sht1
sht1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Yeni Başlayacağım..

Okulumda fotoğrafçılık klübü ile fotoğrafçılığa başlamak istiyorum.Klup bu sene dersler alacakmış fotoğrafçılık ile ilgili, ben ilk dijital istedim ama pahalı olduğu ve 2.ele sıcak bakmadığımız için analoga karar verdik.Hem de uğraşabilecek daha çok şey olduğunu düşündüm..
Yeni başlayacak birisi için bir makine tavsiye eder misiniz? 700 tl ye kadar bütçem var.
Ben internette şu iki modeli gördüm işe yararlar mıdır?

Canon eos 3000v
Canon eos 300x

Ayrıca aradığım kamera farklı objektif takılabilen cinsten olacak..Slr deniliyor galiba.Bu kadar anlatabildim..Teşekkürler

Tarih: 23 Kasım 2009, 21:18 - İp: 78.***.**6.33
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

canon eos 300, 500 veya 3000 serileri iyi secim. bunlarin objektiflerini dijital eos'larda da kullanabilirsiniz ileride. menüsü ve diger bircok özelligi modern eos dslr'lerinkiyle nerdeyse ayni.

ne tür fotograflar cekmeyi düsündügünüz de önemli dogru makina/objektife karar verebilmek icin.

Tarih: 24 Kasım 2009, 05:41 - İp: 91.***.**2.121
sht1
sht1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Daha çok manzara çekimi amaçlı olacak..

Tarih: 24 Kasım 2009, 08:06 - İp: 88.***.**6.140
sht1
sht1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu arada bir fotoğrafçı ile görüştüm eos serisi yerine nikon f65 tavsiye etti.Siz hangisini önerirsiniz?

Tarih: 24 Kasım 2009, 09:48 - İp: 88.***.**5.49
monza
monza (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

sana nikonları tavsiye edrim

Tarih: 24 Kasım 2009, 09:55 - İp: 88.***.**1.37
sht1
sht1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Tesekkürler ve son olarak manzara ağırlıklı çekim yapacağım demiştim.Bunun için makine ile birlikte alacağım objektif nasıl olmalıdır?

Tarih: 24 Kasım 2009, 15:49 - İp: 88.***.**6.140
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Fotoğrafa başlarken hiçbir şekilde yön tayin etmeyin.
Manzara fotoğrafları çekmek amacı ile çıkmış olduğunuz bir gezinizde...karşınıza mükemmel portreler, mimari/belgesel yapılar veya süper netlik alabileceğiniz yakın, fotojenik objeler çıkabilir ve tüm bunlar sizin asıl fotoğrafçılık kulvarınızı tayin edebilir.
Başlangıç olarak çok ucuz ve çok amaçlı objektif kullanın. Sonra yolunuzun ve fikirlerinizin değiştiğini görecek ve elinizdeki ekipmanı satmak isteyeceksiniz. İşte o zaman kullandığınız malzemeyi yine bir yeni başlayan kişiye satabilecek ve kendiniz için....hedef belirlemiş olarak, daha profesyonel ekipmanların peşine düşeceksiniz.
Yolunuzda başarılar dilerim, kolay gelsin.

Tarih: 24 Kasım 2009, 22:45 - İp: 195.***.**4.221
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

baslangicta daha ucuz ve cok yönlü ekipman kullanarak yola cikma mantikli fakat yine de herkesin az cok ilgi alani bellidir. manzara cekme niyetiyle fotografa baslayip da macrocu olan azdir yani mesela.

benzer modeldeki nikon ve canon makinalarin öyle ahim sahim farklari yoktur. bence nikona gereksiz yere daha fazla para ödemek mantikli degil. en azindan almayi düsündügünüz tür makina icin.

objektif olarak 28-80'lik standardlar hem manzara hem portre cekimleri icin ucuz ve iyidir.

manzara cekimlerinde hayal kirikligina ugrayabilirsiniz bastan söyleyim. film portre/sokak/insan cekimlerinden daha güclü.

alacaginiz film de önemli. fotograflarinizda birseyler anlatmak ve konu vurgusu yapmak niyetinde iseniz siyah beyaz film tavsiye ederim. eger renk canliligi istiyorsaniz -temini ve banyosu biraz zor da olsa- dia filimleri tavsiye ederim.

eger diyaframi, alan derinligini, pozlamayi, odaklamayi vs ögrenmek istiyorsaniz; autofocusu olmayan, yari-otomatik analog kameralari da tavsiye ederim ben. nette canon ae-1 ve benzeri kameralari bulmak kolayca mümkün.

Tarih: 25 Kasım 2009, 04:10 - İp: 91.***.**7.180
sht1
sht1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Öncelikle ikinize de teşekkür ederim.Dediğiniz doğru sadece manzara diye düşünmemeliyim.dediğiniz 28-80 veya civarı objektifler çoğu makine ile satılıyor.Aslında nikon f65 yada f75 canonlarla çok farklı fiyatta değiller ama baktığım sitelerden de tam olarak karar veremem fiyatla ilgili.Hayyamda canon ae1 ve nikonlara bakacağım..

Tarih: 25 Kasım 2009, 08:28 - İp: 78.***.**8.135
kwazga
kwazga (üye)
İzmir / Amatör

Ben 3 sene önce eos 300x aldım hala onu kullanıyorum memnunum.Bence başlarken kendine konu belirleme çünkü zaman içinde siteleri gezdikçe ve fotoğrafları inceledikçe farklı denemeler yapmak isteyeceksin.Başlangıç içinÊos 300x iyi bir tercih 28-90mm lens kit ile veriliyor.Ben uv lensi ile 600tl.ye almıştım o zamanlar. Bütçen yeterli bence.Dijitalle başlamanı çok tavsiye etmem çünkü hem çok pahalı hem de özellikle pozlama konusunda kendini geliştirmen zaman alıyor şöyle ki;bir kareyi beğenene kadar çekersin nasılsa film-banyo derdin yok.Ama analogda olsa mecburen kendin o ayarları zamanla öğreniyorsun.
İleride dijitale geçsen bile analogların lensleri dijitallere de uyumlu o açıdan da avantajlısın.Kolay gelsin...

Tarih: 3 Aralık 2009, 20:22 - İp: 88.***.**1.92
  • 1