arasına katılmış bulunmaktayım. Dün gece biraz denedim makineyi ve çekim yapmak istedim. Net alan derinliğini azaltarak yani diyaframı açarak arka fonu bulanıklaştırmak istedim. Bunun içinde A modunu kullanmayı tercih ettim yeni başlayan biri olarak. Enstanteneyi zaten makine kendi ayarladı ama ben bir türlü diyaframı 4,2'nin altına düşüremedim. Objektifim Nikon ile verilen kit len 18-55VR ayrıca 55-200VR ile de denedim onunlada olmadı. Sizce bunun sebebi objektif kaynaklı mı yoksa florasan ışığından mı kaynaklanıyor anlayamadım. ISO 200'dü onuda düşürdüm ama nedense yine olmadı. Yardımınıza ihtiyacım var. Teşekkürler.

Tarih: 17 Eylül 2010, 08:18 - İp: 212.***.**4.154
dilekakal
dilekakal (üye)
İzmir / Amatör

Gerçekten çok mutlu oldum teşekkürler yardımlarınız için.

Tarih: 17 Eylül 2010, 11:46 - İp: 212.***.**4.154
kerempekin
kerempekin (üye)
İstanbul / Amatör

- netlediğiniz objeyi objektifinizin mümkün olduğu kadar yakınına getirin,
- objektifin odak uzaklığını arttırın (yüksek zum)
- düşük f değeri
birde böyle deneyin...

Tarih: 17 Eylül 2010, 19:59 - İp: 78.***.**7.180
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yeni başladığınız için yeni lens almanızı çok fazla kimse tavsiye etmeyecektir ama, Nikon'unuz için 100 dların altında ucuz yollu 50mm f/1.8 sabit lens alırsanız, istediğiniz sonuçları fazlasıyla alırsınız.. Spot veya internetten çok rahat bulabilirsiniz.. Bu lensi hafifliğiyle her zaman yanınızda taşıyabilir, ve her türlü ortamda, çekim yapabilirsiniz.. Ayrıca keskin sonuçlar da alırsınız.. Canon'da da olduğu gibi, bence Nikon'un da en iyi lenslerinden biridir..

F değeri 1.8 olan lensi bu noktaya kadar açıp, arka planı neredeyse tamamen bulanıklaştırabilirsiniz..

Tarih: 19 Eylül 2010, 05:28 - İp: 58.***.**8.227