thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon F5 Fılm-slr

Öncelikle herkese merhabala, herkese selamlar. Bayramınız kutlu olsun.

Kendime bir nikon f5 body almak istiyorum. Malumunuz filmli makinelerin göz bebeği olan bu body birazcık pahalı.

Çıkış tarihi itibariyle biraz eski olmasından dolayı forumlarda kullanıcı yorumuna pek rastlayamadım. Eskiden kullananınız veya hala kullananınız varsa görüşlerinizi yazarsanız sevinirim. Dokuz eylül üniversitesi fotoğraf bölümü için hazırlanıyorum. Eğer kazanırsam en azından 4 yıl okurken kullanacağım için bol fonksiyonlu bir body araştırdım ve karşıma f5 çıktı. Dijitalde de nikon kullanıcısıyım ve F bayonet lens yatırımı yapıyorum. Bu body de kullanılabiliyor olmaları benim için ayrı bir avantaj. Sizlerden ricam görüşlerinizi bildirmeniz ve bilgisi olan varsa şayet hayyam ve doğubank fiyatlarını söylemeniz.

Teşekkürler, renklerin canlılığı sizinle olsun

Tarih: 19 Ağustos 2012, 22:11 - İp: 78.***.**5.32
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Merhaba,

Uzun süre bende Nikon F5 aramıştım, karşıma çıkan makinalar genelde profesyonel gazeteciler tarafından kullanılmış kondisyonu düşük makinalardı ve bedeli 500 liradan başlıyordu, hatta bu bedellere geçen yıl Dokuz Eylül Fotograf öğrencisi satıyordu,
çok nadir de olsa temiz amatör kullanılmışları ise 3 - 5 bin lira isteniyordu.

İnternette gördüğüm kadarıyla Ankara'da bir arkadaş satıyor ama ilandan makinanın kondisyonu pek anlaşılmışyor.

Aşağıda Ankara'daki makina örnek verilmiştir.

Nikon f5 satımı

Yurtdışından çok çok temiz (sahibinin söylediğine göre sadece 2 film çekilmiş) Nikon F6 1000 dolara Nikon 50mm f/1.4 AF-D lens ile aldım, yurtdışı bedellerini mukayese etmeniz için vermek istedim.

#evrendemir' tarafından 20.08.2012 20:17:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2012, 00:35 - İp: 78.***.**9.34
thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

kondisyonu düşük derken neyden bahsettiğinizi açıkcası anlamayadım daha önce filmli makine kullanmadım ne tür sorunları olabilir yada ne eksiği olabilir ? yurtdışı sitelerinde ortalama 500$ gibi bir fiyata satılıyor ama daha önce hiç yurtdışından alışveriş yapmadığım için kazıklanma korkusu da var açıkcası eh bide filmli makinelerden anlamıyorum fotoğraflardan bir sorunu olup olmadığını çözecek kadar iyi tanımıyorum makineyide

Tarih: 20 Ağustos 2012, 13:35 - İp: 78.***.**9.77
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kondüsyon daha çok eski sahiplerinin boynunda senelerce yaz kış demeden oradan oraya sürüklenmiş olmasıyla ilgilidir. Haberciler, özellikle alet edevatının parasını çalıştığı kuruma ödetenler, 3-4 senede bir daha yeni bir modele geçeceklerini bildiklerinden makinayı pek sakınmazlar, şurası çızilmiş burası yamulmuş pek umurlarında olmaz, yeterki makina işini yapsın.

Eğer bir kolleksiyoncu değilseniz, fotograf çekmek için makine olarak kullanacaksanız sizin için de makinanın kaportası çok önemli değil. Satıcıdan fonksiyonelliği konusunda bir garanti alabiliyorsanız, mesela 15 günlük bir deneme süresi gibi, en ucuzunu alabilirsiniz.

Tarih: 20 Ağustos 2012, 14:08 - İp: 88.***.**5.29
thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

Benim için bodynin dış yüzeyi çizilmiş olsada fark etmez yani koleksiyon için değilde kullanmak fotoğraf çekmek için alacağımdan. Aradığım şey tüm fonksiyonlarının çalışır halde olması üzerindeki herhangi mekanik fonksiyonlardan birinin sorunsuz olması yada elektronik modlarının düzgün çalışması haricinde aradığım birşey yok makinede umarım bulabilirim bayramdan sonra hayyama gidip görüşmeyi düşünüyorum. Belki arayan olursa diye buraya da fiyatları yazarım ama bilen varsa şimdiden bi hayyam fiyatı almak hoş olurdu

Tarih: 20 Ağustos 2012, 16:01 - İp: 78.***.**9.77
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Merhaba,
Sayın antika'nın tüm yazdıklarına katılıyorum,
Nikon F5 gidip alayım demekle bulamayacağınız bir makina, ancak takip ederek, araştırarak bulabilecekleriniz genelde gazetecilerin kullandıkları makinalar.(eskiden makinalar vardiyelerde görevli olanlara verildiği için günde 24 saat kullanılırdı) bu nedenle bu makina nadir de olsa amatör kullananlar da çok temiz kalırdı, ileride klasık olacağını düşündüğümden temiz tüm fonsiyonları çalışan bir makina tercih etmenizi tavsiye ederim.
Sn.antika'nın da belirttiği gibi,
Yurtdışında ve Türkiye'de genelde 15 gün iade süresi alırsanız bu sürede deneyimli bir servise gösterip, 5 - 10 makara fotograf çekip denemeniz gerekir.
Önceki mesajımda Ankara'da bir makina vardı, bir bakın.

#evrendemir' tarafından 21.08.2012 00:37:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2012, 20:08 - İp: 78.***.**9.34
thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

Önceki mesajınızda gösterdiğiniz makineyi görmüştüm hatta ilan sahibine mesaj attım ama geri dönmedi fotoğrafları flu olduğu için makine dış bodysine dair birşey anlamak mümkün olmuyor. Cevap verirse ankaraya gittiğimde görüşüp makineyi görmek istediğimi söyledim cevap bekliyorum

Tarih: 21 Ağustos 2012, 17:03 - İp: 78.***.**9.231
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

F5 cok guzel makinedir, bir ara kullandim.F100 den ayiran pek cok farki yok, ancak arkasina mf-28 back takildiginda bir canavara donusur, akliniza gelen tum fonksionlar ortaya cikar... Kulandigim f5 te vardi bu sirt. Ama hic o fonkksionlari kullanmam gerekmedi acikcasi, cok daha ucuz fiyata f5in kucuk kardesi f100 e bak bence, 450 liraya filan cok temizi bulunabilir...

Tarih: 4 Ekim 2012, 13:21 - İp: 217.***.**3.225
  • 1