murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Sony H5 Deklanşör Problemi

Bir arkadaşım 3 gün önce Dubai'den Sony H5 getirtti. Daha 2 gün olmadan, yarım deklanşör basıldığında odaklama yapmamaya başladı. Menülerde problem yok, donanımsal bir arıza olduğunu düşünüyoruz. Ne yapmasını tavsiye edersiniz:
a) Sony servisine ücretiyle tamir ettirmek (ki çok tuzlu olabilir)
b) Hayyam pasajında tamir ettirmek
c) Kargo parasına ve riske katlanıp Dubai'ye garanti kapsamında tamir edilmesi için geri göndermek, veya değiştirilmesini talep etmek

Tarih: 24 Mart 2007, 22:23 - İp: 85.***.**1.72
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Sony H serisi makinelerin bir kısmında(model farketmiyor, h1,h2,h5) kronik bir sorun. Aslında tuhaf bir sorun çünkü uzun süre kullanılmasına rağmen çoğu kişide olmuyor, benim h2 de de yok. Ama bazı makinelerde oluyor.

Şu da var, kullanıcıların büyük kısmı sorunun farkında bile değil.

Aslında fokus yapmıyor diye bir şey yok, yapıyor, ama ekranda fokus işaretleri gözükmüyor. Hatta bazen gözüküyor bazen gözükmüyor.Fokus yaptığını ekranda rahatlıkla gözleyebiliyorsunuz.Ama o yardımcı işaretler yok.

Sizdeki makine eğer fokus da yapmıyorsa önerim şu, menüden Af ayarını manitor değil continuous konumuna alın. Muhtemelen düzelir.

Ya da ölçüm modunu spot yaptığınızda muhtemelen + işareti gözükür.

Aşağıdaki linklere bakabilirsiniz.....

http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1009&thread=21489971
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1009&thread=21130588&page=1

Tarih: 25 Mart 2007, 02:57 - İp: 85.***.**2.201
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Çok teşekkürler Buffalo.

Tarih: 25 Mart 2007, 12:51 - İp: 85.***.**7.253
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Bu bir sorun maalesef sevgili Murgur!

Ben de H5 te yaşadım aynı sorunu.. Ve çok uğraştırdı yaptırana kadar!
Deklansöre yarım basılınca odaklamıyor, bastıktan sonra odaklayıp çekiyor. Ama bu arada poz kaçabiliyor. Bu önemli bir sorun!

Yani, sen yarım basıp odağı kilitliyorsun. Ve tam basınca da makine anında pozluyor. Ama şu an sizin makinede bu mümkün değil! Yarım basınca odaklamıyor ve tam bastktan sonra odağa başlıyor. Bu da zayıf ışıklı ortamda özelllikle bazen 2-3 saniye alıyor. Ve bazen poz kaçıyor.

Bunu ben zorla hallettirdim.
Neden oluyor bu? Bazı ülke üretimlerinde, deklanşör altındaki malzemede, iğnenin bastığı yerde koruyucu tabaka yok. Bu durumda deklansör iğnesi direkt hassas bölgeye basıyor. Zamanla orayı yırtıyor ve yarım basınca, o hassas ön odak zarı yırtık olduğu için odaklama yapmıyor.

TEK ÇÖZÜM VAR! DEKLANŞÖR TAKIMI DEĞİŞECEK!
Tamirle düzelmiyor denedim. Tekrarlıyor 2 günde..

Bana 85 ytl ye maloldu. Normalde 200 ytl demişlerdi ama ben çok gel git yaptım defalarca, o yuzden bu fiyata mağduriyet giderdiler.Yurt dışından orjinal, korumalı deklanşör getirdiler.

Başka yolu yok dostum! Bu önemli bir sorun bence! Keşke buffalonun dediği gibi olsaydı. Dubai üretiminde de bu hata vardır.

#panctom' tarafından 05.04.2007 02:34:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2007, 22:57 - İp: 88.***.**9.51
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

BU H5 lerde KRONİK BİR RAHATSIZLIK.. YAPTIRDIKTAN SONRA TEKRAR BOZULMA İHTİMALİ VAR MAALESEF.. ŞANSINIZA KALMIŞ.

#panctom' tarafından 07.08.2007 12:56:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Nisan 2007, 02:51 - İp: 88.***.**4.186
eren_yener
eren_yener (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Murgur makinayı tamir ettirebildinmi aynı sorun bende de başgösterdi. Tamir ettirdiysen ne kadara ve kime. Benim Amerikaa göndermem gerekki çok zaman alır

Tarih: 16 Temmuz 2007, 22:00 - İp: 88.***.**9.252
burcubeb
burcubeb (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba
ben pek anlamiyorum bu islerden
ama kardesime sordum, o almanyadan 1 sene once almisti makinasini. bu tur bir problem yasamadigini soyledi.

tesekkurler

Tarih: 7 Ağustos 2007, 09:43 - İp: 193.***.**8.3
  • 1