tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Diyafram Değeri Ve Açıklığı Hakkında

Merhaba,

Öğrenmeye çalışıyorumda bir şey dikkatımı çekti. Diyafram değeri ve açıklığı gösteren bir resim gördüm

Diyafram değeri küçüldükçe açıklık artıyor örnek değer en küçük değer f/1.4 ama açıklık en büyük açıklık

Sorum şu meraktan
Nasıl oluyorda en büyük açıklıkta en yakın nesne net oluyor da arkadakile flu oluyor?

Nasıl oluyorda en küçük açıklık nokta gibi olduğunda tüm nesneler net oluyor?

İlginç bir dürüm

Tarih: 13 Nisan 2015, 13:46 - İp: 78.***.**4.238
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aciklayayim dedim ama baktim kolay degil - bu konuda fazla fikri olmayan, bir delikten gecen isigin nasil dagildigini pek bilemeyecek birine sozlerle anlatim. Internetteki bir diyagram daha faydali olur :

Delik kucuk oldugunda, sensorun ileri geri kaydirilmasi ( fokusun ileri/geri yapilmasi ile ayni etki ) bir sey degistirmiyor. Yani her yer nispeten net diyebiliriz.

Diyafram acildikca, goruntunun daha genis bir aciya yayilmasi sebebiyle fokus noktasi ( cizgilerin kesistigi yer ) kritiklesiyor - yani alan derinligi AZALIYOR , SIG ALAN derinligi olusuyor.

#paperman' tarafından 14.04.2015 03:38:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Nisan 2015, 03:29 - İp: 108.***.**5.85
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

sormamışsınız ama bilmeyenler için yazayım diyafram rakamı en küçükken neden açıklık en fazla niye ters diye soran olursa ters değil.. rakam küçükken açıklığı değil kenardaki emsafeyi telaffuz ediyoruz.. diyafram en açık halde iken 1,4 de mesela ,açıklığı değil diyafram bıçaklarının kenarla olan mesafesinden söz ediyoruz.. f:22 de kenarla mesafa fazla f:1,4 de kenarla mesafe az.

Tarih: 14 Nisan 2015, 10:24 - İp: 88.***.**4.43
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

@kesim00 bilmediğim bir soruyada cevap verdiniz, meğer değerler içindeki açıklık değilmiş bu cevabınızla değerlere diyaframın durumunu görmüş oldum teşekkürler

paperman cevap için teşekkürler dediğiniz gibi bazı şeyler hiç bilgisi olmayana tam anlayacak şeklinde anlatmak zordur ama öğreneceğiz inşallah
Doğrunu tam kavrayamadım ama el fenerleri ışığı geniş açı yaptığında ileri aydınlatamıyor ama ışığı incelttiğimizde çok daha içeriyi aydınlatmış oluruz bunun gibi bir şey doğanın kanunu gbi bir şey galıba

Tarih: 14 Nisan 2015, 11:47 - İp: 78.***.**4.238
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aslinda oyle degil Kesim00 ama yeni baslayanlara kafalari karismasin diye oyle anlatilabilir.
Diyafram degeri ( fstop ) = Fokal uzunluk/diyafram acikligi

Diyafram acikligi olarak lensin en onundeki giris acikligi ( veya kisilan diyaframjnin oraya tekamul eden ebadi ) aliniR - diyaframin fiziksel capi degil.

Mesela 300 mm lens , 15 cm on eleman capi = f2
50 mm lens / 22mm cap = f1.8

Cap kuculdukce fstopun buyumesi bu formuldeki ters orantidan ....

Tarih: 14 Nisan 2015, 17:48 - İp: 108.***.**5.85
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

biraz daha kafa karıştıracak olursak
diyafram açıklığının çapı= odak uzaklığı/diyafram değeri

f:2 ve 50mm için örnek verecek olursak 50/2=25mm diyafram açıklığı var demektir. f:4 için ise 50/4= 12,5mm . yani f büyüdükçe çap küçüldü..

ama sahada kafa karıştırmamak için içinin büyüklüğü ile değil kenar mesafesi ile ilişkilendirmek daha akılda kalıcı

kenara olan mesafe düştükçe diyafram düşer.. kenar mesafesi ne kadar düşerse net alan o kadar düşer..

Tarih: 14 Nisan 2015, 18:41 - İp: 212.***.**6.203
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Konu diyafram aklıma takılan bir kaç soru sorayım

Madem diyafram yukarıdaki resimde gösterildiği gibi ışık gireceğim alanı belirler, neden makineden makineye diyafram değerleri değişiyor

Örnek: Bende Canon G7 var f/2,8 ile f/8 aralığında
Yeni Lumix LX100 aldım f/1,7 ile f/16 aralığında
Yukarıdaki resim f/1,4 ile f/16 aralığında

Nedir bazı makineler aralığı açamayan veya kısamayan neden?

Tarih: 16 Nisan 2015, 19:52 - İp: 78.***.**4.238
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

diyafram lens üzerinde olur. lensi değişmeyen makinelerde de lens üzerindedir. değerler tamamen üretici firmanın ne yapmak istediği ile alakalı. makineden makineye değil lensten lense değişir.. tamamen pazarlama stratejileri ile alakalı.. şunu söyleyeyim en iyisi en açık olanı denebilir bir açıdan .. mesela canon 1,8 lens 300 tl iken 50mm 1,4 lens 900 tl 50mm 1,2 lens ise 5000 tl dir. gövde kalitesi farkını bir kenara bırakacak olursak ışık açısından en iyisi 1,2 lenstir. aynı zamanda net alanı en dar olan da odur.. ancak diyafram açıldıkça sorunlar da başlar.. doğası gereği keskinlik azalır ve diyafram değeri açıldıkça keskinlik azalmasın diye daha kaliteli elementler ve teknolojiler devreye girer ve bu yüzden de fiyat artar.

Tarih: 17 Nisan 2015, 09:29 - İp: 88.***.**4.43
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Teşekkürler,

Birde şunu sorayım
Bu forumda üyeler çektiği bazı fotoğrafları yayınlıyorlar ve fotoğraf çekerken kullandıkları değerleride yazıyorlar

Ben şöyle biliyorum yanlış veya doğru okuduğum kadarıyla.
Arka planı flu yapmak için diyafram değerini en düşüğe yanı ışık gireceği açıklık en fazla olmalıdır.

Bende diyordum ki benim makinem en düşük değeri f/2.8 arka plan flu olacak resim çekemem diyordum ki bu forumda yayınlanan arka planı flu fotoğraf diyafram değeri f/2.8 diyor.
Bende arka plan flu olmuyorda forumda yayınlanan fotoğraf nasıl flu oluyor? bunun sebebi nedir?

Tarih: 17 Nisan 2015, 15:53 - İp: 78.***.**4.238
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Sorular sormakla bitmez tabi,size en kısa zamanda fotoğrafçılıkla ilgili bir kaç kitap edinmenizi tavsiye ederim.Madem öğrenmeye heveslisiniz benimde sizin gibi zamanında merak sarıp hemde bir kaç defa okuduğum Özer Kanburoğlu nun A dan Z ye fotoğrafçılık kitabını öneririm.Bu sadece başlangıç olacak size altyapı sağlayacaktır, gerisi size kalmış.

#atilla61' tarafından 19.04.2015 12:54:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Nisan 2015, 12:54 - İp: 212.***.**1.70
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

objeye yakın olmak yüksek odak değeri diğer flu yapma yolları

Tarih: 19 Nisan 2015, 15:29 - İp: 212.***.**7.112