vetmemo
vetmemo (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

Kamera Secimi

Sony DSR 300 DVCam, CanonXL2 ve Canon XHA1 arasinda secim yapabilirmisiniz? fiatlar birbirinr yakin( 2500-3000€
bende su anki Sony HVR HD1000

Kullanim alani özel günler ve dügünler;

tavsiyelerinizi bekliyorum

Tarih: 25 Kasım 2008, 18:44 - İp: 84.***.**5.92
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Elinizdeki Sony HVR HD1000 bahsettiğiniz işler için uygun. Bu işlerden normal ücret alıyorsanız yeterli. Sony DSR 300 DVCam - miniDİVİ kasetmi kullanıyor yoksa DV-CAM kasetmi. DV-CAM kaset sanıyorum pahalı vede bulman zor.Birde manuel fokus herhalde bahsettiğin işlerde zorlanırsın. Canon XHA1 - ise eğer HD kayıt isteği yoğunmu. Talep varmı . Ama elindeki kamera HD çekim yapıyor. O kadar fiat farkına değermi. CanonXL2 ise DV kayıt olarak - Sony HVR HD1000 - den daha güzel kayıt yapıyor bence. Sony nin sadece - HD farkı var. Eğer HD istek varsa devam et derim. Yoksa , CanonXL2 nin görüntüsünü incele karar ver. kolay gelsin.

Tarih: 26 Kasım 2008, 00:37 - İp: 85.***.**8.246
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Şu an elindeki makina yaptığın iş için en iyisi niteliğnde.
-olympos- Arkadaşında dediği gibi daha iyi makina kurtarıyomu? HD gereklimi talep varmı?
Sen HD yapıp verebiliyorsundur ama bakalım HD izleyebilen varmı?
51 ekran 55 ekran 70 ekran çoğulukta. HD olayı zincirleme gibidir.
Zincirin bir halkası olmazsa işin istediğin gibi olmaz.

Çekimlere müdahale etmeye bak. Özelliklede ışık ve mikrofon ve kaset+dvd olayın ağırlık ver.

Kişisel y-tavsiyem HD için biraz daha beklemendir. Geçen zaman zarfında hem kamera fiyatları daha makul olur hemde hd olayı benimsenir.
İleride pişman olacağın hata yapa derim ben.
Tabi film çekmiyorsan gerçi onada HV30 ve adaptör olayı kolaylığını bulmuşlar ama..

Tarih: 26 Kasım 2008, 00:49 - İp: 88.***.**3.170
vetmemo
vetmemo (üye)

öncelikle zaman ayirip cevap verdiginiz icin tesekkür ediyorum ;

-Müsteriye zaten DVD olarak veriyrum; HDv olarak versem bile onlarin izlemesi biraz zor; en azindan onlardada bir hd kaset oynaticisi yada kamera lazim,, bu yüzden aslinda HD olayini bir kenara birakmak istiyorum.
-Sony DSR 300 hem DVcam hemde normal mini DV kasetleri oynatabiliyor, ,ama sadece manuel fokus oldugunu bilmiyorum; öyle ise zaten yaramaz..
-merak ettigim XL2 in kalitesi sony HD1000 den ne kadar iyi acaba.. Xl1 kullanmistim (malesef calindi arabadan)
ondaki sensörün cözünürlügü 350.000-falandi (toplam :3*350.000), XL2 de 3*800.000
oldugunu yani pixelin iki kattan fazla düzeye geldigini biliyorum; bu cekim kalitesine ne kadar yansiyor acaba fark edilir düzeydemi?

Sony HD 1000 kullanimi pratik ama isik olayi pek hosuma gitmiyor; gerci isik ayarini hep otomatik mod da kullandim sanirim manuel kullanmakta fayda var öyle yapsam bile "kumlanma " göze batar derecede oluyor..
-
yoksa isik yeterli ise ( yeterli derken kamerada devamli isik takili olmali ) fena sayilmaz rengi.

saygilar..

Tarih: 26 Kasım 2008, 09:09 - İp: 84.***.**4.76
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ışık konusu yanlış anlaşılmış.
Benim demek istediğim. Makina gündüz zaten cam gibi çeker.
gece çekiminde zorlanırsın.
kumlama yaparsa kamera ışığını kullan.
tamam cmos sensör carl zeiss lens ama bi yere kadar..
artı olarak;
ışıklandırma ekipmanın iyi olmalı. Ben en çok bu konuya dikkat ediyorum. ışık olmazsa çekimde olmaz.
bunu demek istedim. Çekeceğin bölge alan iyi aydınlatılsın yeter.
kameranın ışığını kurcalamak yada manuele alma değildi bahsettiği..
yanlış anlaşılmış.
şimdi düzelttik.

