ronaran
ronaran (üye)
İstanbul / Amatör

220 Mp Lik Foto Denemem

Bir deneme yaptım ve 28 adet fotoğraf çekip birleştirerek 220 mp lik bir foto yarattım.
çekim bulutlu havada tripod kullanılarak yapılmış ve photoshopta birleştirilmiştir.
Görüşlerinizi almak isterim.
makine : pentax k20d
lens : sigma 70-300mm
odak uzaklığı: 300 mm
foto sayısı : 28
orjinal birleşmiş hali 1.95 gb(tiff)
47 mb lık jpeg halini indirmek için aşağıdaki linklerden birine tıklayınız.

http://rapidshare.com/files/308388873/219.7_mp.rar.html

http://www.turboupload.com/v8f49zjlje45/219.7_mp.jpg.html

Tarih: 22 Kasım 2009, 02:30 - İp: 81.***.**0.226
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotoğrafınızı merak etmesine ettim ama .....

47 Mp'i PC'ye indirme zahmeti ve süresi bir yana , bu ebatta indirmenin bize bir yararı yok . Tam ekran görmek istersek 1280 x 800 gibi bir ebat - yani 1 Mp - bize yetiyor . 47 Mp'in tamamını tek ekranda görmek ile sadece 1 Mp versiyonunu görmek arasında görüntü kalitesinde fark yok .

Hadi pek sevmem ama 2-3 kat buyugunu ekranda gezerek kısmen gormeye calişssak , bize gerekli olan 5-10 Mpixel ... Dediğim gibi , o da pek zevk veren bir iş değil , fotografı kısmen gormek ...

Bence siz 1Mp gibi bir boyutlarda yukleyin , isteyen indirsin . Hatta daha iyisi , Imageshack'e biraz daha küçüğünü ekleyip direk link verin , bu topiği açan otomatikman görsün .

Beğenen daha sonra büyüğünü isterse indirsin ...

Tarih: 22 Kasım 2009, 02:52 - İp: 96.***.**9.175
ronaran
ronaran (üye)
İstanbul / Amatör

Yazdıklarınıza anlam veremedim desem kızarmısınız.
Bir kere 47 mp değil 220 mp. Aslında ilk hali 300 mp di ama kırpmalar vs. oldu.dosya 47 megabyte .Çok büyük sayılmaz ben 5 saatte işledim 5 dk da indirebilirsiniz. Yada indirmeyebilirsiniz ama yazdıklarınız pixel olayını tam anlamadığınızı düşündürttü bana.

Yani sizce 220 mp lik bir foto ile 1 mp arasında fark yokmu ? Boşunamı o pixelde çektim?

Tarih: 22 Kasım 2009, 12:00 - İp: 188.***.**7.164
dewilturk
dewilturk (Üye)
Yurtdışı / Meraklı

Indirmek 17 saniye civarinda surdu..
Oldukca ozensiz birlestirilmis tum evler birbirine girmis..Allahtan tripot kullanmissiniz ama yinede gereken ozeni gostermemis oldugunnuz kanisina vardim..Daha cok deneme yaparak mukemmele ulasacaginiza inaniyorum..
Emeginize saglik.

Bu arada bu fotograf 7 yada 8 kare birlestiriilerek elde edilmis.

#dewilturk' tarafından 22.11.2009 17:36:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Kasım 2009, 17:29 - İp: 217.***.**2.246
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotografı paintte acıp save as deyin. 47 mb lik dosya 5-6 mb boyutuna falan duser ufak bir kayıpla.. bu dosyayı ındırmek daha anlamlı olur.
----
papermane katılıyorm, 47mb bir dosyayı indirmenin bir anlamı yok..
fotograf hem asagı hem yana dogru asırı uzun olacak.28 fotograftan bahsediyorsunuz burada.
---
enazından 1 mb lık bir preview yapıp ilgi cekerse tamamını indirmek cok cok daha mantıklı bir durum. nede olsa cogu kullanıcı 1 mbitlik sınırlı internet uyeligi kullanıyor.

Tarih: 22 Kasım 2009, 18:22 - İp: 78.***.**6.208
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotoğrafı 47 Mpixel olarak anlamışım , meğerse 220 Mpixel olup dosya buyukluğu 47 Mb imiş .

Farketmez , her ikisi de çok büyük dosyalar .

Sitede her gün 200'den fazla fotograf ekleniyor - 250-300 kb buyukluklerde - , onların sadece belki 15-20 tanesini açmaya vaktimiz oluyor - açmak fazla sürmese de...

Siz kaç tanesini açıp bakabiliyorsunuz ??

