ruhname
ruhname (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

Mpeg2 İle Mpeg4 Arasindaki Fark?

selam dostum internetten arastirdim ama tatmin edici cevap bulmadim mpeg4 ile mpeg2 arasindaki fark nedir malum mpeg2 dvd formati, benim sorum simdi alacgim mixer mpeg4 kayit yapiyor sonucta ben bunu pinnaclede isleyip yine mpeg2ye ceviricem yani dvd yapicam goruntu kaybim olurmu? arastirdigim kadariyla mpeg4 mpeg2 ye gore daha kaliteli bu dogrumu acaba mixeri satanda mpeg4 dvd den daha kaliteli diyor?

#ruhname' tarafından 13.02.2013 16:14:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Şubat 2013, 14:40 - İp: 87.***.**9.48
ruhname
ruhname (üye)

tesekkurler o mixeri alacam taksit olayini ayarlarsam olmazsa yeni cikacak bitane var yari fiyatina onu alacam oda eskiusul dvdrecordera kayit yapandan yine basa donmekte istemiyorum gerci :S

Tarih: 13 Şubat 2013, 20:30 - İp: 87.***.**9.48
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Karanlıktaki fil

Hintliler karanlık bir ahıra bir fil getirip halka göstermek istediler. Hayvanı görmek için o kapkaranlık yere bir hayli adam toplandı. Fakat ahır o kadar karanlıktı ki gözle görmenin imkânı yoktu. O göz gözü görmeyecek kadar karanlık yerde file ellerini sürmeye başladılar.

Birisin eline kulağı geçti, “Fil bir oluğa benzer” dedi.

Başka birisinin eline ayağı geçmişti, dedi ki: “Fil bir direğe benzer!”

Bir başkası da sırtına dokunmuştu. “Fil bir taht gibidir” dedi.

Herkes neresine dokundu, nasıl sandıysa fili, ona göre anlatmaya koyuldu.

Onların sözleri, görüşleri yüzünden birbirine aykırı oldu. Birisi dal dedi, öbürü elif.

Herkesin elinde bir mum olsaydı sözlerindeki aykırılık kalmazdı.

Duygu gözü ancak avuca, ancak köpüğe benzer, avuç bütün fili birden kavrayamaz ki!

Denizi gören göz başka, köpüğü gören göz başka!

Köpüğü bırak da denizin gözüyle bak sen!

Köpükler, gece gündüz denizden meydana gelir, onları deniz harekete getirir.

Fakat sen ne şaşılacak şey, köpüğü görüyorsun da denizi görmüyorsun…

(−Mevlâna Celâleddîni Rûmi)

Tarih: 13 Şubat 2013, 20:32 - İp: 46.***.**3.80
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

yani mesele mpeg4 meselesi değil. bu sadece bir kısmı. Avi olsaydıda yine sonuç değişmeyecekti. bu yüzden mpeg4 gibi şeylere takılmayın. sonuçta hepsi işlemeye girecek bir miktar kalite kaybına uğrayacak. bundan kaçış yok.

Tarih: 13 Şubat 2013, 20:35 - İp: 46.***.**3.80
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

eskiusul dvdrecordera kayit olayı çağdışı bir olay zaten

Tarih: 13 Şubat 2013, 20:36 - İp: 46.***.**3.80
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

gerçi şunuda yazmakta fayda var. yeni nesil video işleme konularına geçtik ama hangimiz bu işte ilerledi yol aldı?? bi başa bi sona bişeyler ekle araya iki efekt ekle geç.. hala bu olaya gelememmiş gelmişse geçememiş insanlarla dolu piyasa..

en azından benim gördüğüm kadarıyla böyle..