Tarih: 26 Kasım 2008, 09:23 - İp: 88.***.**4.190
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Canon 3CCD - Sony ise tek. Canonda renkler daha canlı ve doğru. Sony de daha yapay gibi. doğru renkler olmuyor. sadece Sony de yeni teknoloji olduğu için şarpness var. Onun için görüntüsü daha net. bariz fark var. fakat netlik dışında canonun görüntüsü çok üstün. canonda çok ince bir softluk var. çözünürlük ve doğru renk - koyu alanlardaki detay konusunda canon çok başarılı . tek fark netlik. Birde auto fokus çok kararlı. sony de zaman zaman yanılıyor. sony de geniş açı sorun , ben önden lens taktım, ama köşelerde çok kırılmalar yapıyor. canonun orj , geniş açısı var, hatasız. tavsiyem ikisi ile çekim yap farka sen karar ver. bende sony kullanıyorum.

Tarih: 27 Kasım 2008, 01:58 - İp: 78.***.**6.170
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

profesyonel kullanımlar için ccd iyi gibi. Bu konuda çok iyi bilmiyorum.
Bildiğim bilgi:
3CCD de her 3 renk kanalı ayrı ayrı. Bu yüzden müdahale şansı veriyor.
Tek biryerde studyo gibi yerde sabit yerde çekimde en iyi değeri verene kadar ayarları kurcalayabilirsiniz ve en iyi sonuca 3ccdyle gidebilirsiniz gibime geliyor.

Filmmi çekeceğiz?

Tarih: 27 Kasım 2008, 02:14 - İp: 85.***.**5.239
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

CCD mi CMOS mu? Yoksa ClearVid CMOS mu? Odane?
-----------------------------
birkaç yerde denk geldiğim yorumlar. bakın ona göre karar verin.
---------------------------
3CCD: 3 rengi ayrı ayrı ayırır ve tarar renkler daha canlı olur.
CMOS: Sony'nin ürettiği CDD'den daha olduğunu idda etse bile kanıtlanmamış teknoloji CCD'den 3 kat daha az pil harcaması ve kamera kullanım süresi uzaması artılarından.
CCD-CMOS-3CCD diye gidebilir sıra.
----
Teknoloji gelişince ccd nin bir kamerada olması büyük bir artı olarak lanse edildi ki doğrudur bence, cmos unutuluyordu neredeyse ama sony küçülen kameralarda hem az yer kaplaması hemde ucuz olması nedeniyle cmos kullnmaya başladı.
----
ccd cmostan daha kaliteli evet, fakat,
sony artık HD kameralarına da ClearVid Cmos adını verdiği özel cmostan koyuyor ki, o ccd yi ezer geçer! Bir saniyeyi 12 saniye olarak oynatma diyordu açıklamasında(bir sitede) ki, bu saniyede 300 kare çekiyor demek.Bunu yapabilen bir cmos daha kim bilir neler yapar!
3ccd mi clearvid cmos mu?Bunu kimse bilmiyor..Herkes kafasına göre yorum yapıyor.
---
İlk çıkan cmos teknolojileri ccdden oldukça kötüydü, daha kötü bir resim kalitesi için daha fazla ışık ihtiyacı vardı. Hassasiyeti azdı. Ama yeni geliştirmelerle ccdyi geçti, Artık profesyonel fotoğraf makinalarında ccd yerine uzun denilebilecek bir süredir yeni cmos sensörler kullanılıyor. Pil olayındaki ve maliyetteki avantajının yanında görünü kalitesi de üst seviyede. Zaten olmasa hiçbir üretici kullanmak istemezdi.
Yeni kameralarda, aynı fiyat gurubunda, benim kişisel gözlemim de cmosun daha güçlü olduğu yönünde.
---
Ogatech,premiere...vs gibi kameralardaki cmosla dev markaların cmoslarını birbirine karıştırmamak lazım. Bu fason markalardan gelen kör bir cmos önyargısı var, bu yanlış.
--------------------------
sony hvr hd 1000
1/2.9 inçlik ClearVid CMOS algılayıcı sistem
+
hem manuel focus hem otomatik focusda var.

yorum sizin

#remi5861' tarafından 27.11.2008 02:48:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2008, 02:34 - İp: 85.***.**5.239
vetmemo
vetmemo (üye)

degerli üstadlar!
yorumlarinizi ilgiyle takip ediyorum bir yandan da internetteki test sonuclarina bakmaya calisiyorum,,
iste bir link : tüm kameralar tek tek test edilmis karsilastirmali olarak ta bakilabiliyor;

özellikle düsük isik ortaminda (12Lux) Canon XHA1 in kendi fiatinin iki kati olan kameralardan dahi kat kat iyi bir görüntü sagladigini görüyorum..

http://www.camcorder-test.com/camcorder.html

Tarih: 27 Kasım 2008, 12:47 - İp: 84.***.**4.236
vetmemo
vetmemo (üye)

evt, sonunda dayanamadim ve ikinci el bi canon XH A1 aldim EBAY dan,,
sonuclari size bildirecegim özellikle Sony HVR HD 1000 e karsi...

Tarih: 8 Aralık 2008, 21:42 - İp: 84.***.**7.61
ego37
ego37 (üye)
Kastamonu / Özel Gün Fotoğrafçısı

sony hvr hd 1000 cekimleri nasıl oluyor arkadaşlar. bu kamera dar acılı degılmi.

Tarih: 12 Aralık 2008, 00:57 - İp: 88.***.**4.105