barist
barist (üye)
İzmir / Amatör

Yüksek Hızlı Kamera

sayın grup üyeleri yüksek hızlı objelerin video kaydını yapmak için yüksek hızlarda çekim yapabilen kameralara ihtiyacımız vardır. Bu konuda yardımcı olabilecek varmı?

Tarih: 16 Ekim 2007, 14:10 - İp: 212.***.**8.3
doktor2005
doktor2005 (üye)
İstanbul / Amatör

evet arkadaşlar,video çekimlerinde, bir fotoğraf makinasında hareketli objelerin net kaydı için teknik anlamda hangi özelliklerin olması lazım?Bilen varsa bizi aydınltsın lütfen.Teşekkürler.

Tarih: 22 Ekim 2007, 09:42 - İp: 85.***.**6.122
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Video cekim tamamen farkli bir disiplin, muhtemelen yanlis yere acilmis bir topic bu.

Barist'nin sorusunu cevaplamak pratik bilgi olarak beni tamamen asiyor. Teorik olarak saniyede daha fazla kare cekebilen kameralara ihtiyaci var, mesela saniyede 100 kare, saniyede 200 kare falan. TV istasyonlarinin spor yayinlarinda kullandiklari bu kameralar bu ozelligi stadart sagliyor diye biliyorum, cunku agir cekimlerde, cok cok yavas oynatilmadigi surece, hareketlerde sekme falan pek olmuyor. Bilimsel ve askeri amacli cekimlerde, mesela havada suzulen top mermisini goruntulerken ne kullaniyorlar bilmiyorum, tek bildigim cok ama cooook paraya ihtiyac oldugu.

Tarih: 22 Ekim 2007, 12:28 - İp: 81.***.**5.159
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

shuther hızı yüksek olan jhertürlü kameraile yüksek hızlı çekim yapabilirsin gerektiği kadar ışık varsa net görüntü alırsın fakat sen diyorsan ben bir mermigibi birşeyi çekicem ve her anının net olarka görmek istiyorum ozman seni filmliyani süper 8 yada 35 mm film kullnan sine kamerlarına ihtiyacınvar onların da saniyede 12bin kare çekim yapabilen modelleri var yani bunun maliyetinden vazgeçen holiwood özel efekt uzmnaları ile yapıyort bu işi bana geniş bilgi gönderisen mesaj servisinden mesaj gönderirsen eliden gelidğince yardımcı olurum .

Tarih: 22 Ekim 2007, 17:21 - İp: 88.***.**6.139
emrenergiz
emrenergiz (üye)
İstanbul / Amatör

bu konu ile ilgili daha yeni yaptığım arastırmalara dayanarak;
- Pekcok cesit sistem varbunları, filmli, dijital ve filmli dijital olmak üzere üç ana gurupta toplayabiliriz,
filmli makinalar genellikle beta filmle calısan ve sinema için kullanılan makinalar.
filmlidijital makinalar ise dijital olarak cekilen gotuntuleri beta veya vhs sistemlere kaydederler, hızları 5000 fps civarında olur.
üçüncüsü ise dijital hi speed kameralar bunlar da dijital olarak cekilen goruntuyu dahili veya harici medaya ortamına(hdd veya hafıza kartı) kaydederler hızları 100 fps den baslar ve 100.000 fps ye kadar gider.
-Bu tur kameraları piyasada herhangi bir yerde bulmak cok zor ayrıca fiyat bilgisi de tutarlı değil, çoğunlukla arastırma için kullanıldıkları için de fiyatları epey yuksek(tahminen; 1000 fps civarı en ucuz sistem 2000 $ civarı) ayrıca ya amerikada bu işle ilgilenen dukkanlardan alınmalı veya üretici firmalar ile direkt temas kurulup bilgi istenmeli ve sipariş verilmelidir.
- Uygulamada yuksek hızda kaydedilen goruntuler daha dusuk hızlarda mesela 24 fps izlenerek yavaslatılması goruntu elde edilir, çekim hızlerı yuksek olduğu için özel olarak yuksek ışık değerine sahip ortamlarda çekim yapılabilir.
-web de hi speed video camera araması yapılırsa epey bilgiye ulasılabilir, ayrıca youtube da bircok orneği izlenebilir.
merak edenlerle bu konudaki bilgilerimi elimden geldiğince seve seve paylasırım

Tarih: 22 Ekim 2007, 18:16 - İp: 85.***.**9.56
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

üzerinde shuther yazan kameralarda 1/500 esnantenede dv olarak kaydet. bir video derleyici programda saniyede geçen 500 fotoyu orada tek tek görebilirsin.yalnız bu hızda ışık zengin olması lazım yoksa renkler karanlık olur.çünkü bu hızda doyurması için ışık kuvvetli olmalıdır.

