__sheriff___
__sheriff___ (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu Analoglar Halen Tutuluyormu?

Artık dijitaller varken aras fotodayım bakıyorum orda 2inci el analog pro makinelerin satıldığıda oluyor ve son model 0 analoglarıda milletin tercih ettiği oluyor.

ya milletin bunu tercih etmelerinin sebebi ne aynı fiyata aynı performansta dijital prolarda var.

heuheuehuehu

Tarih: 5 Haziran 2007, 11:56 - İp: 85.***.**3.70
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ayni fiyata ve ayni kalitede dijital yoktur.ve analogun kalitesine dijital biraz zor yetisir...iyi bir dijital makine analogtan cok daha pahalidir ama yinede verdigi kalite filmin kalitesinden dusuktur

Tarih: 5 Haziran 2007, 14:17 - İp: 213.***.**4.203
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Yaklaşık 40-60MP 'i geçtiklerinde analoğu yakalarlar :D.

Tarih: 5 Haziran 2007, 16:56 - İp: 88.***.**4.37
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Bu işe sadece meraklıyım çok fazla bilgili değilim ama bildiğim kadarı ile en kötü analog makina bile dijital makinadan daha iyidir. Hele hele çok iyi bir analog makinanın yerini tutabilecek dijital makina yoktur sanırım. Bende bu işi biraz öğrendiğimde kendime analog bir SLR almayı düşünüyorum.

Tarih: 5 Haziran 2007, 18:34 - İp: 88.***.**8.124
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Bence analogların devri yavaş yavaş bitiyor.

Tarih: 6 Haziran 2007, 01:07 - İp: 88.***.**9.24
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Analog 5 sene icinde sadece merak isi olur.

Negatif film 22.2 Mp dir , yani dijital coktan bu limiti gecti.Bu limiti gecen makinalar su anda cok pahali ama 5 seneye kalmaz bugunku giris seviyesi DSLR makinalarin 30, 40 mp lisi 1000 dolarin altinda satilir.

"Hele hele çok iyi bir analog makinanın yerini tutabilecek dijital makina yoktur sanırım."diyor akradasim.

Arkadas kusura bakma ama cok iyi dedigin analoglar ( Nikon F5,F100,F4,Canon EOS1, vb...) hepsini kullandim ve sana diyecegim bugun ki orta sinif dijital makinalar onlar kadar iyi.Ust sinif Dijitallere hic girmeyecegim,analoglar yanina bile giremez.

Yalnizzzzz!!! Dijital makinalarin iki sene icinde dokulmeye baslamasi,dijital aksamlarin seri cekimlere analoglar kadar iyi dayanmamasina bir care bulamazlarsa,yakinda analoglara donus olabilir ve firmalar uretime gecebilir.

Mesela Kodak film uretimini gelen talep karsisinda arttirma karari aldi 2007 ve 2008 icin.Satici firmalarda bunun nedenini, ozellikle kompakt ve DSRL-LIKE makinalarin cok cabuk ve surekli ariza yapmasi olarak dusunuyorlar.DSLR makinalar ise amatorler elinde daha uzun sene dayaniyor ama bizim gibi devamli ve seri cekim yapanlarin elindeki makinalar iki sene icinde dunya masraf cikariyor.Bu boyle giderse dijital icinde kar gordugumuz film,banyo masrafi kendisini makinalara odenen ariza masrafi ile esitleyecek.

Eger bes sene icinde bu ariza olayi duzelmezse , ne yalan soyliyeyim alirim bir F5 veya EOS1 hic olmazsa makina patlayacak,isim yarim kalacak, tamirci bulacagim derdim olmaz.Ama bu problem cozulurse, analog makinalari ancak muzelerde goruruz.

Tarih: 6 Haziran 2007, 01:43 - İp: 195.***.**2.7
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

üniversite de hale tutuluyor bu analog makineler. çok kötü birşey. bende dslr vardı şimdi birde analog almam lazım

Tarih: 6 Haziran 2007, 08:20 - İp: 88.***.**2.55
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Dijital anoloğun kalitesini geçeli çok oluyor.D70 in bile anoloğun kalitesini geçtiği tecrübe edilmiş.

Kast ettiğiniz orta format filmli makinelerse onları da 1D MarkIII geçti zaten.

Tarih: 6 Haziran 2007, 11:05 - İp: 88.***.**2.138
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Tabi dijital-anaolog kıyasında genellikle teorik 22 mp lik film hep kıstas alınır. bu çözünürlüğe ulaşabilen fotoğrafın çok az olduğu biliniyor. Banyo sırasındaki, baskı sırasındaki kayıplar var.
Ayrıca filmin keskinlik, netlik, detay konusunda dijitalle baş edebilmesi olanaksız.
Dijitallerin iso avantajı var, 1600 asaya ıkıp çekiyorsun gerekirse.
Geriye kala kala filmli makinelerin büyük boy baskıdaki avantajı kalıyor. O da dijitaller lehine dönecektir bir iki yıl içinde.

Tarih: 6 Haziran 2007, 11:10 - İp: 88.***.**2.138
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

6 X 4.5 formatı kullanan çok

Tarih: 6 Haziran 2007, 16:19 - İp: 88.***.**8.20
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

onixon orta format dijitaller ile cekilmis baskilar gordunmu bilmiyorum ama inan bana fotograflar icinden cikacak neredeyse.

Geriye sadece yuksek fiyat ve dijital makina arizalarinin fazla olmasi kaliyor.Eger bu iki sorunun ustesinden gelirlerse analog kullanimi cok daha azalir.Azalsin zaten yillarca azmi canimiz yandi film, banyo paralarindan.

Tarih: 6 Haziran 2007, 17:29 - İp: 195.***.**2.7