rudeboytr
rudeboytr (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax Me Super

Arkadaşlar merhaba. Pentax me süper modeli makineyi edindim. Bu sevda yeni girdi kalbime :D
Yalnız birkaç sorunum var makine ile ilgili. Sanırım kurma kolu deniyor. Onu çevirdiğimizde(makinede film yokken) 1 kere kilitlenmesi gerekiyor yani deklanşöre basmadan kilidin açılmaması gerekiyor. fakat benim 3-4 çevirmemden sonra kilitleniyor acaba bir sorun mu var?

Tarih: 8 Mart 2013, 23:22 - İp: 94.***.**6.226
anlylmz
anlylmz (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax Me Super gibi bir slr'in 3-4 çevirme ile kurulacağını hiç sanmıyorum. Canon, Nikon gibi markaların slr modellerini kullandım hep, tek çevirmede kilitleniyorlar. Sadece çok eski bir rangefinder Agfa makinem 1.5-2 çevirmede kuruluyordu. Pentax Me Super kullanan bir arkadaşım vardı, kendisiyle iletişime geçtiğimde sorarım.

Tarih: 14 Mart 2013, 11:17 - İp: 193.***.**3.10
rudeboytr
rudeboytr (üye)
İstanbul / Amatör

Sirkecide bir ustaya danıştım perdeyi kuran parçanın değişeceğini yağlanacağını söyledi sonuç olarak 80TL isteyince makineyi aldığım kişiye iade ettim ve oradan bir başka me super edindim

Tarih: 14 Mart 2013, 17:22 - İp: 85.***.**0.136
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Bu makinanın temiz ikinci elini nasıl buldunuz? 1981 senesinde ben Singapur'dan getittirmiştim. Devrinin en iyi makinalarından birisidir.
Eğer sizdeki bendeki gibiyse dikkat edin zamanla metal kısımlarında paslanma yapıyor. Bende öyle oldu ve makinayı pastan kurtaramadım. Güle güle kullanın.
TIKLA

Tarih: 14 Mart 2013, 20:46 - İp: 92.***.**2.136
rudeboytr
rudeboytr (üye)
İstanbul / Amatör

Aslında çok temiz makineler var internette fakat hepsi başkasına satılmış biride alacağım gün düşürmüş pozometresi bozulmuş bende başka birine yönlendim. Çok temiz olmasa da çizikler dışında bir şeyi yoktu fakat onunda perdesi kurulmuyordu. Tamir için gittim ama tamir için makine parası isteyince oradan başka bir süper me edindim. İnş. paslanma yapmaz teşekkür ederim

Tarih: 15 Mart 2013, 16:04 - İp: 85.***.**0.136
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

paslanma falan yapmaz. analogların tek düşmanı nemdir. nem de bırakma yeter. nemli ortam lenslerde küf mantarı türetir.

ha birde asla makine veya lensin orasına burasına yağ damlatmaya kalkışmamak lazım. bizde böyle enteresan bir eğilim olabiliyor...

Tarih: 22 Mart 2013, 12:28 - İp: 62.***.**4.244
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Paslanma zaten nemli ortamda oluşur.

Tarih: 22 Mart 2013, 14:17 - İp: 92.***.**6.229
  • 1