bazza29
bazza29 (üye)
Gümüşhane / Stüdyo Fotoğrafçısı

Termal Printerin Temizliği

Arkadaşlar yaklaşık olarak 7 yıldır termal printerler kullanıyorum.

Şu bir gerçekki termal printerler orta ve küçük ölçekli yotoğrafçılar için BİTİRİM

Ne beyaz denge problemi var Ne banyo derdi var
Mürekkepli cihazları fotoğrafcı malzemesi olarak gömüyorum bile

Termal printerlerin mantığı hep aynı olduğu için sorunları da hep aynı
En büyük sıkıntı toz ve çizik.
Toz zamanla optik okuyucuların önünü kapattığı için Kağıdı veya ribonu görmeme, renkleri üst üste basamam, baskıyı yarıda bırakıp arıza verme, gibi sıkıntıları var. Bunun çaresi optik gölerin yerini bulup belli aralıklarla çizmeden temizlemek gerek. Servisler genelde yerini söylemezler ''sen kurcalama bize gönder'' derler. (bilin bakalım neden)

Çizik; Fotoğrafı boydan boya geçen veya kısmen meydana gelen beyaz yahut değişik renklerde çizgiler. Bunları kafa arızası diye adlandıyorlar 600-700 tl fiyat çekiyorlar. Garanti devam ediyorsa sorun yok ama ya bittiyse !
Cihaz 5000 baskıyı geçince(duruma göre değişebilir) başlıyor çizmeye veya mürekkep sürüklemeye. Yani ribon kafada tortu bırakıyor dolayısıyla tortunun olduğu yeri makina ısıtamıyor ve renk veremiyor Renk veremeyince alttaki kağıdın gengi çıyor meydana. Servise gönder geri gelsin iş kaybınamı yanarsın yoksa bakıma verdiğin parayamı? Birde bu büyüklükteki bir kargo paketinin fiyatını !!!

Almanyada yaşayan akrabalardan biriyle sohbet ederken Almanyada ribon fabrikasında çalıştığını öğrendim Meğer bu ribonun bir çözücü maddesi varmış. HEMEN İstedim bir şişe getirdi yanında birde bez.

OH BEE nihayet rahat etim.
haftada bir kez kafayı siliyorum ilk temizliğimden bu yana 18000 baskı oldu hala bir tek çizik veya problem yok.
Önceden her 5000 baskıda servise gönderiyordum

#nazir' tarafından 04.12.2009 09:31:51 tarihinde düzenlendi.

#bazza29' tarafından 10.04.2014 12:34:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Kasım 2009, 17:36 - İp: 212.***.**7.248
photom
photom (üye)
Sakarya / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşım yazdğın için sağolasın. benimde sony updr-150 var. kenarında beyaz çizgi çıkıyor; kafa değşecek dediler, benim şimdi senin gibi akrabam o fabrikada yok. biz nasıl sorunu çözecez. nasıl yardımcı olabilirsin ?

Tarih: 24 Kasım 2009, 21:28 - İp: 88.***.**6.241
studyo_d
studyo_d (üye)
Düzce / Stüdyo Fotoğrafçısı

Evet bu bahsettiğin temizleyiciden bende kullanıyorum

sanırım Türkiye'de yok yada ben bulamadım mecburen dışardan getirtiyorum

İsteyene temin edebilirim
Şişesi 20-25 euro civarında

Tarih: 25 Kasım 2009, 17:01 - İp: 78.***.**9.104
sametulu
sametulu (üye)
Sakarya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Nadir abi merhaba abi bende samet stüdyo samet sakaryanın ferizli ilçesinde hizmet yapmaktayım bende 9550 kullanıyorum abi şuanda sıkıntım olmadı hiç yaklaşık 7 ayı geçti kullandığım 2 bini geçti basıyorum abi ama renkleri otutturamadım polaraidde bastığımda yada hitide bastığımda daha iyi netice alıyorum beni bu konuda aydınlatırsan daha iyi olur yardım edersen iyi olur abi teşekkürler [email protected] 546 648 84 88 abi beklerim

