bunyamin034
bunyamin034 (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Alpha A330 İle Alakalı Bir Sorun !

yurtdışından sony alpha a330 getirttim, fena bir makina değil... ama şöyle bir problemim var, sadece manuelde çekim yapabiliyorum, diğer modlara gelipte deklanşöre bastığımda, "no lens attached, shutter is locked" yazısı beliriyor ve çekim yapamıyorum... ne yapmam gerek acaba... şimdiden teşekkürler...

Tarih: 25 Eylül 2009, 10:17 - İp: 88.***.**7.9
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

no lens attached, shutter is locked

bu yazının türkçe anlamını biliyor musun?

Tarih: 25 Eylül 2009, 15:49 - İp: 94.***.**7.155
bunyamin034
bunyamin034 (üye)
İstanbul / Amatör

o ingilizce yazının da ne anlama geldiğini bilmiyorum, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Tarih: 25 Eylül 2009, 16:29 - İp: 85.***.**5.156
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Makineye lens takılmamış ise, çekim yapılamasın diye bir seçenek vardır. Lensi makineden çıkartın tekrar takın, yine olmuyorsa makine ile lens arasındaki iletişimde bir problem var demektir. O seçenek kapatılabilir ama makine lensi görmüyorsa bu sefer otomatik diyafram seçiminde problem olacaktır.

Tarih: 25 Eylül 2009, 19:23 - İp: 95.***.**6.22
bunyamin034
bunyamin034 (üye)
İstanbul / Amatör

makineyi manuel moda getirdiğimde lens ile istediğim ayarı yapabiliyorum, ama diğer modlara geçince yani, manuelden başka tüm modları kullanmama imkan vermiyor. menü ingilizce olduğundan biraz zorlanıyorum, ama yinede denedim bir şeyler, netice aynı...

aklıma şöyle bir şey geliyor yani; lens ile makine arasında temas sıkıntısı varsa eğer manuel modda iken neden iyi bir şekilde çalışıyor ? yoksa söylediklerim farklı bir şeyler de ben mi bilmiyorum...

Tarih: 25 Eylül 2009, 23:10 - İp: 88.***.**5.0
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sony'nin hemen hemen her modelinde lens makineye takılmadığında veya uyumlu bir lens kullanılmadığında M modu dışında çekim yapılamaması konusunda bir seçenek vardır. Bazı modellerde bu seçenek kapatılabiliyor. Biraz önce A330'un kullanım kılavuzuna baktım, bu modelde bu seçenek kapatılamıyor. Kapatılabilseydi, bir de kapatıp denemenizi önerecektim.

Makine ile lens, bir konuda anlaşamıyorlar ama hangi konuda şimdilik bunu bilemiyoruz. Lensi çıkarıp bir daha taktınız mı? Başka bir lens ile deneme imkanınız var mı? Lensi taktığınızda bir klik sesi duyuıyor musunuz? Yine lensi takarken, lensi çıkarırken bastığınız düğmeye basmıyorsunuz değil mi? Lens takılıyken örneğin S modunda makine size bir diyafram değeri gösteriyor mu, yoksa -- türünden bir bilgi mi gösteriyor?

Tarih: 25 Eylül 2009, 23:58 - İp: 95.***.**5.209
bunyamin034
bunyamin034 (üye)
İstanbul / Amatör

sorunu hallettim hocam...

problem, lensi takerken çıkarma düğmesine basılı olarak takmam... klik sesi gelmiyordu yani, bu sefer düğmeye basmayarak taktım ve ses geldi.

problemde çözülmüş oldu. çok teşekkürler...

Tarih: 26 Eylül 2009, 00:15 - İp: 88.***.**5.0
  • 1