tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

Eos 300v Ve Eos 300

merhaba arkadaşlar

EOS 300V QD Body 319 €
EOS 300V EF28-90DC 319 €
gördüğünüz gibi fiyatları aynı ikisi arasındaki fark nedir hangisi tercih edilmeli
birde eos 300 bu modelden daha az özelliğe sahip oldu halde
28-90 lensle neden 346 euro

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Tarih: 17 Aralık 2004, 08:52 - İp: yok
nightmare
nightmare (üye)
İstanbul / Amatör

tembeleryk ,
EOS 300V QD Body: Bu sadece makinanın gövdesini verir. Objektif dahil değildir anlamına geliyor. QD modelinin anlamı ise Saat - Tarih olayı. Çektiğin fotoğraflara saat ve tarih yazdırabilirsin. Eğer EOS 300V alıcaksan ve saat - tarihi önemsemiyorsan bence EOS 300V EF28-90DC al derim. Ben EOS 300 kullanıyorum, baya da memnunum. Yanlız şöyle bir durumu da göz önüne alırsak, Erkayalar yani Canon makinaları Türkiye'ye getiren firma biraz pahalı satıyor. Bunun için Aydınlar Foto Marketi tavsiye ederim...

Tarih: 17 Aralık 2004, 15:11 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

300v 28-90 ı 270 euroya alabilirim merak ettiğimde 300 neden 300v den pağalı su üstünde görülmeyen bi özelliğimi var
ayrıca diyaframı 8 den yukarı (genelde) shuter 1/125 den yukarı kullanacağım kaç asalık film önerirsin 200 uygunmu
cevabın için teşekkürler

Tarih: 17 Aralık 2004, 17:40 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

arkadaşlar şimdi 300x i farkettim makine 1/4000 enstanteneli 28-90 lensle aynı fiyata alabiliyorum bu akşam sipariş verecem bi inceleyinde bana acil cevap zahmet olacak

Tarih: 17 Aralık 2004, 18:24 - İp: yok
nightmare
nightmare (üye)
İstanbul / Amatör

tembeleryk, 300v ve 300 arasındaki farkı bilmiyorum ama ben EOS 300 kullanıyorum. 400 ASA'lık Fuji Film ile sonuçları harika. Bu arada EOS 300'ün enstantane hızı 1/2000, yani demek istediğim eğer formula yarışlarını falan görüntülemiceksen 2000 enstantaneli makina da sana yeterli olacaktır.

Film olarak 100 ASA'ya asla yaklaşma. Negatif film kullanıcaksan 400 ASA tavsiyemdir..

Tarih: 18 Aralık 2004, 00:26 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

meraba nightmare eos300x dekarar kıldım formula meselesine gelince haklısın ilk yarışa bende gidiyorum onun için lazım olabilir. 300x i 28-90 mm lensle 270 euroya garantili alıyorum. yardımın için teşekkürler

birde ingilizcesi olan arkadaşlar şurayı incelerse çok yardımcı olacaklar 300v ve 300x hakkında birşeylerden bahsediyor iyimi kötümü anlayamadım

ayrıca söylemek istediğim film konusunda fazla bi tecrübem yok dslr de iso 1600 e kadar çıkıyo filmdede bu kadar yüksek değerliler varmı varsa kullanırsak nasıl olur? birde negatif ile pozitif filmin genel farkı nedir hangisi uygundur cevap veren arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım

#tembeleryk' tarafından 18.12.2004 12:19:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Aralık 2004, 08:45 - İp: yok
nightmare
nightmare (üye)
İstanbul / Amatör

tembeleryk, Fuji Film'de 1600ASA'lık filmler bulunmakta. Ancak henüz kullanmadım. Değerler yükseldikçe, filmin ışığa olan duyarlılığı da artıyor. Yani film üzerindeki Gümüş Nitratların sayıları artıyor.

Negatif filmler, sürekli olarak kullandığımız filmlerdir. Bu filmler ile çekim yapıldığın da gerçeğe en yakın olan renklere ulaşırız. Pozitif film ise, en gerçek renkleri bize sunmaktadır. Pozitif filmler genelde, slayt gösterilerinde veya katalog çekimlerinde kullanılmaktadır. Ve negatif filmlere göre biraz daha pahalı oluyor.

Saygılarımla

Tarih: 19 Aralık 2004, 03:16 - İp: yok
umutakdag
umutakdag (üye)
Ankara / Amatör

selam dostlar.yeni makinen hayırlı olsun.300x, 300v nin yerini alan makine daha hızlı daha iyi özellikli.saniyede 3 kare çekiyo ki bu da gerçekten iyi bi hız.renkli filmde 1600 asa fazla gelir,çok grenli olur,ama siyah beyazda gren iyidir,nostaljik soft bi görüntü verir.AMA yine de en iyi foto dia ya çekilir.13 milyona kıyıp kodak ektachrome100vs alın renkleri görün.UNUTMAYIN DİJİTALİ BOŞVER HAYAT FİLMDE.

