frcqq
frcqq (üye)
İstanbul / Amatör

Zenith Ttl Yardım ! (resimli)

Merhabalar

Geçenlerde bir zenith TTL aldım. temiz bir makine ve çalışır durumda. uzun zamandır DSLR makinelerle kendi çapımda çekimler yapan bir üniversite öğrencisiyim. Fakat son 2 aydır analog makinelere merak saldım.

36 lık 200 asa bir kodak film le birlikte başladım çekimlere. gerçekten çok çok zor çekim yapmak. ancak film bitti ve fotoğrafları tab a gönderdim. sonuç biraz şaşırttı beni. 36 da 1 fotoğraf sadece düzgündü. negatifleri elime aldığımda çoğu boş yada çok az belirgindi. acaba makinemmi bozuk diye düşünmeye başladım kara kara..

sonra biraz araştırdım ve kapalı mekanlarda flaşsız çok zor görüntü elde edebileceğimi öğrendim. tamam bunu attım hafızaya. peki ya ben 1 fotoğrafmı dışarda çekmiştim ? hayır. daha sonra biraz daha düşündüm ve fotoğraf çekerken sürekli asa değerini değiştirdiğimi farkettim. sonuçta ben 200 asalık bir film kullanıyorum. 100 asada çekim yapamam herhalde ? diye avutmaya başladım kendimi. sizce sorun nedir ? ben mi çekemedim. makinemi bozuk ? makine bozuk sa o 1 fotoğraf neden çok güzel çıktı.

yardımcı olabilecek arkadaşlar veya abilerim varsa çok sevinirim. şimdiden herkese teşekkürler

#frcqq' tarafından 11.01.2014 20:37:59 tarihinde düzenlendi.

#frcqq' tarafından 12.01.2014 20:16:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ocak 2014, 20:35 - İp: 176.***.**4.185
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

-Makinenize taktığınız filmin ASA değerinde çekim yapın.
-Makinenizin (sanırım vardır) pozometresi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
-Perde hızı,diyafram ayarlarını pozometreniz rehber alarak ayarlayın.
-Makineniz içine ışık alıp almadığını kontrol edin.Perdede yırtık var mı kontrol edin.
-Filmi çok uzun süre makinede bekletmeyin.
-Banyo edilen filmde film karesi karanlıksa makineniz fazla pozlamıştır.Çok açıksa yetersiz pozlamıştır.Sanırım siz az pozlamışsınız.

Tarih: 12 Ocak 2014, 15:11 - İp: 176.***.**2.206
frcqq
frcqq (üye)
İstanbul / Amatör

bu arada makinemim fotoğrafları.. yardımcı olursanız çok sevinirim. ayrıca film bittikten sonra içinide çekip atacağım

Tarih: 12 Ocak 2014, 20:16 - İp: 176.***.**4.185
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Zenit'lede perdenin takılı kalması olayına çok rastlanıyordu. Özellikle düşük enstantanelerde takılma (perdenin açılıp tekrar kapanmaması) oluyordu. Bu durumda da filmler fazla ışık alıyordu. Sanırım sizinkinde de bu durum var. Makinenin arka kapağını açık tutup değişik enstantanelerde makine perdesinin açılıp kapanmasını kontrol edin. Eğer bir takılma olmuyorsa Mustafa Bey'in belirttiği diğer hususları da tek tek araştırın. Kolay gelsin.

Tarih: 12 Ocak 2014, 21:03 - İp: 85.***.**7.142
frcqq
frcqq (üye)
İstanbul / Amatör

Makinenin arka kapağını açıp perdeyi iyice kontrol ettim farklı enstantane değerleriyle perdenin açılırlığınada baktım. bir sorun yok takır takır çalışıyor.. ancak pozometreyi bilmiyorum hangisi birde dün akşam farkettim lensin altında bir tuş var auto ve manuel diyafram ayarı yapıyor. auto da olduğunda hiç bir şekilde diyafram açılıp kapanmıyor. manuele getirdiğimde ise diyafram tamamen bana kalmış durumda. manuel modu mu kullanmalıyım ?

Birde normal güneşli bir günde f/11,enstantane 1/125,25/250 asa yeterlimidir ? sizden çok şey öğrenmem gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

#frcqq' tarafından 13.01.2014 14:04:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2014, 14:03 - İp: 176.***.**4.185
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Makinenin vizöründen bakınca sağ tarafta gösterge (pozometre)olması lazım.Denklanşöre yarım basınca burdaki ibre + ile - arasında oynaması lazım.Eğer herhangi bir şey gözlemlemiyorsanız makinenizin pilini değiştirin.Pozometre sizn uygun diyafram ve perde hızı belirlemenize yardımcı olur.Eğer fazla pozlamışsanız +, az pozlamışsanız -, uygun pozlamışsanız ortada bir yerde olacak sanırım.Lens üzerindeki A/M düğmesi sanırım diyaframı açıp kısarken bunu görmenizi sağlıyor.Diğer tarafa çekince denklanşöre yarım basınca diyaframın açılıp kısıldığını görebiliyorsunuz.Yanlış hatırlamıyorsam o düğmenin görevi bu.
Aşağıdaki linki isterseniz bir inceleyin.

Zenit TTL kullanım kılavuzu(İngilizce)

#mustafa_ozdag' tarafından 14.01.2014 01:20:07 tarihinde düzenlendi.

