wubih
wubih (üye)
İstanbul / Amatör

Yashica Fx-3 Super 2000

filmli makina çocukken hariç kullanmadım. dslr kullanıcısıyım. filmli makina sevgim depreşti ve gezinirken yashica'nın fotoğrafları hoşuma gitti. renkler, makinanın artık antika oluşu vs. filmli kullananlar ne tavsiye edersiniz? yurt dışında birkaç tane buldum. onu mu yoksa başka modelşi mi alayım? sevdiğim renkler ve tonlar aşağı yukarı böyle http://www.flickr.com/search/show/?q=yashica+fx-3+super+2000&m=tags&s=int&z=m

Tarih: 22 Ocak 2013, 00:04 - İp: 216.***.**2.210
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

filmli makinelerde "yashica'nın fotoğrafları" "antika canon/nikon vs. makinelerde renk çok iyi" yanlıştır.

o renkler ve filme has fotoğraf dokusu TAMAMEN "lens + film + banyo + taratma + dijital rütüş" prösedürünün sonucu. Makinenin ne renk, ne çözünürlük nede başka bir etkisi olur. Dijitaller gibi sensörü yoktur çünkü. Sadece açılan kapanan bir film perdesi.

Yashica FX3 serisi güzeldir, ancak bir çok başka "antika güzeller" de var. DSLR makinen hangi markaysa analog makineyi de ona göre alırsan, adaptörle eski lensleri DSLR makinende de kullanabilirsin.

Tarih: 22 Ocak 2013, 12:42 - İp: 62.***.**4.244
wubih
wubih (üye)
İstanbul / Amatör

600d kullanıyorum. aslında digital poloroid düşünüyordum. z340 gibi birşey mesela. sonra işin mutfağını da öğrenmek güzel olabilir diye düşündüm. genel baktığım yashica profillerinde çekilen fotoğrafların amatör kullanıcılarında bile güzel neticeler gördüm. illa ki içlerinde pro kullanıcılar bahsettiğin geçişlerle onları elde etmişlerdir ama herkesin de o kadar uğraştığını sanmıyorum. bana ne öneririrsin acaba?

Tarih: 22 Ocak 2013, 13:59 - İp: 216.***.**8.104
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Bu saatten sonra filmli makinelerin mutfağını öğrenmek sanırım çok da gerekli değil. Çok isterseniz Canon EOS bir makine alın Canon'un bir çok modeli var.Canon 50, Canon 30, 33 Canon 7 gibi... Elinizdeki EF lens varsa kullanabilirsiniz bu filmli makinelerde.

Tarih: 22 Ocak 2013, 14:49 - İp: 176.***.**4.93
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Büyük ihtimalle size farklı gösteren üzerindeki açık diaframlı mercektir, yoksa perdesi, diaframı, pozlaması doğru çalıştığı sürece makineden makineye o kadar fark etmez.

Canon EOS + 50mm F1.8 alın

Tarih: 22 Ocak 2013, 20:23 - İp: 88.***.**7.143
wubih
wubih (üye)
İstanbul / Amatör

dslr'daki kusursuzluk beni rahatsız ediyor. dokulu fotoğrafları seviyorum. bazen net fotoğrafı bile ps ile analog gibi düzenliyorum. mesela siyah beyazda http://24.media.tumblr.com/tumblr_lw0q68uUh41qzw5wjo1_500.jpg renklide bu http://25.media.tumblr.com/tumblr_maq7rw4gO31qiai7lo1_500.jpg tonları seviyorum. bu da polaroi mesela http://25.media.tumblr.com/tumblr_m84oz4dacZ1qiai7lo1_500.jpg az çok anlamışsınızdır.

Tarih: 22 Ocak 2013, 21:04 - İp: 50.***.**1.72
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

o fotoğrafları farklı kılan frenkçe tabiriyle "shallow dof" yani sığ alan derinliği. bunu da f/1.2 ile f/2.0 arası diyaframla yada tele lenslerle elde edersiniz. dslr kullanıcılarının genelde fotoğrafçılıkla ilk etkileşimleri kit lensin kıt kapasitesiyle olduğu için bu tür fotolar onlara yabancı gelebiliyor.

yapmanız gereken şey çok basit, bir 50/1.8 lens alın. o hoşunuza giden fotoğrafları dslr ayarlarını biraz değiştirerek çekebilir, olmadı ps ile elde edebilirsin. ille de film olsun istersen o lensi herhangi ucuz bir analog EOS ile de her zaman kullanabilirsin.

Tarih: 24 Ocak 2013, 12:23 - İp: 62.***.**4.244
wubih
wubih (üye)
İstanbul / Amatör

@kty 50 mm 1.8 lensim var. Diyaframla pek elde etmek güç olsa da (belki ben o yoğunluğu elde edemiyorum ya da bir stop az diaframlı lens gerekiyor)PS ile ya da başka programlarla tabii ki oluyor ama müdahale etmeden orjinalinde o etkiyi veriyor olması hoşuma gidiyor. Sizin önerebileceğiniz kendi lensimi kullanabileceğim analog makina var mı? canon eos harici?

* ayar değiştirerek demişken ne gibi mesela? hangi değerlerde çekmeliyim?

#wubih' tarafından 24.01.2013 14:11:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ocak 2013, 14:10 - İp: 95.***.**5.131
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

50'lik lensi kullanabileceğin tek analog makine Canon'un EOS modelleri.

ilk aklıma gelenler:
-ISO'yu yükselterek kasten noise katmak
-yapay ışık kullanmak
-makinenin içindeki filtreleri kullanmak
-lense renk veya efekt filtresi takmak
-makinenin keskinlik / kontrast / renk ayarlarını değiştirmek

fakat benim aldığım izlenim senin bütün bunlarla uğraşmak yerine güzel bir analog alıp filmin büyüsünü hissetmen yönünde

Tarih: 26 Ocak 2013, 12:12 - İp: 188.***.**0.172
wubih
wubih (üye)
İstanbul / Amatör

@kty aynen bu dediklerinin bir kısmını uyguluyorum ama sonuçta her türlü sonuç yapay olacak. filmli olmazsa en kötü instant makinalardan mesela z340 gibi birşey almayı düşünüyorum. dslr büyük nimet ama her zaman fotoğraf sevenlerin elinin altında bir başka makina daha uzun zaman olacak gibime geliyor.

Tarih: 26 Ocak 2013, 15:44 - İp: 95.***.**5.131
  • 1