tankut
tankut (üye)
Ankara / Amatör

Nikon F80 Ve Canon Eos 33

merhaba! Cok yakin zamanda bir dijital makine alacagim ama acikcasi maliyeti az olacagi icin!! Ama bir kac ay icinde analog bir makine almaya kesin karaliyim bir aksilik olmazsa... Bu konuda da bütcemin yettigi iki makine arasinda cok karasiz kaliyorum! Nikon F80 ve Canon Eos33!! Fiyat-ozellik acisindan nikon F80 oldukça göze batıyor ve tercihim bu makineden yöne olacak gibi ama fiyatı biraz daha yüksek olan canon'a da dönebilirim!! Sizce amator biri icin nikon F80 iyi bir secim mi? Canon mu daha iyi olur? herkese simdiden cok tesekkurler...

Öncelikle cevap yazanlara çok teşekkür ederim! Canonda bilmediğim bir iki özellik öğrendim ve makine ağırlığının önemli olduğunu acı bir şekilde öğrendim nikon coolpix E4500 aldım çünkü makine tamamen manuel kullanıma izin veriyor ve slr makinelerdeki bir çok özelliği barındırıyor!! Böylece slr makineyi bir çok film makarası harcamadan kullanmayı (daha doğrusu çekim özelliklerini) öğrenmeyi planlıyorum! Şöyle diyebilrim ki şu ana kadar iki hafta olmasına rağmen 400 fotoğraf çektim. Eğer slr makine ile öğrenmek isteseydim bu kadra fotografı bastırmak dünyanın parası tutardı herhalde! Zaten ilk yazımda da bunu belirtmiştim! Açıkçası SLR makineyide nikon düşünüyordum ama yorumlarınızı okuduktan sonra canon'un modellerini bir daha incelemeye karar verdim! Hatta dediğiniz gibi ikinci el fiyatlarınada bakılabilir. Bu konudaki yorumlarınız ve düşünceleriniz için çok teşekkürler...

#Tankut' tarafından 09.09.2004 11:14:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2004, 11:45 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Nikon a göre daha teknolojik makineler üretiyor.Işık ölçüm sistemi daha gelişmiştir.Mesela EOS30 da göz kontrolü bulunuyor.Müthiş birşey.Ayrıca arkadaş yanlış söylemiş Canon'un objektifleri daha pahalı.Çünkü AF motoru objektifte bulunuyor.Nikonda ise gövdedir.AF motorunun objektifte bulunması daha hızlı netlemeyi sağlıyor.Sana EOS 30 al derdim ama aralarında 100 euro dan fazla fark var.Sen iki makine söylemişsin.Fiyatları(elimdeki katoloğa göre söylüyorum.Eski fiyatlar) F80 490dolar EOS33 555euro.Arada bu kadar fiyat farkı varken Nikon derim.Ancak benim o kadar param olsa ben 2.el EOS30 ya da EOS 50E alırdım.İki makine de göz kontrollü.

Tarih: 5 Eylül 2004, 17:59 - İp: yok
acu
acu (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Tankut
Eğer hala makina almadın ve F80 almaya niyetin varsa Amatör Fotoğrafçılık forumunda 500 Milyon 1 Milyar SLR alma konusunu okumanı öneririm. 2.el F80 hakkında

Tarih: 19 Ekim 2004, 00:00 - İp: yok
maminci
maminci (üye)
Malatya / Doğa Fotoğrafçısı

Nikonun da canonun da malzemeleri çok pahalı, ayrıca ben bir nikon kullanıcısıyım ama ikinci el destek ve bakımı tek kelimeyle 'sıfır!' bir problem olunca muhattab bulamıyorsunuz, inanmıyorsanız karfa-karacasulunun sitesine bakın...

Tarih: 26 Ekim 2004, 19:05 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

bende eos300v kullanıyorum sana cani gönülden söylüyorum ki,bütün ihtiyaçlarını karşılıyacaktır bana güven...bence hiç gerek yok nikon f80'e 2 kat para vererek...

Tarih: 4 Kasım 2004, 19:01 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

gerek yok deyipte tepki almayımda,eos300v senin ihtiyaçlarını karşılar diyim...

Tarih: 4 Kasım 2004, 19:05 - İp: yok
  • 1