Tarih: 22 Ekim 2007, 18:55 - İp: 88.***.**0.142
barist
barist (üye)
İzmir / Amatör

arkadaşlar öncelikle ilginize teşekkürler. birçoğunuzunda dediği gibi saniyede 300-500-1000 kare cekebilen video kameralarına ihtiyacımız var. Genelde bu kameralar silah testleri çarpışma testleri yada spor faaliyetlerinde kullanılıyor. Üretim sektöründe çalışıyorum ve kaynak makinası üretiyoruz. Kaynak böylesini yüksek hızlı bir kamerayla çekip oradaki oluşumları incelemek istiyoruz. Yurt dışında high speed recorder olarak bir cok ürün bulunabiliyor ama türkiyede bir temsilci yada bu işi yapan birilerine ulaşamadım. İsteklerimizi karşılayacak ölçüde hızlı bir video kaydedici arıyoruz.

Tarih: 23 Ekim 2007, 08:34 - İp: 212.***.**8.3
mfikir
mfikir (üye)
Ankara / Firma

Sayın İlgili,

Bu siteye yeni üye olduğumuz için mesajınızı bugün gördük. Hala arayışınız devam ediyorsa biz bu konuda hızlı kamera satış ve destek hizmetleri yürütmekteyiz. [email protected], www.smartage.com.tr adreslerinden bilgi edinebilirsiniz.

Saygılarımla

Meryem FIKIRKOCA
Genel Müdür
SmartAge Yönetim Teknolojileri ve Danışmanlık Ltd. Şti.

Tarih: 5 Aralık 2007, 22:59 - İp: 85.***.**3.113
efem_06
efem_06 (üye)
Muğla / Stüdyo Fotoğrafçısı

canon XL1 VEYA XL 2 SİZE UYGUN OLUR BENCE ... EĞER ARZU EDERSENİZ TEMİN EDEBİLİ[email protected] 0543 852 65 17 den ulaşabilirsiniz

Tarih: 9 Aralık 2007, 12:30 - İp: 81.***.**9.167
dwitchy
dwitchy (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba,

Vistek A.Ş. olarak AOS Tecnologies markalı hızlı kameraların Türkiye temsilciliğini yapmaktayız.

AOS Technologies, yüksek hızlı kamera ve hızlı görüntüleme uygulamalarında dünya lideri üretici firmadır. Saniyede 1000 kareye kadar kayıt yapabilen AOS hızlı kameraları yüksek hızda görüntü kaydının gerekli olduğu tüm uygulamalarda dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

İlgilendiğiniz takdirde size bu konuda yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız. Bilgi edinmek istediğiniz takdirde, bize [email protected] e-mail adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca www.vistekas.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Saygılar,

Duygu Gürkan
Satış ve Pazarlama
Vistek Yapay Görme ve Otomasyon San. İç ve Dış Tic. A.Ş.

Tarih: 30 Ekim 2008, 11:11 - İp: 88.***.**8.151
manastir
manastir (üye)
Antalya / Amatör

bu belki bir yanıt olabilir size
Ukrayna Haber'de yayınlanan bir habere göre; saniyede 60 kare fotoğraf çekebilen, dünyanın 'en hızlı' fotoğraf makinesi Casio EX -F1 Ukrayna 'da yaklaşık 1000 dolardan satışa sunuldu.Casio 'dan yapılan açıklama 'Dünyanın en hızlı dijital fotoğraf makinesi olan ve saniyede 60 kare fotoğraf çekebilen Casio Exilim serisinden EX -F1 , 6 megapixel görüntü kalitesi, yüksek zoom objektifi ve Full HD video kaydı ile de öne çıkıyor' denildi.Yüksek hızda CMOS görüntü algılayıcıya ve LSI görüntü işlemciye sahip EX -F1 , fotoğraf çekiminde olduğu gibi video çekiminde de hız kurgusuna sahip. Kullanıcılara 300, 600 ve 1200 kare/saniye video çekim seçeneği sunan EX -F1 , saniyede 1200 kare video çekim özelliği ile makine, gözün yakalayabileceğinden çok daha hızlı hareketleri kaydedebiliyor.UkraynaHaberTürkHaber

Tarih: 15 Mart 2009, 23:53 - İp: 78.***.**0.73
  • 1