emree.415
emree.415 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Keskinlik

arkadaşım ın nikonu var gece çekimlerinde keskinliği artırdıgında dolayı cok iyi sonuçlar elde ediyo .
Benim canon 600d 'm var gece çekimlerinde ışıgı sarı yapıyo hep florosan ı seçmeme ragmen sarılık yapıyo .
ve keskinliği nikon d 90 ın ki gibi olmadıgından bozuyo sonradan kaliteyi shop ta . keskinliği nasıl artırabilirim ve sarı ışıgı nasıl beyaz a çevirebilirim?

Tarih: 3 Aralık 2013, 18:49 - İp: 188.***.**8.173
mustafali
mustafali (üye)
İstanbul / Amatör

5 ay önce açtığın konuya cevap veren arkadaşlara, zahmet edip bugun ''saolun'' dedin.Şimdide bozuk bir türkceyle ne sorduğun bile belli değil, cevap bekliyorsun.

Tarih: 3 Aralık 2013, 22:17 - İp: 92.***.**5.2
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Renk ısısı konusunu (WB)baştan öğrenmeye çalışın, kısaca yazmaya çalışsam hep kafa karıştırırım..
Gece çekiminde floresanla aydınlatılmış mekan için doğru ayar yapıyorsunuz, ancak ay ışığı veya şehir ışıkları için için otomatik veya güneş ayarında da deneyin.

Daha ileri seviyelere geldiğinizde Raw çekim yapıp uygun programlar yardımıyla renk ısısı düzeltmeleri yapabilirsiniz. Fakat bu aşamada daha çok deneme - öğrenme yollarıyla uğraşın (deneme-yanılma demeye dilim varmıyor )..

Tarih: 3 Aralık 2013, 23:15 - İp: 94.***.**4.47
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Söylediğiniz olayı etkileyen faktörler şunlar.Tekil Pixel boyutu,Sensör boyutu.Bunlar D90'da, 600D'ye oranla daha büyük.Bide sensörlerin ışık dağılım noktaları.Nikon sensörlerin de renk hassaslık olayı kısaca RGB olrak gider, Canon da BGR olarak gider.Yani Nikon gece çekimlerinde daha başarılıdır.İnsan gözünde ki Tri-Chromatic Theory ile tamamen aynıdır...Ayrıca RAW olarak çekmezseniz kaliteyi ciddi oranda etkiler...

Tarih: 4 Aralık 2013, 01:57 - İp: 212.***.**0.119
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

alfaci, RGB ve BGR farkı nasıl gece çekimlerini etkiliyor?
Fazla piksel olması "aynı koşullar altında" her zaman daha iyi. 600D düşük ışıkta D90'ın gerisinde değil. D90 standart olarak biraz fazla kontrast ve keskinleştirme uygular JPEGlere, aradaki farkın en büyük sebebi budur diye tahmin ediyorum.

Tarih: 4 Aralık 2013, 10:08 - İp: 115.***.**7.162
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Nikon sensörler de kırmızı,mor gibi koyu renkler sensörün önüne düşer.Canon da da mavi,yeşil tarzı açık renkler sensör önüne düşer.Y da şöyle diyim Nikon uzun dalga boylarını(RGB kısaca) yakalama da daha başarılıdır.Bu da makinelerin gece ve gündüz hassasiyetlerini değiştirir...

#alfaci' tarafından 04.12.2013 14:18:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2013, 14:17 - İp: 212.***.**0.119
emree.415
emree.415 (üye)
İstanbul / Amatör

Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim öncelikle. Sagolun

mustafa ali sana gelince ben bu siteyi kullanmayı fazla bilmiyorum onunla alakalı bişey nasıl cevap yazıldıgını yeni buldum , kime ne zaman cevap yazıcagım seni hiç bi şekilde ilgilendirmediği gibi türkçeyi nasıl kullanıcagımda seni ilgilendirmez .
anlayan anlayıp cevap veriyo yardımcı oluyo gördüğün gibi .

sana uzakdan bakmak düşer.

Tarih: 6 Aralık 2013, 21:31 - İp: 46.***.**7.142
mustafali
mustafali (üye)
İstanbul / Amatör

Maşallah dilde papuç gibi

Tarih: 6 Aralık 2013, 22:27 - İp: 92.***.**5.2
  • 1