h.baysal
h.baysal (üye)
Kastamonu / Stüdyo Fotoğrafçısı

Görüntü Titriyor Yardım

mrh arkadaşlar Adobe premiere kullanıyorum. Düğün videoları çekiyorum.Adobe de yaptığım kurguları avi olarak rendr yapıp nero da DVD ye atıyordum. önceleri hata yoktu daha sonra görüntülerde titreme olaya başladı sabit çekimde normal kamera hareket halinde iken görüntü titreyerek geçiyor. adobenin kendi içinde direk DVD ye attım uzun bir süre haya yoktu ama şimdi adobedede titireme başladı sebep ne olabilir?
Lütfen yardım

Tarih: 7 Kasım 2010, 17:07 - İp: 188.***.**9.132
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

interlaced olayımı yoksa

şöyle bişey miydi?

Tarih: 8 Kasım 2010, 07:42 - İp: 88.***.**8.239
h.baysal
h.baysal (üye)

Evet. titreyerek yürüyen adam

Tarih: 8 Kasım 2010, 09:34 - İp: 85.***.**9.95
serhatpnk
serhatpnk (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

interlaced olayı ne demek onu bir açıklarsanız çok memnun olacagım
remi5861

Tarih: 8 Kasım 2010, 10:16 - İp: 88.***.**7.29
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bunun önüne geçmek için birkaç çözüm var.
1- varsa kameranızdaki ayarlardan (bunu ben bilmiyorum)
2- kaseti aktarma esnasında capture settings ayarlarından aktarım öncesi deinterlaced yapabiliyorsunuz ve bu sorunu kaldırıyor
3- interlaced olarak alınmış keydı premiere gibi edit programları ile deinterlaced yapmak. bu biraz tuzlu iştir. bulanıklaştırma ve gölge efekti vermesine neden olur.

http://www.ressim.net/61/upload/7480dca7.png

http://img708.imageshack.us/img708/2296/18604394.png

detaylı bilgi için:

interlaced nedir?

#remi5861' tarafından 22.03.2011 20:05:24 tarihinde düzenlendi.

#remi5861' tarafından 22.03.2011 20:06:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Kasım 2010, 10:19 - İp: 88.***.**8.239
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

TV’ de izlenilen tüm görüntüler yatay ve dikey olarak çizgilerden oluşur ve biz bu çizgilerin birleşimini görüntü olarak görürüz.

Görüntüde kaç yatay ve dikey kaç çizgi olacağı ve bu çizgilerin içinde hangi bilgilerin yer alacağı NTSC veya PAL ile kodlanmış olmasına göre değişkenlik gösterir. Türkiyede PAL sistemi kullanıldığı için PAL görüntü formatının ortaya çıkışını biraz incelemek faydalı olacaktır.

PAL, Phase Alternating Line ifadesinin kısaltmasıdır.Televizyon yayınlarıdan kullanılan bir renk-encode sistemidir.
Dünyada kullanılan diğer görüntü formatları SECAM v NTSC’ dir. 1950 li yıllarda Avrupa ülkeleri renkli televizyona geçmek istediğinde Amerikan NTSC standartının Avrupa şebeke frekansı olan 50 Hz AC’ ye uygun olmadığı görülmüştür. Bunun yanında NTSC ‘ nin kötü transfer şartlarında renk atlama gibi zayıflıklarından ötürü yeni bir görüntü formatı oluşturma ihtiyacı doğmuştur. Amaç 50 hz resim frekansına sahip bir renkli televizyon görüntü formatı oluşturmaktır.
PAL ve NTSC formatlarının teknik özelliklerini biraz inceleyecek olursak :

PAL
625 yatay çizgi
25 fps ( 50 field, interlaced )

NTSC
525 yatay çizgi
30 fps ( 60 field, interlaced )

Bu değerlerden anlaşılacağı üzere PAL formatı saniyede 15750 yatay çizgi gösterirken NTSC formatı saniyede 15625 yatay çizgi gösterebilir. Bu durumda PAL daha fazla yatay çizgi gösterdiği için daha yüksek çözünürlüğe sahiptir. Ancak NTSC’ de resimleri daha hızlı ( saniyede 30 kez ) yenilediği için bir avantaj sağlar.

NTSC ve PAL arasındaki diğer bir farkta renk sinyalleri açısından oluşur. PAL 4.43 MHz renk sinyali kullanırken NTSC görüntü formatı ise 3.58Mhz renk sinyali kullanır.

Tarih: 8 Kasım 2010, 10:23 - İp: 88.***.**8.239
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

biraz araştırmanızı tavsiye ederim mevzu birazcık uzun
http://img822.imageshack.us/img822/4217/interlacingani2.gif

Tarih: 8 Kasım 2010, 10:27 - İp: 88.***.**8.239
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

dertler çok usta
http://www.ilkercanikligil.com/?p=1440

Tarih: 8 Kasım 2010, 10:33 - İp: 88.***.**8.239
h.baysal
h.baysal (üye)

yardımlarınız için tşk ederim. araştırmaya devam edeceğim. Bir konuda daha bilginize ihtiyacım var. piyasada satılan DVD recorder cihazları ile bilgisayarda yaptığım kurguları DVD ye aktarabilirmiyim

Tarih: 8 Kasım 2010, 11:13 - İp: 85.***.**9.95
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bence biraz gereksiz olur. çünkü zaten capture ve edite giriyor. geriye bi tek dvdye yazdırması kalıyor.

DVD recorder in size ne faydası olacak? anlamadım.

he şunu diyor olabilirsiniz. kaseti direk makinadan pature yapıp montaj edit falan yapmadan dvdye yazdırmak istiyor olabilirsiniz. o türden şeyleri yapmadığım için bilgim yok önermiyorumda ama yapacaksanız @ego37 isimli arkadaş var kastamanonudan onun yazdıklarında bir yerlerde bu kayıt edicilerden bahsediyordu. onun yazdığı cevaplara bakabilirsiniz.
tıklayın>>
ve buradaki LİNK>>

Tarih: 8 Kasım 2010, 11:48 - İp: 88.***.**5.242
h.baysal
h.baysal (üye)

Yanıtlarınız için teşekkür

Tarih: 8 Kasım 2010, 12:42 - İp: 88.***.**1.141
  • 1