rocksewer
rocksewer (üye)
Ankara / Amatör

Canon A-1, Lubital 2 Ve Sony Mavica Mvc-

Arkadaşlar Merhaba,

Elimde CANON A-1,LUBİTAL 2 ve Sony Mavica MVC-FD88 var.Normalde dijital fotograf makinası ile çekim yapan birisiydim ve sandıkta olan bu iki makinaya karşı bi anda ilgim arttı ve kullanır hale gelmek ve filmi vs gibi hakkında bilgi sahibi olup çekim yapmak istedim.Sizce hangisine yönelmeliyim, yada nasıl cihazlardır bilgi edinmek istedim.

Forumu biraz araştırdım fakat net bi bilgiye ulaşamadığım için tekrar konu açmak durumunda kaldım, cevab veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

#rockSEWER' tarafından 11.08.2013 15:12:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ağustos 2013, 14:58 - İp: 78.***.**4.168
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Canon A1 iyi makinedir.Ve o sınıfta bilinirliği yüksek bir makinedir.İyi makinedir yani. Lubitel 2 orta formattır, 120 roll film kullanıyormuş bu makine.Bilinirliği yüksek bir makinedir ama kendi sınıfında(TLR) o kadar da abartılacak bir konumu yoktur.Ucuza bulunabilir..Sony'i olanı bilmiyorum.Film bulmak sıkıntı olabilir.Bulsanız bile istediğiniz marka ve ISO'da bulamayabilirisiniz.Düzgün banyo ve baskı yapan bir yer bulmalısınız.Yani film işi biraz sıkıntı.Büyük şehirlerde bu sıkıntıları belki biraz az yaşarsınız.Bir iki makara çekmekten zarar gelemz ama.

Tarih: 11 Ağustos 2013, 23:48 - İp: 92.***.**3.27
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

A-1; mekaniğin, elektronikle harika birlikteliği. 20 sene kullandım.

Tarih: 12 Ağustos 2013, 20:36 - İp: 78.***.**0.255
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

20 yıl önce canon A-1 ile Ricoh KR-30sp arasında karar vermem gerekmişti...a-1 çok popülerdi o zamanlar ama ben ricoh'u seçmiştim...şimdi analog bir makinam olsa onunla fotoğraf çekmezdim, arasıra deklanşörüne basar nostalji yaşardım...

Tarih: 12 Ağustos 2013, 21:02 - İp: 176.***.**1.69
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Farkli birsey ariyorsun muhtemelen, kesinlikle Lubitel-2'yi dene! Diger makinalarda zevklidir ama madem normalde dijital cekiyorsun o zaman lubitel en ilginc gelicektir. 120roll film ara, makinanin 6x6dir. 12 kare cekim yapabilirsin. Makinanin pozometresi olmadigi icin, baska bir makinanin pozometresini kullanabilirsin.
Filmlerden siyah beyaz ve renkli secenegin var, makinanin tadini alabilmek icin ben siyah beyaz tavsiye edebilirim. Ilford pan 100/400 veya Orwo Np22, Kodak T-Max/Tri-X, Fuji Neopan Across gibi filmleri arastir. Orwo np27, Svema, Tasma, OrwoColor, Orwochrom gibi filmlerden uzak dur.

Tarih: 13 Ağustos 2013, 10:57 - İp: 217.***.**3.225
  • 1