kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

X-sync.. ?

Arkadaşlar bu makinelerdeki x-sync değeri nedir, ne işe yarar, anlatırsanız pek memnun olurum.
Saygılar...

Tarih: 19 Şubat 2006, 20:24 - İp: yok
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Kedimsi,
X-sync perde mekanizmasıyla elektronik flaşların senkron edilmesidir.
Perde mekanizmasında 2 perde bulunur. 1. perde açılır,ve ışık filmin/sensörün üzerine gelir, pozlama süresi bitince 2.perde filmin/sensörün üzerini kapatır. Bu süre aralığında flaşın çakması sağlanır.
Aslında olay tam bu kadarla bitmiyor 1.perde senkronizasyonu, 2. perde senkronizasyonu gibi daha komplex ayarlar var, bunun ötesinde daha yüksek hızlarda (makinede belirtilen x-sync hızından) senkronize edilen flaş/kamera kombinasyonlarıda var. Yeni makineler yeni flaşlarla tüm hızlarda senkronizasyon yapabiliyorlar. Çok yüksek hızlarda, mesela 1/8000, birinci perde işini bitirmeden 2. perde harekete başlıyor, bu durumlarda bile flaş kullanılabiliyor.

Tarih: 20 Şubat 2006, 01:53 - İp: 85.***.**6.198
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

mffoto bey'e öncelikle teşekkür ederim.
Bir kaç sorum daha olacak:
Bu yeni makine, yeni flaş kombinasyonlarına birkaç örnek verebilir misiniz?(Canon olursa memnun olurum.)
X-sync değerinin 1/125 olması ne demek?Nereye kadar işimi görür?(Daha çok grup resimleri çekiyorum da bu işlere yeni merak saldım ileride açılabilirim!.)
Şimdiden teşekkürler. [>:D

Tarih: 20 Şubat 2006, 18:37 - İp: 85.***.**4.135
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Şimdi baktım, Sn. Melih Özbek sitesinde güzelce anlatmış, bir göz atın.
Canon'un ve Metz'in tüm yeni seri flaşları, Canon digital SLR makinelerde hi-speed synch destekliyorlar.
Grup resimleri çekiyorsanız flaşınızda herhangi bir değişikliğe gitmeniz gerekmez kanımca.

Tarih: 20 Şubat 2006, 21:05 - İp: 85.***.**7.96
  • 1