efkan
efkan (üye)
Batman / Meraklı

Canon Eos 3000 (bir Sorum Var)

Merhaba sevgili fotoğrafseverler.
Elimde Canon EOS 3000 serisi bir SLR Analog fotoğraf makinesi var. Kafama takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak ve yanıtlar almak istedim.
Sorum şöyle:
Dijital fotoğraf makinelerinde belirli birtakım piksel değerleri vardır. Örn; 3MP. 4MP. 11MP. gibi...
Bendeki fotoğraf makinesinin (Canon EOS 3000) çözünürlük değeri piksel bazında nedir?
Fotoğraf makinem hakkında yorum yapmak isteyenleri de zevkle okurum...

Selamlar...

#Efkan' tarafından 20.10.2004 15:56:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2004, 11:11 - İp: yok
LiTHiuM
LiTHiuM (üye)
Kocaeli / Profesyonel Fotoğrafçı

Tam olarak böyle bir değerlendirme yapmak çok zor. ama illede bir karşılaştırma gerekirse bunu makinenle değil kullandığın filmle yapabilirsin. filmlerde grenler yada renk hücreleri vardır. bunlar pixeller gibi tam keskin görüntüde değildir. Yüksek ASA değerli filmler kullanırsan düşük ışıklı çekimlerde grenleri görebilirsin. bunuda tam olmasa bile pixellere benzetmek mümkün. Düşük ASA değerli filmlerde bu grenler çok daha az yada ışık miktarına göre görünmezler. Bu durumda 50-100 ASA gibi filmleri yüksek pixel oranına 400-800-1600 ASA gibi filmleri ise düşük pixel oranına benzetebiliriz.
Selamlar...

Tarih: 20 Ekim 2004, 11:41 - İp: yok
efkan
efkan (üye)
Batman / Meraklı

lithium çok tşk. dostum ama verdiğin bilgiler biraz ağır geldi.

Daha basit bir dille anlatmak isteyen arkadaşlar varsa bekliyorum...

#Efkan' tarafından 20.10.2004 15:49:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2004, 15:50 - İp: yok
onuryuksel
onuryuksel (üye)
Gaziantep / Meraklı

Güzel bir soru doğrusu ben de bu sorunun cevabını merak ediyorum.

Mesela 4-5 megapixel bir makine ile çok büyük boyutlu çıktı aldığınızıda (Fotoğrafçıların camekanlarındagördüğümüz gii)pixeller ayrılıyor netlik bozuluyor ama 10-15 de problem yok mesela.

ama analog bir makine ile bildiğim kadarı ile çok büyük boyutlu tablar alabiliyorlar. ????

Tarih: 29 Ekim 2004, 10:10 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

kesinlikle boyle bir karsilastirma yapamazsiniz.adi ustunde biri analog digeri digital mantiklari farkli cihazlar her nekadar ayni isi yapiyor gibi gozuksede ayni sey degiller o yuzden kiyas yapmak imkansiz.piksel makine ile hangi kalitede max ne buyuklukte baski alabilecegimizi belirler.

Tarih: 30 Ekim 2004, 11:07 - İp: yok
  • 1