Tarih: 1 Aralık 2009, 12:24 - İp: 88.***.**3.6
studyo_d
studyo_d (üye)

Evet bu bahsettiğin temizleyiciden bende kullanıyorum

sanırım Türkiye'de yok yada ben bulamadım mecburen dışardan getirtiyorum

İsteyene temin edebilirim
Şişesi 20-25 euro civarında

Bir şişe haftada 1-2 kez temizlikle 1 yıl rahat kullanılabiliyor

Tarih: 3 Aralık 2009, 10:15 - İp: 78.***.**8.169
bazza29
bazza29 (üye)

Studyo_D nasıl söylediğim gibi değilmi
Sanki insanı kölelikten kurtarıyor
İnsan kendini azad olmuş hissediyor.

Servislleden canım yanmıştı

iş kaybına mı yanarsın giden parayamı

Tarih: 3 Aralık 2009, 10:22 - İp: 78.***.**8.169
enginjp
enginjp (üye)
Çankırı / Firma

merhaba arkadaşım bu spreyin türkiyede muadili yokmudur? veya başka bişeyle temizleyemezmiyiz ( kolanya - sprey selülozik tiner) deneyen oldumu sonuç nedir acaba

Tarih: 3 Aralık 2009, 13:50 - İp: 88.***.**2.119
bazza29
bazza29 (üye)

Kolonya ile çıkmıyor

Tiner denemedim ama kesinlikle denemem CİHAZA ZARAR VEREBİLİR.

Tarih: 4 Aralık 2009, 09:32 - İp: 78.***.**3.38
easy
easy (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

öncelikle selamlar
kullandığınız ilacın üzerinde bir etiket vardır herhalde
orada yazanları buraya yazarak bizleri daha iyi bilgilendirebilirsiniz.
bu ilaca ihtiyacı olacaklara iyilik yapmış olursunuz.

Tarih: 17 Aralık 2009, 10:54 - İp: 85.***.**7.103
studyo_d
studyo_d (üye)

Şu sıra sipariş vericem İsteyen varsa irtibat kusun

Tarih: 1 Şubat 2010, 20:08 - İp: 78.***.**2.175
isinustasi
isinustasi (üye)
İstanbul / Firma

Tekel depolarından veya eczaneden alacağınız saf alkol ile bir iki kulak temizleme çubuğu ile thermal kafaları temizleyebilirsiniz..kafaların üzerinde soldan sağa dogru 2mm eninde bir sarı cizgi bezeri görünen yerin altını iyice silmeniz gerekiyor..

Cihazınızın servisine kafanın neresini nasıl sileceğinizi de bir telefonla sorabilirsiniz ,her servis illa getirin ben sileyim demez yardımcı olurlar bence..Olmec --hi-ti --Citizen servisi memnuniyetle yardımcı olur..

Temizlik için Tüy bırakmayan kotton türü veya gözlük camı silme bezleride olur..ama ıslak mendil kolonyalı mendil kağıt mendil peçete vs..asla kullanmayın..makina kapalı vaziyetteyken sensör ve thermal kafa temizliğini yapınız..saf alkol bulamadığınız acil durumlarda artık maddesi az ve uçuculuğu iyi olan Limon kolonyasından da bir damlası ile de kulak temizlik çubuğunu veya bezi nemlendirerek silmek yeterlidir..

Dikkat:Temizlik esnasında sert çizici metal uçlu tornavida maklas ucu benzeri aletleri asla kullanmayınız..bu bilgileri sadece paylaşım yardım amacıyla veriyorum yanlış hatalı uygulamalar sonucu problem çıkarsa mesuliyet herkesin kendine aittir..iyi olur Allahtan kötü oldu senin yüzünden olmasın..ben senelerdir deneyip uyguladığım memnun olduğum tecrübemi burada sizlerle paylaştım..selamlarımla

Tarih: 14 Nisan 2010, 14:03 - İp: 85.***.**3.63