mpoyraz
mpoyraz (üye)
Konya / Özel Gün Fotoğrafçısı

Panasonic Mdh 1 Cızırtılı Ses Yardımı

slm siteye yeni üyeyim kamera sektöründe kameraman olarak çalışmaktayım istanbuldan panasonic mdh 1 (hafıza kartına kayıt yapan) 3 tane makina aldım makine Allaha şükür süper görüntü kalitesi sony e göre gayet iyi fakat gecenlerde bi sorunla karsılaştım bazı partlarda cızırtı geliyo acaba neden ....
ustalarım bana yazarsanız sevinirim lütfen bana yardımcı olun [email protected]

Tarih: 19 Kasım 2011, 13:07 - İp: 85.***.**0.142
mpoyraz
mpoyraz (üye)
Konya / Özel Gün Fotoğrafçısı

USTALAR ACİL YARDIM LÜTFENNNNN

Tarih: 19 Kasım 2011, 14:35 - İp: 88.***.**0.12
alins
alins (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

kardeş menusüne gir kayıt ayarlarından mikrofonun ses ayarları var ses seviyesi ve bas seviyesi buradan çözebilirsin

Tarih: 25 Kasım 2011, 11:28 - İp: 78.***.**8.170
yalvacyesilcam
yalvacyesilcam (üye)
Isparta / Stüdyo Fotoğrafçısı

çözebilen varmı ben menüsünü gezdim ama sesle alakalı bi durum yok bulamadım nasıl hallediyosunuz ?

Tarih: 17 Mayıs 2012, 20:24 - İp: 95.***.**4.235
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

öncelikle mikrofonu kontrol edin. pil varsa kontrol edin. bağlantı noktalarını kontrol edin. Daha sonra sessiz bir yerde makineyi bir yere sabitleyin 5-10 dakika kayıt yapın.

Daha sonra az gürültülü bir ortamda aynı kaydı yapın

Daha sonra gürültülü bir sokakta bu testi yapın

Daha sonra yüksek derecede ses üreten bir yerin çok yakınında çekim yapın. (televizyon, müzik seti, radyo veya tv)

Not: Kayıtlar en az 10-15 dakikalık olmalı.

Daha sonra bu kayıtları bilgisayara atın. iyi bir kulaklık bulun ve bunu kulaklık girişi olan pcye bağlı spekara bağlayın. bu size yüksek derecede ses verecektir. böylece en ufak ses bozukluklarını bulabileceksiniz.

Hatta işi biraz daha abartıp adobe soundbooth veya adobe auditionun son versiyonlarını açıp ses ısısı ekranında parazitleri görebilirsiniz.
*hoparlöre takılı kulaklığı öneririm diğer meşankatli olabilir.

Daha sonra hangi kayıtta cızırtı var ve neden? işte bu soruyu arayın. eğer cızırtı var ise ve hangi kayıttaysa işiniz kolay. mikrofonu değiştirebilir ve test edebilirsiniz yada teknik servise durmunuzu anlatabilirsiniz.

yok tertlerde cızırtı olmamış ise sorun teknik bir arıza veya radyo dalgaları veya cep telefonu veya binadaki bir tür sorun olabilir. yada anlık bir şeyse uğraşmayabilirsinizde.

Durumu daha ileriye götürüp kayıtlar sağlam ama ses düzgün duyulamıyorda olabilir. bunun için pcnizin bakımlı olması, codeklerin yüklü olması, doğru render yapılması gibi işlere kadar gider bu işin sonu.

-----------------
ayrıca;
- kameranın ses ayarını bulup otomatik ses seviyesine almanızı yada en azından yüksek sesten birikşi kademe aşağıya almanızı öneririm.
- düğün salonunda kayıt yapıyorsanız byük hoparlörlere fazla yakın durmayın
- mikrofonlara takılan rüzgar önleyici türünden aparatlar alabilir takabilirsiniz
- mikrofon değişiyorsa veya iyi bir mikrofon istiyorsanız orta halli bir rode boom mikrofon alabilirsiniz.

Tarih: 18 Mayıs 2012, 22:46 - İp: 88.***.**1.193
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

uzun yazınca esas yazıcağım şeyi yazmayı unutmuşum hemen yazayım.

benim bugüne kadar kullandığım kameralarda ufak tefek cızırtı hep oldu. yüksek seste, rüzgarlı havalarda, açık havada mutlaka cızırtı oluyor.

Buda gösteriyor ki kameraların üzerinde gelen mikrofonlar okadarda kaliteli değil. bu tür cızırtı sorunları eğer teknik sorun yoksa genelde rüzgar ve yüksek sesten oluşuyor. bu yüzden rüzgar ve yüksek ses çare bulursanız bence sorununuz kalmaz.

çok kücük cızırtı oluyorsa ses düzenleme programlarıyla rötuş yapabilirsiniz.

Tarih: 18 Mayıs 2012, 23:02 - İp: 88.***.**1.193
bndrs
bndrs (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Kamera otomatik ayardayken menüde ses ayar bölümünü göremiyorsunuz. Manuel modda ki manuel modda otomatik fokus yapar sorun değildir.

1- Kamerayı AI modundan Manuel mod'a alın
2- Menü->record setup->mic level bölümünden ses seviyesini düşürün
3- Bas settings bölümünden +6db veya low cut seçin

Fakat genede yüksek ses'de cızırtı yapabiliyor.

Bilgisayarda sesi düzeltmek isterseniz bunun imkânı yok çünkü sesdeki sorun distortion değil crackle denilen bir sorun. Enfazla iZotope RX isimli bir yazılım var o dahi tam anlamıyla çözemiyor.

4- Kamerayı değiştirip kurtulun.

Tarih: 5 Aralık 2012, 14:32 - İp: 78.***.**4.109
fotorite
fotorite (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar Ankara'da 1 yıl garantili ve 2125 TL fiyatla satıyor adamlar. Hiç bir problem yaşanmadı şimdiye kadar. İrtibata geçmenizi öneririm. 0532 591 06 10

Tarih: 30 Aralık 2012, 18:01 - İp: 78.***.**4.150
  • 1