911turbo
911turbo (üye)
İstanbul / Amatör

Çekim Tekniği?

Aşağıdaki fotolar gibi nasıl çekim yapabiliriz? kompakt makineler çekebilirmi?Yoksa bu tarz için lens falan mı lazım yani nikon d90 tarzı makinelermi?

Tarih: 10 Temmuz 2009, 14:20 - İp: 88.***.**4.190
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Son fotoğraf hariç iyi ışıkta makineyi sabitleyerek kompakt makine ile çekilebilir.

Tarih: 10 Temmuz 2009, 16:30 - İp: 78.***.**6.243
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Kaliteli lens ve fotoğrafta renk ve kompozisyon bilgisi hakimiyeti ile yapılabilir.
Ben fotoğrafları beğenmedim.

Tarih: 10 Temmuz 2009, 19:11 - İp: 78.***.**7.113
911turbo
911turbo (üye)
İstanbul / Amatör

Peki bunu hangi modda çekmemiz lazım?yani direk çekiyormuyuz?Yoksa 1-2 ayar varmı?

Tarih: 11 Temmuz 2009, 12:36 - İp: 85.***.**8.209
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

ooo her ayarı forumdan beklersen sen bırak forum senin yerine çeker o tür fotograflar...
eline makinanı alacaksın..
geçeceksin arabanın karşısına deklanşöre basacaksın sagından solundan aşagıdan yukarıdan resimler çekeceksin...
bir tane çekeceksin .. begenmedigin yönlere bakıp sonra bir daha çekeceksin...
ayar dediğin şeyleride bu çektiğin fotograflara göre kendin yapacaksın....
( beyaz ayarı-flaş ayarı-netlik ayarı-+- pozlama degerleri )
makinanın ayarlarınıda deneme yanılma yoluyla kendin ögrenecek sin...

Tarih: 12 Temmuz 2009, 16:43 - İp: 88.***.**5.39
911turbo
911turbo (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf makinem yokki deneyecek...Fotoğraf makinesi alıcam bende kompakt çekebiliyormu diye araştırıyorum...Mesela panasonic TZ5 veya lx-3 bu tarz çekebilirmi?Özellikle son fotodaki gibi?

İlk resimdeki cerato sanki uzun gibi bir hava var..mesela bence cep telefonumla çekiyorum ama öyle çıkmıyor?

Tarih: 13 Temmuz 2009, 11:01 - İp: 88.***.**6.164
911turbo
911turbo (üye)
İstanbul / Amatör

Yokmu arkadaşlar cevap verecek??O kadar bakan var kimse giripte bişiyle yazmıyor..

Tarih: 14 Temmuz 2009, 17:33 - İp: 88.***.**1.195
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yazmıs bastakiler,sondaki hariç kompaktla cekilebilir diye...
ya okumuyorsunuz yada bu cevaplar hosunuza gitmedi heralde?
fotografcılık ve ısık bilginiz varsa birazda photoshop biliyorsanız kompaktlada cekersiniz yoksa elinizde d300de olsa cekemezsiniz.

Tarih: 14 Temmuz 2009, 17:45 - İp: 78.***.**8.156
911turbo
911turbo (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin görüyorum tabii ki de yorumları ancak bende çektiğimde böyle olmuyor..Yani bunu direkt normal ayarda mı çekiyoruz ? 1.foto mesela cerato uzun çıkmış..Yani yakında gibi araba ama ne bilim bi değişik değilmi?Zoom da mı çekilmiş acaba onu soruyorum?Bende çekiyorum böyle cep telefonumla ama olmuyor..Kompaktta çekerken nasıl çekicez..direkt olduğu gibimi?

Tarih: 14 Temmuz 2009, 22:34 - İp: 85.***.**4.0
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

cep telefonuyla fotograf makinesi kalitesini yakalayabileceginizi dusunmenız hata zaten..
bunlar dslr ile cekilmiş fotograflar ama fotografcılık bilginiz varsa manuel ayar yapılan bir makineyle cekilebilirler..
arabalarda uzama kısalma vs yok,arabanın acısından kaynaklanıyor..
ama en alttakınde geniş acı objektifin verdigi bir etki var oyuzden kabin cok uzak gorunuyor..

fotograflara bakarak diyaframın kısık oldugu soylenebilir,tripod kullanır, temiz pussuz bir havada temizleniş arabayı makul oranda pozlarsanız aynı goruntuye yakın bir goruntu alırsınız. renk canlılıgıda photoshop bilginize bakar,cunku makine ham bukadar renkli canlı fotograf vermez..
cep telefonuyla cekmekse hayal olur ancak..

Tarih: 14 Temmuz 2009, 23:28 - İp: 78.***.**6.144
911turbo
911turbo (üye)
İstanbul / Amatör

Sağol gaijin peki bu fotoları Canon SX200,Fujifilm S2000HD ve Panasonic Tz5 le çekebilirmiyim?Bu 3 ü arasından hangisini seçersin sen?

Tarih: 15 Temmuz 2009, 10:07 - İp: 88.***.**6.109