jackosman
jackosman (üye)
İzmir / Amatör

Bir Türlü Beceremedim

Genellikle bu işi öğrenmek için M (Manuel ) modu kullanıyorum , fakat bir türlü istediğim gibi çekemiyorum fotoğrafları . İlla otomatik modda da çekmek istemiyorum, biraz maymun işiymiş gibi geliyor . Sadece düğmeye basmak bana göre değil . Makinede en zor ayar hangisidir , veya bu fotoların doğru çıkması için hangi ayarı yapmam gerekiyor ? Tripod kullanmıyorum , netlik için gerekli mi ? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Tarih: 21 Ağustos 2008, 14:23 - İp: 78.***.**4.21
kheer
kheer (üye)
Hatay / Meraklı

eklediğiniz fotoğraflar içerisinde en güzeli açık ve net gözüktüğü gibi 2 nci fotoğraf.ama onda da ışık birazcık fazla ve geri planda parlayan yerler var.

bu resimleri çektiğiniz ışık şartlarında tripod gerekmez ama makinayı titretmemekte gerekir.
aslında en net fotoğrafınız 4. ama onda da ışık ayarını fazla kaçırmışsınız.en çok 1 ve 3 te titretmişsiniz.

en zor mod manuel moddur.tüm ayarları siz tercih edersiniz yanlış tercihleriniz fotoğrafı bozar.
makinanızın modelini yazmamışsnız ama manuel modla beraber diyafram öncelikli,enstantane öncelikli ve program seçenekleride vardır.
öncelikle çektiğiniz konulara uygun modlarda (manzara,porte v.b.) çekim yaparak makinaya alışmanızı,titretmeden çekmeyi öğrenmenizi sonra yukarıda belirtiğim modlara geçmenizi tavsiye ederim.

Tarih: 21 Ağustos 2008, 15:23 - İp: 88.***.**7.57
iptal_1
iptal_1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Size İzmir'de bulunan fotograf kulüp ve derneklerine başvurmanızı önerebilirim.Manuelde pozlama yapmayı kısaca anlatayım dilerseniz;
manuel pozlamada makinenizin pozmetresinden yardım almanız gerekecektir.
Makinenizde manuel pozlamayı seçtiğinizde ;

-2.. -1.. 0.. 1.. 2 diye görünen pozmetrede f ile sembolize edilen diyafram değerlerini ve 1/... ile gösterilen perde açıklık değerlerini doğru verdiğinizde yaklaşık şöyle bir görüntü oluşacaktır..

-2... -1... 0... 1... 2
...............^............

sıfırın altında yer alan ok -2 ile 2 arasında bir değerde ise doğru pozlama yapıyorsunuz demektir..Eğer konunuz karanlıkta kalıyorsa 0 ile 2 arasında tutmanız gerekir.Konunuz çok aydınlıkta ise 0 ile -2 arasında olması gerekecektir.Tabii -2 ile 2 arasındaki değerleri diyafram ve enstantane değerlerini ters eşgüdüm ile değiştirmeniz gerekecektir.

Fotografladığınız saat diliminde tripod kullanmanıza gerek yoktur.Netlik alanını arttırmak istiyorsanız F ile sembolize edilen diyaframınızı kısmanız gerekmektedir.F ile gelen rakamlar büyüdükçe ölçekli kısma işlemini yapmış olacaksınız....Mesela F 10 (on ölçek kısıldı) F 20 (yirmi ölçek kısıldı)
Netliği belirli bir noktaya vermek için diyafram değerini açmanız dolayısı ile F ile belirtilen sayısal ölçeği düşürmeniz gerekir.

Saygılarımla..

#konica' tarafından 23.08.2008 02:36:01 tarihinde düzenlendi.

#konica' tarafından 23.08.2008 02:46:09 tarihinde düzenlendi.

#konica' tarafından 23.08.2008 02:46:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ağustos 2008, 02:34 - İp: 78.***.**5.138
jackosman
jackosman (üye)
İzmir / Amatör

Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için ; kheer ve konica . Makinamın modeli Canon 40D ve kullandığım lens ise Sigma 17
- 70
@ Konica ; verdiğiniz teknik bilgiler için çok teşekkür ederim . Bu bilgiler maalesef kullanma klavuzunda belirtilmemiş. Henüz yeni adım atan biri olarak verdiğiniz bilgiler benim için çok kıymetli . Teşekkür ederim tekrardan

Tarih: 25 Ağustos 2008, 16:50 - İp: 78.***.**4.21
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Bende otomatik modda bol bol çekimler yapıp exif bilgilerine bakıyordum daha sonra diyafram yada enstantane öncelikli çekimlere ağırlık verdim şimdilerde ise manuel çekimlere başladım ama hal bazı durumlarda exif bilgilerinden kopya çekerek çekim yapıyorum

Tarih: 26 Ağustos 2008, 10:03 - İp: 78.***.**6.243
iptal_1
iptal_1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Gecikmiş yanıtım için özür dilerim...

Rica ederim güle güle kullanmanız ve güzel karelere tanıklık etmeniz dileklerimle sevgiyle kalın...

Tarih: 31 Ağustos 2008, 04:21 - İp: 78.***.**3.51
  • 1