Tarih: 13 Şubat 2013, 20:38 - İp: 46.***.**3.80
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

kamera+mixer+pcde işleme konularında hala babayiğit aranıyor

Tarih: 13 Şubat 2013, 20:39 - İp: 46.***.**3.80
ruhname
ruhname (üye)

kacgundur aradigim sordugum sorularin cevabini simdi veriyorsun bana bende eski usul istemiyorum. Benim calistigim dugun salonu dvd recordera kayit yapiyoz orda ama montaji patron yapiyor adam ufak birseyini ogrencez diye odu kopuyor oda dvd recorderin basina sonuna ekliyor ordan dvd lere yazdiriyo. Ben o sistemi istemiyorum o sistem hem zaman kaybi hem eski ben herseyi pc de yapip programlarla guzel seyler yapmak istiyorum inanin para ikinci planda benim icin onemli olan guzel seyler cikarabilmek. pc yeterince guclu en agir dosyalarin bile altindan kalkiyo onun icin pc de yapmak istiyorum. Birde ben seyyar calisacagimdan eski sistemde hem mixer hem recorder hemde ekran lazim ama bu mixerda hicbirine gerek yok, mixer ve iki kamerayla gidicegim, benimicin cok rahat olcak bu.

Tarih: 13 Şubat 2013, 20:51 - İp: 87.***.**9.48
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bu işler aslında creative işlerdir. yani biraz yaratıcılık ön planda olan işlerdir. millet ne yapıyor diye baktığınız andan itibaren körelmeye başlıyorsunuz. nasıl olsa hazırcılık var. millet ne yapmışsa bizde aynısını yapalım mantığı..

dedim ya biraz creative (yaratıcı kafa) olmak lazım. müşteri zaten benim videoma takla attır demez.

burdaki yaratıcılık başka bir ey olmalı.

örnek; eskiden stüdyoda yaratıcılık yapılırdı sonra photoshop çıktı arkaya fonlar vsler çıktı. son zamanlarda dış çekim ve gerçek sahada çekim çıktı. bu moda. bunun gibi. farklı olmak lazım.

farklı ol dendiğinde stüdyo fotoğraflarına farklı fon yerleştirelim mantığı gibi videoda yaratıcı ol dediğimde uledın efektleri yetmiyor after effect ile efekt yapalım olayı benim "bu olmaz" demek istediğim şeydir. yapılan işlerde artık bi kırılma noktasına ihtiyaç var. hatta düzenli aralıklarla kırılmalı.. yoksa olan sektöre olur.

eski düzen analog fotoğrafçılarına millet sinir oluyor bunun sebebide bi türlü kırılmayı gerçekleştiremedikleri içindir. millet artık farklı iş yapan kim olursa ve parası neyse vermeye hazır. 2.500tl ye fotoğraf çekimi yapıyorlar. 5bin tl üzerinde bile çekim işi sunanlar var. bunlar gayri resmi kişiler. ama millet artık eskiş usullerden bıktığı için paraya falan bakmıyorlar.

talep var arz da oluyor.

iki ucu keskin bıçak eski düzenle yeni nesil bişeylere el atmak. açıkçası bu biraz sıkar ve her babayiğidin harcı değildir. bedelini de ödetir

Tarih: 13 Şubat 2013, 21:10 - İp: 46.***.**3.80
ruhname
ruhname (üye)

dogru soze ne denir. benim kurmaya calistigim sistemden kimsede yok olsa hemen copy yapacamda yok iste ) kendim birseyler yapmaya calisiyorum insallah bu emeklerime degecek benim isimi gorecek bir sistem olur, ne diyim Allah utandirmasin, sanada hayirli isler bol musteriler. Dedigin gibi onemli olan guzel birseyler yapabilmek.

Tarih: 13 Şubat 2013, 21:16 - İp: 87.***.**9.48
ruhname
ruhname (üye)

sana son bir soru daha soracagim bu mixer mpeg4 codec mp4 kayit yapiyor,

Recording Format

[Format] MP4 (.mp4)
Video Codec: MPEG-4 Visual
Audio Codec: MP3 (MPEG-1 Audio Layer-3)
Movie Size PAL (720 x 576)

dvd recorderda yasadigim sorunu bunda yasayabilirmiyim? yoksa pinnacleye attigimda direk 16.9 olarak gorebilirmiyim sagdan soldan kesme olurmu?

#ruhname' tarafından 14.02.2013 16:41:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Şubat 2013, 16:40 - İp: 87.***.**9.48