erdem250
erdem250 (üye)
Elazığ / Meraklı

512 Mb Cf Card

yeni 512 mb toshiba cf card aldım ama baktığımda 487 mb kullanılabiliyor. aldığım yerde de sordum diğerlerinde de böyledir dediler ama aklıma takıldı nasıl 25 mb boşa gider. yani aslında bunun nedeni nedir. veya diğer kartlarda da böyle midir? acaba sandiskte böyle bir sorun var mıdır?

Tarih: 30 Haziran 2004, 20:31 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

CF kartında gizli dosyalar olabilir...
Bilgisayarında sürücü olarak görüyorsan özelliklerde gizli dosyalarıda gösteri işaretle... gizli dosyaları görürsün...
Büyük ihtimaller 25Mb bu dosyalar...

Tarih: 1 Temmuz 2004, 12:40 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Bilgisayari olanlar bilgisayarlarini acsinlar. Türkcesi calisma masam galiba onuda acin orda Hard Diskinizin Kapasitesine bakin. Sizdekini bilmem ama bende 120 GB olmasina rahmen 114 GB gösteriyor. 6 GB nereye gitti. Sistem icin gerekli dosyalar gerci dosya degiller ama baska isim bulamadim. File diyelim. Dün 256 MB Mstick Pro aldim Magic Gate kontrollu kullanilabilir kapasite asagi yukari 235 MB diyor. Ne kadar formatlarsaniz formatlayin degismez. Siz format yaptiginizda bile makina kendisi icin gerekli fileleri yaziyor.Bunun kapasitesi bu kadardir diye.Yani kafa yormayin neden diye. Sadece 512 MB karta hangi cözünürlükte kac tane foto cekebilirsiniz ona bakin onuda zaten makinaniz gösteriyor.

#blnf717' tarafından 02.07.2004 12:06:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Temmuz 2004, 12:05 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Jpeg dosya formatın da ise aynı çözünürlükte (örnek 3.1 MegaPixel ) çekilen fotograflardan çekileceği kesin olarak bulunamaz....
McKyra ve ben denemeler yaptık.... Forumda arayıp bulabilirsin.....

JPEG dosya formatı yapısı gereği bu... değişken uzunlukta...

Tarih: 2 Temmuz 2004, 12:13 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Sorunuzun cevabını bir bilgisayar mühendisi olsa anında cevaplardı , olmadığına göre ben yardımcı olim;

bildiğiniz üzere;
8bit = byte
1024 byte = kilobyte
1024 kilobyte = megabyte
1024 megabyte = gigabyte
1024 gigabyte = terabyte
1024 terabyte = hexabyte (bunu attım yok böyle bişi)

şimdi sorun bu sistemde 1 MB nin 1000 deilde 1024 Kb den oluşmasından kaynaklanıyor.
üreticilerin verdiği rakamlar göz boyamak için yüksek verilir. ama 1024 ten hesap ederseni etiketten daha az olan doğru sonuca varırsınız.

Tarih: 13 Temmuz 2004, 22:20 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

selam

bilgisayar muhendisi diilim ama 6-7 sene elektronik okuduktan sonra bu soruya soyle cevap verebilirim.pyro nun dedigi tamamen dogru.
ornek:bknz bilgisayarinizin hdd si.
c nin uzerinde sag klik ozellikler.

Tarih: 28 Temmuz 2004, 12:57 - İp: yok
nusret03
nusret03 (editör)
Afyonkarahisar / Firma

512MB kartın RAW (biçimlendirilmemiş) kapasitesidir. kartı FAT12, FAT16 veya FAT32 dosya sistemlerine göre biçimlendirirsen her seferinde farklı kapasiteler görürsün ve hepsi de 512MB'dan düşüktür. kapasitenin bir bölümünü MFT (master fat table) ve MBR (master boot record) için harcanır ve bu alan zaten kullanılabilir olarak görünmez. ayrıca FAT16 dosya sisteminde 1MB=1048576bytedır. bu karttan kaynaklanan bir problem değil dosya sistemlerinin genel bir kısıtlamasıdır. (yani prblem yok. kart gerçekten 512MB)

Tarih: 30 Temmuz 2004, 00:54 - İp: yok
  • 1