zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Light Painting

bu fotoğrafların nasıl yapıldığını ayrıntılı bir şekilde anlatabilir misiniz?
zenit-e'de B modunda yapılabilir değil mi?
bu fotoğraflarda kişinin sabit kalması gerek, öyleyse o ışıklar nasıl yapılıyor?
yapan varsa bilgi versin lütfen.
bekliyorum.

Tarih: 10 Ekim 2011, 17:08 - İp: 212.***.**6.206
h.iz
h.iz (üye)
Giresun / Amatör

enstentane B konumunda makinan tiripota bağlı konu modeline netlik yapılmış olacak kadrajını fondaki siyah perden kadar tut... sabit fokalli lens ile bunu makinanı sehba ile ileri geri giderek yaparsın... Zoom lensin varsa zoom ile yaparsın... B konumunda filmin ışık görecek yüzeyi ile model arasındaki lens diyafram ve perdenin sürekli çekim yapması yani perdenin açık tutularak ssahnedeki görüntü film yüzeyine düşürtülür. çekim sağlanır ... sürekli çekim için B modunda iken denklanjöre parmağınla basar basılı tutar ve çekim bitince bırakırsın... denklanjör düğmen basıldıktan sonra sola dönerse yada sağa dönerek kalırsa ama basılı olarak ... işte o zaman parmağını hep basman gerekmez... ışıklı odada netlik yaptın ... model sensin elinde el fenerin... ışıkları kapat odan zifiri karanlık olsun... makinanın denklanjörüne bas ve çevir... bas çevir bekle öne sahneye git ve makinaya bakarak pozizyon al dur el lambanı aç ve kalemle elini çizer gibi ışıkla ne şeki istiyorsan çiz hareket ettir... hatta istersen imzanı at... çekim yaptın bitince el lambanı söndür makinan git denklanjörü çevir... perde şılık diye kapanır ozaman filmi ilerlet sağ baş parmakla çevir... bu örnekte renk uyumuna dikkat edilmemiş kadraj geniş tutulmuş tavan beyaz fon perde beya iken evin odası başka renk olmuş... neyse o zaman içinde tecrübe kazanılır... B modunda makina sürekli çekim yapar ve yüksek ışıklı el feneri ile model etrafında çizgi çizince makina sade o ışıkile gidilen rotayı düz bir ışık gibi makinanın filmi üzerine kaydeder. ışık makinaya doğru bakmalı ... çekimde hareketlilik olsa bile o ışık ile hangi durumda çok beklendi ise o durum filme belirginleşir... normal bir flaş al eline siyah fonda siyah odada ortada dur b modunda makinan çekim yapıyor olsun flaşı sana doğrult poz ver ve flaşı patlat... yana geç poz ver flaşı patlat 2 kişi aynı karede olur o 2 kişide sendin... örneğin birinde elini toka için uzatıyorsun diğerinde zafer işareti yapıyorsun... ya pek uzattık birde sen bunları filmli zenitle değilde dijitalle yaparsan daha pratik ve ekonomik olacak... umarım faydalı olmuştur... ip ucu ... araç giden yolda B modda çekim yap aracı görülmez sadece ışığının izi görülür....

Tarih: 11 Ekim 2011, 20:13 - İp: 79.***.**6.14
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Araç denemesini dün yaptım bakalım nasıl oldu acaba çok merak ediyorum bugün banyoya vericem filmi.
Bi de mumla yaptım.
Teşekkür ederim. Flaş iyi fikir ya Denicem onu. Bakalım olcak mı.
Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Tarih: 12 Ekim 2011, 08:52 - İp: 212.***.**6.206
  • 1