ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Fotograf Makinelerinde Toz Önleme

Yeni fotograf makinesi alacak arkadaşlara bir deneyimimi aktarmak istiyorum.
Yaklaşık bir yıl önce Canon 350D makine satınaldım.
Bu yaz gittiğim Fethiye'de objektif değişimi sırasında makineden içeriye giren bir toz zerreciğini ne yaptıysam çıkaramadım. (Basınçlı hava ve fırça temizlemedi) Makinenin LCD ekranında küçük ve önemsiz görünen toz zerresi, bilgisayarda fotografı büyüttüğüm zaman arka planda siyah leke olarak çıkıyor ve sanki o an havada ufo varmış gibi izlenim veriyor..
Garanti kapsamında olması dolayısıyla Erkayalar'a götürdüm. Ancak, bir tek toz zerreciğinden dolayı makine açılacak ve tamir görmüş olacak..
Bu nedenle yeni makine alacak arkadaşların toz önleme sistemi olan makineleri tercih etmelerini şiddetle tavsiye ediyorum..

Tarih: 12 Ağustos 2007, 22:13 - İp: 85.***.**2.45
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kullanıcıların kendi kendine yapabileceği çok zor olmayan bir işlemdir. Elbette yetkili servisin yapması daha iyi olur. Buna tamir denemez. Çekinmeyin, ben defalarca makinemin sensor temizliğini yaptım.

Tarih: 13 Ağustos 2007, 08:54 - İp: 85.***.**3.233
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Toz önleme sistemine sahip olan makinelerle ilgili iki görüş var, bir görüş bunların hiç bir işe yaramadığ yönünde.
Diğer görüş ise firmaların görüşü, olağanüstü bir yenilikmiş, toz sorunu tarihe karışmış gibi bir izlenim veriyorlar.

İkisinin ortasında bir yerlerde durmak lazım. Toz sorununu tarihe gömdüklerini söyleyemesek de işe yaradıkları da ortada.

2-3 senelik bir sürecin sonunda bu sistemin toz sorununu gerçekten tarihe gömeceğini ve toz önleme sisteminin standart olacağını sanıyorum.

Bu gün için, toz önlee sistemine sahip makinelerde de sensörün toz kaptığına sıklıkla şahit oluyoruz.

Tarih: 13 Ağustos 2007, 12:38 - İp: 81.***.**7.49
dasbadem
dasbadem (üye)
Konya / Amatör

ben canon eos 400d kullanıyorum.. makianınn kendinde auto ve manual sensör temizleme özelliği var.. çok güzel birşey..
o toz konusunda benimde dilim yanıyodu az daha havadan bir toz zerreciği girdi lensi değiştirriken.. zor çıkardım üfleye üfleye.. allahtan çıktı..
dikkat edin.. tek lens kullanıyosanız çıkarmadan kullanın.

Tarih: 29 Aralık 2007, 22:34 - İp: 88.***.**5.16
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Toz önleme sistemleri tamamen hikaye.ayrıca temizliğinizi yapmaktan çekinmeyin,sensör önündeki kaplama ile birlikte öyle korkulacak kadar hassas değil,ben neler yaptım banamısın demedi Temizlik kitlerinden alın,toz olduğunu gördüğünüzde temizleyin,yok ben sensoru bi manuel titretip tozu gideririm diyorsanız pek bi sonuç elde edemezsiniz

Tarih: 30 Aralık 2007, 19:20 - İp: 85.***.**3.247
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

objektifleri tozlu yerlerde söküp taktuğınız zaman bu lekeler olur. bir de sahilde nemli bölgelerde kullanmayın.buhar bile tozun yaptığı hatayı verebiliyor.sakın üflemeyin agzınızdaki buharla berbat olur.

Tarih: 31 Aralık 2007, 19:07 - İp: 88.***.**3.77
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Merhabalar,bence sizdeki olay toz haricinde bişey,sensör piksel problemi gibi.Sensör temizleme sistemide çok iş görmüyor çoğu zaman,en iyisi temizlik pompaları...Asla sensörün üzerinede üflemeyin,üflerken ağzımızdan çıkan bir tükrük zerresi durum dahada vahim olur.Aşırı basıçlı havada tutmayın.Sonuçta üfleyen o cihazda ortamdaki tozlu havayı üflüyor.Kaş yapalım derken göz çıkarıyorsunuz.Selamlar.

Tarih: 2 Ocak 2008, 15:22 - İp: 85.***.**4.103
ahmetahmete
ahmetahmete (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Ercan bey hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederim D90 var bende sanırım onda var değilmi toz önleme sistemi.
Saygılar

Tarih: 17 Ocak 2011, 23:40 - İp: 88.***.**4.28
  • 1