jimiger
jimiger (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Bi Bakarmısınıs Lutfen... Onemli..

arkadaslar profesyonel fotograflara bakıyorum hepsi 35mmle cekilmis bir filmdenmis gibi yani film goruntusu gibi ama bzm dijitalde cektigimiz fotograflar ın goruntusu nasıl anlatsam cok çiğ bir goruntu var hic o hisssi vermiyorbunu sebebi objektifmi,grenkerdenmi,yoksa fotografın renkleriylemi alakalı bir reklam veya basın fotograflarına bakın goruntu hic oyle diil film goruntusu kalitesinde bilmem anlatabildimmi derdimi bilemiyorum ornek fotograflarla anca acıklanabilir bu evde ortalama 1500ytllik bir makinayla cektiklerinize bir bakın hic bir sanatsal etki yok cok çiğ bir goruntu var lutfen yorumlarınızı bekliyorum tesekkurler

Tarih: 5 Haziran 2007, 04:26 - İp: 88.***.**3.164
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

jimiger,

O fotograflarin canli gelmesinin nedeni,o insanlarin bu meslek icinde yillarini vermis olmasidir.Fotografcilik tecrube faktorunun en fazla isledigi meslek dallarindan bir tanesidir.

Bir de bu insanlarin, bu cekimleri 2000,3000 dolarlik objektiflerle yaptiklarini dusunursek

Makina bir yere kadar,fotografi fotograf yapan tecrube ve objektiftir.

Tarih: 5 Haziran 2007, 11:07 - İp: 195.***.**2.39
jimiger
jimiger (üye)

dooru soyluyorsunus objektif ck onemli bencede cvp icin tskrler..

Tarih: 6 Haziran 2007, 02:14 - İp: 88.***.**0.206
damla_00
damla_00 (üye)
Denizli / Stüdyo Fotoğrafçısı

1 - objektifin çok yumuşak olacak
2 - çekim alanını ve ışığını ve çekim pozisyonunu aynı andaorantılaman lazım bunlardan bir tanesi tam olmadığı takdirde istediğin sonucu alamayacaksın
3 - eh birazda bu işi bilecek ve tecrüben olacak yani
sana kolay gelsin

Tarih: 15 Haziran 2007, 20:23 - İp: 88.***.**2.98
jimiger
jimiger (üye)

arkadaslar o zaman nikon d serisi icin objektif onerebilirmisinis acaba birde objektif YUMUSAK derken ne kastetildi acaba..

Tarih: 15 Haziran 2007, 23:41 - İp: 88.***.**7.49
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

objektifin yumusagı degil keskini makbuldur..

bahsettıgın seyın adı photoshop..
fotograflar raw formatında ham olarak cekiliyor ve işleniyor..photoshop sitelerini incelersen eger orjınal fotografların senın bahsettıgın çiğ hale benzedıgını ps den sonra ortaya bir mucıze cıktıgını gorursun..
http://photoshop.demiart.ru/makeup/photo_makeover.jpg

Tarih: 16 Haziran 2007, 01:24 - İp: 88.***.**0.48
jimiger
jimiger (üye)

bahsettıgın seyın adı photoshop..
fotograflar raw formatında ham olarak cekiliyor ve işleniyor..photoshop sitelerini incelersen eger orjınal fotografların senın bahsettıgın çiğ hale benzedıgını ps den sonra ortaya bir mucıze cıktıgını gorursun..
http://photoshop.demiart.ru/makeup/photo_makeover.jpg

COK TESEKKURLER DOSTUM...

Tarih: 16 Haziran 2007, 02:45 - İp: 88.***.**2.53
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Gaijin,

Bundan 15 sene oncesine kadar cekilen ve cerceveden firlayan fotograflar nasil oluyordu ?

Tarih: 17 Haziran 2007, 16:59 - İp: 88.***.**7.65
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

karanlık odayı photoshop gibi kullanabilen ustalarda var..
rötuş için karanlık odadada kullanılan yontemler var..

Tarih: 17 Haziran 2007, 23:45 - İp: 88.***.**3.77
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Yapma gaijin,

Is sadece karanlik odada veya photoshopta bitiyorsa, fotografciya ne gerek var.Cek kafana gore bir sey nasil olsa masabasinda duzeltilir. Bana pek dogru gelmiyor .

Zaten karalik odada ki veya photoshop basinda ki fotografciligi bilmiyorsa neye gore,nereye kadar duzeltebilir ki ?

Tarih: 18 Haziran 2007, 00:05 - İp: 88.***.**7.65
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aaah ah cancaner..
ben bir diyorum bin anlıyorsunuz hep..
tabiki cekenle alakalı iş bunu inkar etmedimki ben..
ama soyle dusun..A'nında butun kurallarına gore cekilmiş bir fotografım var B'ninde..
aradaki farkı ne belirler???
dijitalde photoshopun varlıgı ınkar edilebilirmi??

ayrıca 2000 dolarlık objektif kullanmadanda cekilebiliyor bahsi gecen fotograflardan.ornek olsa daha iyi konusabilirdik gerci ama..

bir pasta dusun:
birazı seker,birazı un,yumurta,krema,ve aşçı vs vs
fotografta oyle,birazı makina,birazı lens,birazı fotografcı bırazı photoshop..biri olmadan biri olmaz..

kremasız yaş pasta oluyormu??hayır,evet ascısı ve malzemesi iyi ve tadıda guzel ama goruntusu basit oluyor.yani süslemek lazım..

demek istedigimi anladınızda işte illa uzun uzun yazıscaz

hem karanlık odayıda photoshopuda fotografcı yapmıyormu??fotograf sadece deklansore basmak degil,filmi takmaktan,kurumaya asmaya kadar,yada makinayı acmaktan photoshopta save as.. demeye kadar bir surec..

#gaijin' tarafından 18.06.2007 01:29:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Haziran 2007, 01:28 - İp: 88.***.**3.192