artifex
artifex (üye)
İstanbul / Amatör

Hangisini Almalıyım?

PENTAX PZ-10 + Takumar 28-80 ------> 175TL
Nikon f-55 + Nikkor 28-80 mm ------> 200TL
Canon eos 300v + EF 28-90mm ------> 175TL
MİNOLTA XG-1 + 28mm. geniş açı + 80-200mm f/ 4.5 tele ---->140TL

Merhaba;
Fotoğraf işine baya merak sardım. Filmli bir makine almak istiyorum. Bu işle ilgili arkadaşlarım üst model filmli almak yerine dijital al dediler. Sitelerde dolaşırken yukarıda belirttiğim ilanları gördüm.Sizce nasıl bi makine almalıyım.Yukarıda belirttiğim makinelerin nasıl aletler olduğunu bilmiyorum kullanmadım.Sizden yukarıdakiler bağlı kalmaksızın görüş ve tavsiyelerini bekliyorum. (Fiyatlarınıda özellikle belirttim bazı alışveriş sitelerindeki fiyatlar arasında baya bi fark var açıkçası kafam karıştı. )

Saygılarımla

Tarih: 24 Mart 2010, 01:47 - İp: 78.***.**0.251
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Pratik fotografçılık açısından cevap çok basit :
Canon EOS 300V + EF 28-80 -nokta- daha fazla düşünmeye gerekyok. Bu makina 2000'lerin başında çıkan son filmli makinalardan birisi. (Majör markalardan bahsediyorum, yoksa hala birileri filmli makina üretiyordur)

İşin içine pratik fotografçılıktan başka şeyler de giriyorsa, mesela güzel metal işçiliği, yağ gibi kayan fokus halkaları, tıkır tıkır ayarlanan diaframlar, tamamen mekanik kontroller, saat gibi çalışan mekanizmalar, basitlik sadelik, 1970'lerin stili vs. o zaman tabiiki Minolta XG-1 + Minolta 28mm F2.8.

Bu arada o lenslerden eğer doğru kullanılırsa en güzel sonucu alacağınız Minolta 28mm F2.8'dir. (gerçi lensin markasını yazmamışsınız ama ben Minolta olduğunu farzediyorum)

80-200 F4.5 hiçbir işinize yaramaz. Hem o dönemin zoomları zayıftır, hem de yavaş zoom teleler ancak dijital makinaların üzerinde hayat bulurlar. Bu lensin dijital üzerinde kullanılma şansı da yok.

Her iki 28-80'nin de camları dışından heryerleri plastiktir, mekanizmaları dandiktir, kullanılan malzeme kalitesizdir. İlk kez SLR makina alacak mütavazi bütçeli insanlar ( yani müşteri kitlesinin %90'ı ) için üretilmiş, aldıkları makinanın yanında idareten verilen kit lenslerdir bunlar. Yalnız şunu unutmamak lazım, insanların çok büyük çoğunluğunun bütün hayatları boyunca edindiği yegane lens kit lens olduğu için, makinalar ister istemez kit lenslerinin performansıyla değerlendirilir, dolayısı ile büyük üreticiler markalarının ismini kötüye çıkarmamak için kit lensleri belli bir kalitesinin altında üretmezler.

#antika' tarafından 24.03.2010 22:46:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mart 2010, 14:27 - İp: 88.***.**3.107
artifex
artifex (üye)
İstanbul / Amatör

Minolta XG-1 i alırsam 28mm F2.8 tek başına benim için yeterli olur mu? Makine için karar verebilirsem eğer kursa başlamak istiyorum.

Tarih: 24 Mart 2010, 21:50 - İp: 85.***.**1.109
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Bu forumda size en teknik bilgiyi verebilecek insan zaten cevap yazmış. Siz bence biraz araştırın, bu makinelerin hepsinin nette fotoğrafları var, onları inceleyin, İstanbul gibi bir yerdesiniz, yani suyun başındasınız, Sirkecide Hayyam pasajına gidip makineleri tek tek elinize alın, hangisine içiniz atarsa onu alın. Olmadı diyelim, yapamazsanız aldığınız fiyata geri satabileceğiniz bir ürününüz var, 1 haftaya kalmaz satarsınız.

Tarih: 24 Mart 2010, 22:11 - İp: 62.***.**6.188
artifex
artifex (üye)
İstanbul / Amatör

Kendisinin bu konuda donanımlı birisi olduğunu farkettiğim için tavsiyelerine ihtiyaç duyuyorum zaten. Hayyam'a gittim. Fotoğraf ve makineleriyle pek uğraşmamış bir iktisat öğrencisi olarak pasajdaki esnaftan da istediğim şekilde cevaplar alamadım. Okuduğum bölümden kaynaklanıyor bilmem ayrıntalarını bilmek istiyorum. Çekim yaparken makine ayarlarını kendim yapmak istiyorum.Pek otomatik bi makina aramıyorum.1970-80 lerin makineleri fotoğraflarda pekde ilgi çekmiyor. Bire bir canlı incelediğimde ise farklı bi çekiciliği var. Öyle sanıyorum ki bunları benden iyi biliyorsunuz. Alacağım makineyi uzun süre değiştirmeyi düşünmüyorum tabi şartlarda müsade ederse. (bi anda filmler ortadan kalkmaz ise) Bu sebeple bu işi bilenlerden aldığım tavsiyelerle bir set almak istiyorum.Eğer daha önce bu siteyi farketmiş olsaydım sanıyorum kursa başlamış olurdum Sanırım açıklayıcı oldum.

Saygılarımla

Tarih: 24 Mart 2010, 23:03 - İp: 85.***.**1.109
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Üstadlar benden daha iyi bilirler ama anlattıklarına göre üstad Antikanın dediği gibi Canon alırsan ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılar diye düşünüyorum.

Tarih: 25 Mart 2010, 00:56 - İp: 62.***.**6.188
artifex
artifex (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim.

Tarih: 25 Mart 2010, 01:46 - İp: 78.***.**1.226
  • 1