Tarih: 19 Aralık 2004, 15:06 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

EOS300 EOS300v den pahalı ise 300v sadece body olarak EOS300 objektif kitiyle(iki objektifi kapsıyor olabilir.28-90,90-300 yapıyorlar) beraber satılıyordur.300 ile 300v arasındaki fark ışık ölçüm sistemidir.Eos300'de 16 bölge pozlama ölçümü vardır.300v'de 35 bölgeden ölçüm vardır.Bunun dışında 300v daha yeni modeldir ve önemsiz 1-2 özelliği daha vardır.
Bu arada makinanın markasına göre film hızı belirlenmez.Film hızının etkisi bütün makinalarda aynıdır.Ayrıca negatif çekiyorsan 100ASA filme yaklaşma demek kadar saçma birşey olamaz.Bunu söyleyen fotoğraf hakkında hiçbir bilgisi yok derim.400ASAda grenler belli olmaya başlar.Negatif film karta basılması gerektiği için bu grenler daha fazla ortaya çıkar.Her evde bulunan bas-çek tipi makinalar genelde 100ASA ile 300ASA ya olanak tanır.Bunun bir sebebide budur.100ASA normal bir film hızıdır.Ayrıca genellikle 8 diyafram kullanacağım ne demek.Niye f/8?Ne gerekiyorsa onu kullanırsın.
Negatifle dia arasındaki farka şunları ekliyeyim.Negatif filmleri genellikle fotoğraf konusunda bilgisi olmayanlar kullandığı için üreticiler negatifleri esnek üretirler.Yani fotoğraf basılırken teknisyen üzerinde oynamalar yapabilir.Dia buna olanak sağlamaz.En fazla +1,-1 oynama yapılabilir.Teknisyenler fotoğraflarla çok fazla oynadıkları için ben dia kullanıyorum.Ne çektiğinizi görebiliyorsunuz.Tavsiyem dia çek.Sirkecide çok ucuza alınabiliyor.Arkadaşın söylediği dia yı 6milyona aldım ben.Daha çok fuji sensia kullanıyorum.O 4,5milyon.

Tarih: 19 Aralık 2004, 21:30 - İp: yok
nightmare
nightmare (üye)
İstanbul / Amatör

analog, "Ayrıca negatif çekiyorsan 100ASA filme yaklaşma demek kadar saçma birşey olamaz.Bunu söyleyen fotoğraf hakkında hiçbir bilgisi yok derim." 100 ASA filmler SLR makinalar için benim görüşüm olarak uygun değildir. Ki benim görüşümü savunan bir çok fotoğrafçı tanıyorum. (Bu işi meslek edinen kişiler.) 100 ASA'lık filmler genelde amatörler ve seninde söylediğin gibi Bas-Çek tipi makinalarda kullanılıyor. SLR makinalara 100ASA'lık filmler çok yavaş kalıyor. Hele ki hızlı bişeyler çekmek zorundaysan 100ASA'lık filmlemi çekiceksin.??

Bu arada burada herkez görüşlerini sunmaktadır. Amatörler ve Kendini Prof. sanan amatörler ayrıca gerçek Profesyonel Fotoğrafçılar vardır. Herkez az veya çok bişeyler biliyor ve bunu anlatmaya çalışıyor. Bilgi konusuna gelince, hatırlatırım ki ÇOK BİLEN DAİMA YANILIR diye bir atasözümüz bulunmaktadır.

Saygılarımla..

Tarih: 20 Aralık 2004, 00:54 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

yorumlarını paylaşan arkadaşlara teşekkürler,
analog diyaframı 8 den yukarı kullanacağım demek istediğimde biliyorsun fotoyu çektiğinde telafi şansın yok onun için net fotoğrafları garanti altına almak için söyledim. ışıksal dengeyide filmle sağlamayı düşünüyorum sanırım 200 asalık film kullanacağım ve çektiğim fotoları genelde minilabdan taratacağım. baskı nadiren kullanıcağım tam burada sormak istediğim taratıpta filmi bilgisayar ortamına atan arkadaşlar görüntüden memnunmu? nasıl sonuç veriyor dijitaller kadar net dolgun görüntü pc den alabiliyormuyuz ve genelde kaç mp ye denk geliyor

Tarih: 20 Aralık 2004, 08:51 - İp: yok
  • 1