amphioxus
amphioxus (üye)
Ankara / Meraklı

Canon A85

Selamlar...

Canon A85 foto makinem var gayet memnunum ama şu diyaframla başım dertte gibi... Diyaframı nerde ne kadar kısacağımı çıkaramıyorum, alete bıraksam ohh paso 2.8de çekiyo dana gibi açıyo gözünü, de işte o zaman da çoğu zaman istediğim net alan derinliğini elde edemiyorum... Çok geniş olmasa da geniş sayılabilen bi manzara çekicem mesela, alete bıraksam 2.8de çekiyo deli ediyo manzaranın çoğu yerinde buğulu görüntü elde ediyorum, hadi diyorum açayım iyice heryer net çıksın 8.0 e kadar getiriyorum bu sefer de shutter speedle başım derde giriyo, bi tutturamıyorum çok karanlık çıkıyo ya da gereksiz derecede azaltıyorum shutter hızını bu sefer de titretiyorum net olmuyo resim kafayı yiycem... işi alete bırakıp diyaframı 8.0 e getirince de nie gerekenden fazla hızlı bi shutter speed seçip karanlık bi görüntü elde ediyo.. kardeşim sen olması gereken shutter ı seç bana bırak elimi titretip titretmiyeceğimi... delirtiyo ya... Diyeceksiniz ki sol üstte yazıyo +2 +1 falan die ona göre çek ayarı diyeceksiniz ama bazen o kadar uğraşamıyorum ki, mesela arkadaşları çekecem dizilmişler hem yeterli net alanı hem de güzel bi netlik istiyorum millete siz bekleyin ben baya bi uğraşıp güzel ayarı bulcam da diyemem ya...

Ayrıca AiAF hakkında da sormak istediğim şeyler var bunu açık mı kullanmalıyım kapalı mı? bu özelliği kapalı tutuunca bazen sorunlar yaşıyorum çekmek istediğim şeye odaklanamıyo alet, illa çevresinde bişi bulup odaklanması falan gerekiyo sinir bozucu bi durum, ya da direk açarsam yanlış yerlere odaklanma sorunları çıkıyo... Mesela arkadaşı çekmek istiyorum AiAF açıkken, alet gidiyo arkadaşın üstüne değil de arkasındaki çalılıklara odaklanıyo... sonra bi bakıyorum evde arkadaşın suratını değil de arkadaki çalılıkları çekmişim gibi, çalılar daha net... kırcam bu aleti ben...

Son olarak da effectler le ilgili bi sorum olcak, neutral , vivid , effect off arasında kararsız kalıyorum, neutral çok soluk gibi , ama vivid de aşırı canlı bi tuhaf duruyo.. sizce hangisini kullanmalı?

Biraz fazla soru oldu kusura bakmayın ayrıca laubali tavrım için de özür dilerim ama gecenin bi vakti böyle çıkıverdi işte Çok teşekkürler & saygılar

#amphioxus' tarafından 11.04.2005 23:48:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Nisan 2005, 23:47 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Çekeceğin fotoğrafta alan derinliğinin net çıkmasını istiyorsan kısık diyafram kullanacaksın makina da bu diyaframa göre bir enstantane seçecektir. Bu durumda Aperture Priority (A) modunu kullanmalısın. Düşük enstantaneden dolayı oluşabilecek fluluğu ayak kullanarak giderebilirsin bilhassa manzara resimlerinde.

Af yi açarsan netliği nereye yapacağını makina seçer ve bu seçim her zaman senin istediğin nokta olmayablir. Burada yapılacak iki şey var. Ya, Af yi kapatıp neliğin merkeze yapılmasına razı olacaksın ya da netliğin yapılmasını istediğin noktayı önce merkeze getirip AF kilidini kullanacak va bu kilit aktif duramdayken çerçevelemeyi tekrar yapacaksın.

Efektler konusu tamamen senin göz zevkine kalmış. Off durumda çekip daha sonra bilgisayarda da düzeltmeler yapabilirsin.

#ocaklilar' tarafından 12.04.2005 09:38:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Nisan 2005, 09:37 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

ISO'yu yükselt.

Tarih: 12 Nisan 2005, 13:21 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Senin makinanın en net, en keskin görüntü alacağın diyafram değeri 5.6 civarı . Bunu da şöyle anlayabilirsin:

1-P moduna alıp ASA 50'de kuzey yönüne sabah saatlerine dönerek veya ışığın normal olduğu yerlerde çekim yapmak için denklanşörü yarım bastığında genelde vermiş olduğu diyafram değeri vardır. Büyük çoğunlukla verdiği diyafram değeri en güzel görüntü alabileceğin değerdir.

2-AV çekim moduna al. Manzara çekimleri için netliği sonsuza alıp kilitle. Zommlu veya zoomsuz önemli değil. En küçük diyafram değerinden başlayarak en büyüğüne kadar tüm adımlarda ayrı ayrı resim çek. En net olan hangisi ise onu genelde kullan. Orta değerdeki diyaframları bulacaksın.

AV (Diyafram öncelikli çekim) çekim moduna getirip çekmeni tavsiye ederim. Hele manzara çekimlerinde kesinlikle Av . Berrak resim için ASA 50'den yukarısını kesinlikle çok önemli bir nedenin yoksa deneme. AiAF 'yi kapatıp center'e al. + - olayı da denklanşöre yarım bastığında LCD ekrandaki resme bakıp patlamalar yani aşırı ışık alan (yani fazla parlaksa ) resim yerler varsa - yönde , Resim fazla karanlıksa + yöndeki değerlerden birini tercih et. Fotoğraf makinası herşeyi griye göre ayarladığından karda veya beyaz ağırlıklı konularda her tarafı çok aydınlık göreceğinden fotoğraf karanlık çıkacaltır hemen + yöndeki değerlere alınacak, mesela yine siyah bir kedi çekeceksin makina gece olmuş zannedecek fotoğraf aşırı parlak çıkacaktır, bu durumda - yöndeki değerler (stop) tercih edilecektir. - , + 'nın dozunu da LCD ekrandan iyi takip ederek ayarlayacaksın.

Ben canlı renkleri ve keskinliği severim. Vivid derim. Ama renkler ve zevkler farklıdır herkeste.

Makro çekimlerde alan derinliği için diyaframı iyi ayarlamak gerekiyor.

http://www.netfotograf.com/forum/msgdetail.asp?msg_id=1985&highlight=hyperfocal

http://www.netfotograf.com/forum/msgdetail.asp?msg_id=2064&highlight=hyperfocal

linklerine ve de:

http://www.fotokritik.com/forum_goster.php?konu_id=21220

linkine de istersen bir bak.

Ayrıca:

http://www.fotokritik.com/forum_goster.php?konu_id=22629

http://www.fotokritik.com/forum_goster.php?logout=true&logout=true&konu_id=1352 linklerine de bakabilirsin.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

#suysal1' tarafından 12.04.2005 17:03:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Nisan 2005, 17:03 - İp: yok
amphioxus
amphioxus (üye)
Ankara / Meraklı

Cevaplarınız için çok teşekkürler...

Tarih: 12 Nisan 2005, 23:27 - İp: yok
  • 1