network_foto
network_foto (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Bu Fotoğrafı Çekmek Kolay Mıdır?

Merhaba Sayın Profesyoneller,
Aşağıdaki gibi bir resim çekebilmem için sadece "f" değerini düşürüp "S" süresini arttırmam yeterli olur mu? Ya da ne yapabilirim? Yardım ederseniz çok sevinirim. Makinem SONY-Dsc H9

#fotohack' tarafından 26.03.2008 21:03:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2008, 20:57 - İp: 88.***.**8.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

s suresi? enstantanemi?
f degerini dusurursenız enstantane artar.
tam tersini yapmanız enstantaneyı uzatmanız gerekir.
mesela 10 saniye gibi.
----------------------------------------------

bu fotograf fazla temiz, yani erkek modelin kacısını gosteren bir hale yok,flaş kullanılmıs olabilir diycem ama arkadaki tablolar kesinlikle yansıma yapardı.

buyuk ihtimalle; once bayan model olan fotograf cekilip,ardından erkek model aynı kadrajda cekilmiş.
erkek saydamlastırıulıp iki fotograf birleştirilmiş olabilir.

Tarih: 26 Mart 2008, 21:25 - İp: 88.***.**3.247
network_foto
network_foto (üye)

Çok teşekkürler gaijin.
Ama ben yine de tatmin olmadım. Evet az evvel kastettiğim enstanteneyi uzatmaktı. Ama yanlış ifade etmişim )

Ama sadece bu kadar mı? Bu örnekteki gibi olağandışı şekilde görünen resimler nasıl çekilebilir ki?

#fotohack' tarafından 26.03.2008 22:18:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2008, 22:00 - İp: 88.***.**8.180
maii
maii (Objektif)
İstanbul / Amatör

profesyonel değilim ama bu soruya cevap verebilirim.. daha önce buna benzer fotograflar çektim..

adamın saydam kadının ise net çıktığına bakılırsa şu yol izlenmiş:
enstantaneyi bulb moduna getiriyoruz. bulb modu bize deklanşöre ne kadar basılı tutarsak o kadar "S" süresi veriyor.. bu 2 dk da olur 1 saat de.. yani "S" süresi tamamen bizim elimizde.. bu fotografta kadın hiç bozmamış duruşunu.. adam ise fotğrafa belli bir süre sonra girmiş.. ya da tam tersi: adam 30 sn durmuş sonra çıkmış ve fotoğrafçı bu fotografı 60 sn pozlamış olabilir.
Umarım anlatabilmişimdir. Ama burada dikkat edilecek şey S süresini epey uzattığımız için makinenin sabit bir yerde durması lazım ve çok ışık alacağımızdan diyaframı ya da asayı ona göre ayarlamamız lazım..

kolay gelsin

#maii' tarafından 26.03.2008 22:27:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2008, 22:26 - İp: 88.***.**8.235
network_foto
network_foto (üye)

Çok teşekkür ederim. Bu yöntemi deneyeceğim...

Tarih: 26 Mart 2008, 22:47 - İp: 88.***.**8.180
sdilaver
sdilaver (üye)
Zonguldak / Amatör

Bu fotoğrafta iki kare üst üste pozlanmıştır. Örneğiniz üzerinden konuşursak; üçayak üzerinde bulunan makinanın ilk çekiminde bayan manken bulunmaktadır. Duruşunu bozmadan ikinci çekimde kadraja erkek mankende dahil olmuştur. Sizin makinanızda varmı bilmiyorum ama ben K10D kullanıcısıyım bu özellik multiexposure olarak adlandırılmakta ve 9 kareye kadar üst üste çekim yapabiliyorsunuz.

Umarım açıklamam yeterli olmuştur. selamlar

Tarih: 26 Mart 2008, 22:51 - İp: 78.***.**0.66
network_foto
network_foto (üye)

Açıklamaların için çok teşekkür ederim.
SONY dsc H-9'da da bu multiexposure özelliği var mıdır biliyor musunuz

Tarih: 26 Mart 2008, 23:01 - İp: 88.***.**8.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotograf uzun enstantane olsa adamın kareye girip cıakrken hale bırakması gerekir.
karenın ustuste pozlanması daha olası bir durum, benim dedigim photoshopta birleştirmede bunun bilgisayarda yapılmıs halidir zaten.
tek gereken trıpod uzerinde makinenin hiç oynamaması ve kadrajın degişmemesi.,yoksa ustuste cekimde nesnelerın kenarında ıkıncı nesneler olur.

Tarih: 26 Mart 2008, 23:40 - İp: 88.***.**3.247
maii
maii (Objektif)
İstanbul / Amatör

adamın fotograftan çıkması pozladığımız süreye göre çok kısa olduğundan mesela 60 sn ye 2 sn gibi az bir değer olduğundan hale bırakmaz.. misal ben aynı fotoğrafta kardeşimi 3 kez pozlamıştım 20 sn aralıklarla yerini değiştirterek 3 maymunu oynamasını istemiştim fakat kesinlikle hale olmamıştı.

Tarih: 27 Mart 2008, 09:16 - İp: 88.***.**8.235
s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

bir kaç yolu var.

1.üstüste çekim
2.makina sabitlenerek, makinaya giren ışık engellenerek model kadrajdan çıktıktan yada girdikten sonra uzun süreli çekim yapılmış.

◄ Yanda görülen fotoğrafımı 2. yöntemle çekmiştim.

#soner06' tarafından 27.03.2008 11:10:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mart 2008, 11:01 - İp: 212.***.**5.240
birkan
birkan (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

sevgili dostum, öncelikle bu fotoğrafı oluşturmanın birden fazla yolu vardır.. tabi tripodu unutmayalım..

Arkadaşların açıkladığı yöntemlere ek olarak yazayım uzamasın

1) Özellikle nikonda rear flaş denilen bir özellik vardır. Bu özellikle Çekim yaparken Flaş 1 kere sensor açılırken bir kere de kapanırken olmak üzere bir çekimde 2 kere çakar. bu da bize diyafram avantajı kazandıracağından, oldukça kısık bir diyaframda örneğin 15 saniyelik bir enstantanede zayıf bir ışık ortamında ilk önce adam ve kadını yerleştirirsin kareye flaşın ilk patlamasından sonra adam kareden çıkar. ve çekim sonundaki ikinci flaş patlamasından sonra da adamın görüntüsü için yüzde 60 oranlarında düşer. bu çekimde netlik oldukça üstündür.

2) fotoğrafı 2 kare halinde bir adamlı bir kadınlı çekersin. fotoğrafları photoshopta üst üste bindirirsin. adamın kol hizasından altını basitçe siler adamın tramsparency yi istediğin oranda düşürürsün. netlik ışık pozlamada da özgür kalırsın..

3) Kadın ve adamı fotoğrafa yerleştirir kısık diyaframda yine zayıf ışıklı bir ortamda örneğin 10 saniye enstantane belirlersin. flaş çekim başlangıcında çakacak şekilde ayarlarsın. çekime başladığında flaş çakar çakmaz adam kareden çıkar. ve enstantane uzunluğuna göre saydamlığı da düşer..

Saygılar

#birkan' tarafından 28.03.2008 09:16:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mart 2008, 09:15 - İp: 88.***.**9.10