#mustafa_ozdag' tarafından 14.01.2014 01:27:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ocak 2014, 01:00 - İp: 92.***.**7.22
frcqq
frcqq (üye)
İstanbul / Amatör

pili bitmişti gerçekten çok teşekkür ederim. pozometre çalışır durumda artık. forumda konuda açtım ancak cevap yazan olmadı. bi flaş almak istiyorum iç mekan çekimleri için. Zenith' e uygun hangi flaşlar var. yada her analog makina flaşı uyar mı ?

Tarih: 14 Ocak 2014, 11:03 - İp: 176.***.**4.185
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Öncelikle şunu belirtmek isterim Zenit ve benzeri türlerdeki film’li makinelerde çekim yapmak için iyi araştırma ve bilgi birikimi gerekiyor.Otomatik film’li makinelerde özellikle compact (basit tip ) modellerinde ise bu durum söz konusu değil.

Konumuza gelirsek , kullandığın filmin ISO/ASA değerine göre ISO ayarlaması genellikle tavsiye edilendir.Çok aşırıya kaçmamak kaydı ile 1 stop aşağı veya yukarı ISO ayarlaması ile ortam şartlarına göre çekim yapabilirsin.

Genellikle piyasada en çok bulunanlar 100-200 ISO değerindeki filmlerdir.200 ISO’luk filmler bir çok ortam için uygun sayılır.Özel ortamlar için daha düşük yada yüksek ISO’lu filmleri ise heryerde bulman kolay değildir.

Genellikle filmlerin duyarlılığı azaldıkça aynı oranda yoğunluğu ve kontrastı artar, greni ve toleransı azalır. Duyarlık arttıkça gren ve tolerans artar, yoğunluk ve kontrast azalır.

Sen çekimlerini 200 ISO ‘luk filmde değişik ISO ayarlarında yapmışsın ve diyafram - perde hızı ayarlarıylada oynadıysan sonucun iyi olmasını bekleyemezsin.Film banyolarıda aynı zamanda hangi ISO değerinde ise ona göre banyo yapılır.

Bu işi film’li makinede öğrenmek istiyorsan biraz zahmetli ve masraflı olacak senin için ama şu yöntemi uygularsan hem daha kısa sürede hem de daha az masrafla öğrenme yoluna gidebilirsin.

1-Öncelikle ilk etapta öğrenme amaçlı olduğu için sabit bir mekanda çekim yapmalısın.
2-Kullanacağın film başlangıç olarak 200 ISO’luk olsun.
3-Yanına kağıt kalem alıp not ederek sabit 200 ISO’da değişik perde hızlarında sonra değişik diyafram ayarlarında çekim yap.
4-.Başka bir 200 lük film takıp sabit birkaç diyafram ve perde hızlarında değişik ISO değerlerinde çekim yapıp sonuçları görürürsün. Bunu genelleme yaparak değişik ISO değerindeki filmlerle kendini geliştirebilirsin.

Bu işler biraz sabır,zaman ve para gerektirir açıkcası.

Kolay gelsin.

#sfkbay' tarafından 14.01.2014 15:45:45 tarihinde düzenlendi.

#sfkbay' tarafından 14.01.2014 15:53:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ocak 2014, 15:43 - İp: 94.***.**6.228
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Zenit için flaşla uğraşmayın bence.Işığın yeterli olduğu ortamlarda çekim yapın.İlerde flaşa mutlaka ihtiyacınız olursa araştırırsınız.

Tarih: 14 Ocak 2014, 21:01 - İp: 176.***.**1.180
frcqq
frcqq (üye)
İstanbul / Amatör

Tekrar tekrar hepinize teşekkğr ederim. Söylediklerinizi tek tek değerlendireceğim.. analog makinada yeniyim. ama uzun zamandır DSLR kullanıyorum yaklaşık 8 yıldır. Tabiki çok iyi değilim bu konuda sizlerin yanında. sadece seviyorum ve gittiğim heryerde çekim yapıyorum. analog makinaya son 1-2 aydır merak saldım ve kendimi bu noktada geliştirmek istiyorum. herşey için teşekkürler..

Tarih: 14 Ocak 2014, 21:39 - İp: 176.***.**4.185
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

Kolay gelsin zenit makinalarda genelde pozometre pekte saglıklı çalışmaz,
bunun yanında pozometre hassasiyeti çok büyük ihtimal hassasiyetini yitirmiştir sizin anlatımınızdan anlaşılan ışık çok zayıf gelmekte , (genel ayar konbinasyonları gölgede 60/8- 5,6 bulutsuz parlak güneşte 125/11 ışıgı çok emebilecek alanlarda 125/8 aşırı yansıtacak alanlarda 125/16 -250/8)
asa ayarı ttl modelinde sadece içindeki filmin kaç asa oldugunu hatırlamak için vardır herhangi bir ayarlamayı etkileyecek mekanik baglantısı yoktur,
flaş alırken öncelikle çalışan ve 4 pilli bir flaş bulmaya çalışın eger kablo baglantısı ve dip kontagı bir arada bulunan bir flaş almışsanız baglantının sadece birini kullanmanız gerekli aksi durumda senkron hatasından flaş patlayacak ancak perde hızıyla örtüşmeyeceginden sonuç hüsran olacaktır FLAŞ KULLANIMINDA ZENİT MAKİNANIN ENSTANTANE AYARI 30X AYARINDA durması gerekmekte,
metre ayarınıda yapmayı unutmayın bu arada objektifiniz daha yeni model bir zenite ait.

Tarih: 23 Ocak 2014, 17:47 - İp: 88.***.**8.190
  • 1