elina_
elina_ (üye)
İzmir / Amatör

Af Modu?

fotoğraf makinemde af modu var ama ne işe yaradığını çözemedim bir iki yerde okudum ama pek anlaşılır değildi onun için anlamadım anlaşılır bi şekilde yardım ederseniz çok sevinirim

Tarih: 1 Ekim 2011, 11:23 - İp: 81.***.**2.199
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Makinenizin modelini söylerseniz daha iyi açıklama yapabiliriz

Tarih: 1 Ekim 2011, 11:56 - İp: 78.***.**2.156
elina_
elina_ (üye)
İzmir / Amatör

nikon d90

Tarih: 1 Ekim 2011, 12:00 - İp: 81.***.**2.199
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Af Modları

AF-S (Single AF) : Deklanşöre yarıya kadar bastığınızda fokusu kilitler ve o noktada kalır. Hareketsiz nesneler için kullanılır

AF-C (Continuous AF) : Deklanşöre yarım basıldığı sürece makine sürekli fokusu günceller. Hareketli nesneler için kullanılır

AF-A (Auto AF) : Makine AF-S ile başlar aktif fokus bölgesinde hareket tespit ederse AF-C ile devam eder. Tecrübesiz kullanıcıların bunu kullanması tavsiye edilir

Af Alan Modları

Single Point AF : Kamera fokusu nesnenin tek bir parçasına göre yapar. Yön tuşlarını kullanarak istediğiniz fokus noktasını seçebilirsiniz

Dynamic Area AF: Kamera bütün AF noktalarını kullanmakla beraber yine de ana noktayı seçebilirsiniz. Hareketi düzensiz olan nesneler için kullanılır. Çocuklar ve spor çekimleri gibi

Auto-area AF : Single point AF ile başlar hareket tespit ederse Dynamic Area AF ye geçer

Daha ayrıntılı bilgiyi kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz

#najdorf' tarafından 01.10.2011 22:45:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ekim 2011, 12:29 - İp: 78.***.**2.156
elina_
elina_ (üye)
İzmir / Amatör

çok teşekkürler
bide bişi daha soracağım vizörün sağ tarafında AF-L ve AE-L yazan bi tuş var o ne işe yarıyo??

Tarih: 1 Ekim 2011, 12:34 - İp: 81.***.**2.199
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

AF-L : Fokus kilitleme. Yeniden kadrajlamaya yarar
AE-L: Ölçüm kilitleme. Belirli bir yerden ölçüm alıp pozlamada o değerleri kullanmaya yarar

Ayrıntılı açıklamıyorum zira bunlara gelene kadar öğrenmeniz gereken daha temel konular var. Diyafram, enstantane ve isodan başlayabilirsiniz. Kafanızda bunları oturtttukça sonraki kavramları daha kolay anlarsınız. Ayrıca kullanım kılavuzuna da baştan sona göz gezdirmenizi öneririm

Tarih: 1 Ekim 2011, 12:46 - İp: 78.***.**2.156
elina_
elina_ (üye)
İzmir / Amatör

ben o temel konuları biliyorum biraz scott kelbynin kitabını okudum oradada af modu ile ilgili bişiler yazıyodu bn bilmediğim için netten baktım ama anlamadım çok karışıktı klavuzuda bulamadığım için buraya yazdım

Tarih: 1 Ekim 2011, 12:57 - İp: 81.***.**2.199
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Temel konuları iyi biliyorsanız diğerlerini de az çok anlayabilmeniz gerek. Kelby nin kitabı fena olmamakla birlikte içindeki net bilgi 20 sayfayı geçmez. Bundan başka hangi kaynakları okudunuz?

Tarih: 1 Ekim 2011, 13:13 - İp: 78.***.**2.156
elina_
elina_ (üye)
İzmir / Amatör

çok iyi bilmiyorum sadece anlamlarını ve ne zaman kullanılmaları gerektiğini biliyorum ben başka kaynak olarak internetteki sayflardan çıktılar alıyorum konulara göre bide şuan da fotoğrafta pratik kompozisyonu okuyorum sizin bildiğiniz temel konuları içeren bi kitap var mı ?

Tarih: 1 Ekim 2011, 13:21 - İp: 81.***.**2.199
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Türkçe yazılmış kitaplar içinde tavsiye edebileceğim bir kitap yok. Aşağıdaki linklere göz atmanız çok faydalı olacaktır

Bazı Fotoğraf Terimleri
A'dan Z'ye Fotografçılık Eğitimi
Çekim Modları (p, S, A, M)
Yeni Fotoğrafçıya Ağabey Tavsiyeleri
Net Fotoğraflar İçin İp Uçları
İyi Fotoğraf Çekimi İçin İpuçları
Gece Fotoğraf Çekimi

Ayrıca netfotograf ve bascek.com u takip etmeniz yararınıza olacaktır. Kolay gelsin

#najdorf' tarafından 01.10.2011 13:34:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ekim 2011, 13:33 - İp: 78.***.**2.156
elina_
elina_ (üye)
İzmir / Amatör

teşekkürlerr

Tarih: 1 Ekim 2011, 13:36 - İp: 81.***.**2.199