chemistry
chemistry (üye)
Kars / Amatör

Canon 400 İle Makro Çekim Sorunu?

Canon EOS-400 Rebel XTİ + Uzatma tüpü ile
makro resimler çektim. Obje olarak toz şeker kullandım. 2 adet 12 V halojen lanma ile aydınlattım.
çektiğim fotoğrafların boyutunu 1:1 yapınca netlik bozuluyor. resim 1/3 oranında küçültülünce net oluyor.
En yüksek çözünürlük ayarında çekıyorum. farklı değerlerde manuel modda çekim yaptım sonuç hep aynı. Reverse ring(ters halka) kullandım yine aynı.
Kısacası çektiğim makro resimleri 1:1 yapınca resmin netliği kayboluyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 9 Şubat 2008, 18:28 - İp: 194.***.**1.211
kaanceyhan
kaanceyhan (üye)
Antalya / Amatör

Kullandığınız objektif 18-55 gibi manuel diafram halkası olmayan bir objektif ve uzatma tüpünüz otomatik tüp değil ise probleminiz diaframın çok açık kalmasından kaynaklanıyordur.

bu problemin en kolay çözümü otomatik tüp kullanmanız.
otomatik tüp kullanırken netlik sorunu çekiyorsanız tripod kullanmanılınız.

Tarih: 9 Şubat 2008, 21:09 - İp: 85.***.**4.160
chemistry
chemistry (üye)
Kars / Amatör

kaanceyhan teşekkür ederim. Tripod kullanıyorum. Kablolu uzaktan deklanşör ile çekiyorum. Uzatma tüpü otomatik değil. 18-55 lens kulladım. Objektifi ters çevirince de sorun devam ediyor.
teşekkürler.

Tarih: 10 Şubat 2008, 07:32 - İp: 194.***.**1.211
humit
humit (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

kaanceyhan'in belirttigi gibi muhtemelen problem diyaframinizin en acik degerde kaliyor olmasindan kaynaklaniyor, biliyorsunuz diyafram acikligi arttikca alan derinligi azalir ve netlik duser, makro cekimlerde de bu kompozisyonu cok etkileyebilir..

Uzatma tupu kullanarak cekim yaparken 18-55 uzerinde diyaframi degistirme imkani yok, ancak objektifi kandirmak mumkun.

Bu yontem'i deneme riskinin tamamen size ait oldugunu belirtmek isterim.

1. objektifiniz makinenize takili iken makro cekim yaparken kullanmak istediginiz diyafram degerini ayarlayiniz.

2. makinenizin sol alt kisminda bulunan alan derinligi onizleme dugmesine basarak diyaframin ayarladiginiz degerde kapanmasini saglayiniz.

3. alan derinligi onizleme dugmesini basili tutarken, objektifi cikartiniz.

bu sekilde objektifinizin diyaframi ayarladiginiz degerde sabit kalacaktir. Bu sekilde istediginiz diyafram ayari ile cekim yapma sansini yakalayabilirsiniz.

Bol sans.

Tarih: 16 Şubat 2008, 01:50 - İp: 78.***.**3.14
chemistry
chemistry (üye)
Kars / Amatör

Sayın mumit
Çok teşekkür ederim. Haklısınız resimlerde düzelme var.
Bir de makinenin aynasını kaldırdım.
Size ve igilenen arkadaşlara çok teşekkürler.

Tarih: 16 Şubat 2008, 07:48 - İp: 194.***.**1.211
  • 1