turk video
turk video (üye)
Nevşehir / Özel Gün Fotoğrafçısı

Cekim Sirasinda Ses Dinlenebilirmi

Sevgili arkadaslar cekim yaparken bir kulakcalik yardimiyla sesi cekip cekmedigini dinlenebilirmi? dünkü cekim sirasinda kasette bozukluk varmis yeni kaset ama aralarda ses gitmis gelmis....cok önemli yerlerde kina gecesi

Eger dinlenme sansi varsa ne gerekiyor bilgilendirimisiniz. Tskler simdiden

Tarih: 18 Mayıs 2009, 10:09 - İp: 152.***.**3.6
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

hangi makina?

Tarih: 18 Mayıs 2009, 10:12 - İp: 88.***.**4.53
turk video
turk video (üye)

SONY VX2100

Tarih: 18 Mayıs 2009, 12:36 - İp: 152.***.**3.6
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Çekim yaptığın yer gürültülüyse dışardan ses geçirmeyen kulaklıklar var (creative) onları kullan. Kulaklık işareti olan yere takacaksınız. Bulamazsanız kullanma klavuzu yol gösterir.

Edit: baktığınız ekranda gösterge olarak ses göstergesi olması lazım. Açık gelmediyse ve yazılımsal izin veriyorsa menü ayarlarına girerek açma seçeneğini seçiniz. (var demiyorum, varsa açın diyorum)

kolay gelsin

#remi5861' tarafından 18.05.2009 12:58:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 12:44 - İp: 88.***.**4.53
turk video
turk video (üye)

Remi normalde audio level diye bir yer var onu acinca ses ekranda görebiliyorsun ama kullakliktan bilinirmi bilmem.
yinede bir deneyim nasil olacak tsk ederim

Tarih: 18 Mayıs 2009, 13:47 - İp: 152.***.**3.6
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

yeni kaset ama aralarda ses gitmis gelmis

hoca ben olsam 2-3 kaset deneme yapardım. Aç makinayı koy tvnin yanına kaydetsin bitene kadar 2-3 kaseti böyle yap. Sonra onları test et. hep aynı noktalarda yapıyorsa arızaya işaretir. yok yapmamışsa arıza olmadığını tahin edebiliriz.
ikinci ihtmal ise ses alıcı mikrofonda bi sakatlık vardır. elinle hafif çarp seste sorun yapıyor mu bak. Belkide bağlantıda yada giriş kısımlarında temassızlıkta olabilir. Garanti olsun dersen teknik servise baktırtman yerinde olur. Çünkü Ses gitmiş gelmiş diye bir kavram yok.
ya vardır ya yoktur. Başkada ihtimalde yoktur. Gidip gelmesi arıza işareti yada temazsızlık belirtisi bence.

not:ben teknik servis eğilim mantıken doğru bildiklerimi yazdım. Bilde ona göre.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 14:29 - İp: 88.***.**4.53
turk video
turk video (üye)

resmi 3kaset cekim yaptim 2 kasette sorun yok 3. olan kasette var .SES olmayan kasettin kücük üstte acilan yeri actim baktim kaset serittinde bozukluk var...
Kendim elektronik tamircisiyim benim bilmek istedigim suydu cekim yaparken sesi dinlemekti eger bozuk yada ses gelmezse kasette ariza var denilir degistirilirdir..bunu dinlemek bence biraz zor gibi kasete alinan ses dinlenirmi canli cekim yapiyorken.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 14:58 - İp: 152.***.**3.6
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bu konuda çok emin değilim. Bizim makinalardaki lcdlerdeki ses göstergesi nereye bağlı o zaman? bu sesi kasetten okumuyormu gösterge? Yada o göstergeler nerden okuyor?

Güzel bi soru. ama şu tvlerde programlarda görmüşsündür belki. kameramanlarda kulaklık vardı. Ayrıca birde yönetim panelindeki şahısta sesi duyabiliyor. Biraz araştırmak lazım. Ama mantıken diyelimki kulaklığı taktık bilerek bozuk mikrofon yada bozuk kaseti taktık. Denedik. acaba sonuç ne olurdu?

bence ses kaydedilemeyen noktalarda ne kulaklığa ne lcd ekran göstergesine ses işareti çıkmazdı. Daha doğrusu mantıken böyle olması gerekir.

Durum biraz teknik.

Burkay abi duy sesimizi.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 15:13 - İp: 88.***.**4.53
turk video
turk video (üye)

Bilemeyecegim tv,lerde kullanilan kulakcilik tahminim yönetmenden gelen ses olabilir sen cek o ceksin gibi yani

yinede tsk ederim

Tarih: 18 Mayıs 2009, 15:42 - İp: 152.***.**3.6
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

çekim sırasında çeilen sesi dinleyemezsin yani ortamda ki sesi kasede doğru aktarmış mı aktarmamışmı öğrenemezsin.bunu ancak playdeyken yapabilirsin.
kamera üzerindeki mikrofon levelleri çekim sırasında ki mikrofon değereini gösterir ancak bu demek değildir ki kamera da o level değerini aynen kasede yazacak...
bazen level değerleri gayet düzdünken ses kasette berbat çekiilmiş olabiliyor.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 16:46 - İp: 94.***.**7.243
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

burkay usta
böyle hem çekim yapıp hem izlenebilen teknoloji yokmudur? yada bi tekniği?

@turk video
senin kaset hangi markaydı?

Tarih: 18 Mayıs 2009, 23:29 - İp: 88.***.**4.53