O sebeple , fotoğrafınızın seyredilebilir olması için buraya ImageShack linkini ekleyin dedim , topik açılınca otomatik görünsün . Yoksa bu topiği 200 kişi okursa , 3-5 kişiden fazlası resminizi indirmekle uğraşmaz .

" Yani sizce 220 mp lik bir foto ile 1 mp arasında fark yokmu ? Boşunamı o pixelde çektim? "

Bir fotoğrafın bilgisayar ekranına tam sığacak şekilde açarsanız . 1 Mp olmuş , 220 Mp olmuş , FARK ETMEZ .... ( 0.5 Mp olsa farkeder )

Ekran çözünürlükleri 1280 x 720 pixel civarında . ( 1920 pixel x 1080 olanlar tek tük çıkmaya başladı ) . Yani bu ekranda 1280 x 720 çekilmiş bir fotoğraf ( 0.92 Mp yapar ) ekrana tam sığacak şekilde ve kayıpsız görünür .

Sizin 47 Mp fotografınız , panorama ebadınızı bilmiyorum ama herhalde 16000 x 3000 pixel gibi bir şey . Bunu PC ekranında OLDUĞU GİBİ görmeye kalkarsanız 13 ekran yatay , 4 ekran dikey gerekir . Ekranda gezmeden fotoğrafın goreceğiniz yaklaşık 1/52 'lik kısmıdır . Boyle fotograf seyretmenin bir zevk vermediğini belirtmiştim . (

47Mp'i bir sayfaya sığacak şekilde yüklenirse , gördüğünüz 1 Mp kalitesinde bir fotoğraftır . O sebeple , 47 Mp yuklemekle - eğer PC'de bir ekranda açılıp seyredilecekse - 1 Mp yuklemek arasında fark yoktur .

Fotoğraf çekerken amacımız sadece PC ekranında bakmak , paylaşmak OLMADIĞI için 10-15 Mpixellerde çekiyoruz . 1 Mpixel çeksek , baskı almak mümkün olmazdı .

edit: ideal boy , Gaijin'in dediği 5-6 Mb indirilmiş hali . O durumda fotoğrafınız sadece yatay yönde gezilerek seyredilebilir .

#paperman' tarafından 22.11.2009 19:30:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Kasım 2009, 19:10 - İp: 96.***.**9.175
sefikrenan
sefikrenan (üye)
Adana / Amatör

Uğraştığınız belli. Elinize sağlık. Bu kadar çok megapixel güzel oluyormuş. onu ögrendik. En uzaktaki apartmanların balkonuna zoomlagımda bile balkonda biri olsa hemen tanırdım amerikan filmlerindeki gibi sınırsız zoom

Tek fotoğraf olarak değerlendirirsek tabiki başarılı sayılmaz. Birleşim yerleri çok belli . Paylaşımınız için teşekkürler.

Tarih: 23 Kasım 2009, 02:54 - İp: 88.***.**1.194
ronaran
ronaran (üye)
İstanbul / Amatör

Sahip oldugum orta halli pc ile böyle bir birleşim yapmak 3-4 foto birleştirmekten çok farklı birşey. Zira insana kafayı yedirtiyor.ek yerlerini düzeltme işini ve diğer ayarlarını yapamıyorsunuz.Zaten ilk denememdi bu boyutta. 3-4 foto birleştirmek gibi kolay bir iş değil.şu anda 800 mp lik bir foto ile ugraşıyorum. Biterse mümkün oldugunca küçültüp asmayı düşünüyorum. Sadece bu fotolar için sanatsal bir kaygım yok. Test çekimi benim için. ve güzel bir deneyim. yorum yazan arkadaşlara teşekkürler.

Tarih: 24 Kasım 2009, 01:24 - İp: 81.***.**4.3
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu tür panorama fotoğrafları birleştirmek için hazır programlarlar var .Niye bir tane " dikiş " özelliği olan program kullanmıyorsunuz ?

Tarih: 24 Kasım 2009, 04:03 - İp: 96.***.**9.175
ronaran
ronaran (üye)
İstanbul / Amatör

Mesela hangi program?
Ben panorama factory 5 ve photoshop kullanıyorum panorama için. Sizin öneriniz nedir? Büyük bir ebatta foto çalışırken dediğim gibi fazla düzeltme yapamıyorsunuz. Çünkü pc izin vermiyor.1 gigapixellik foto çalışmam 2 gündür sürüyor ama henuz sonuç alamadım. iyi pc ler bile bu iş için verimsiz. Mükemmel diyebileceğimiz bir pc gerekiyor.
Kısacası bu ebatlarda fotolarla uğraşmak sanıldığından daha zor.

Tarih: 24 Kasım 2009, 14:10 - İp: 81.***.**3.174
  • 1