diver61
diver61 (üye)
İstanbul / Meraklı

Sony A300k da Fotoğrafta Gölge

yeni almış olduğum sony a300k ile fotğraf çektiğimde bazen fotoğrafın alt kenarının ortasında yarım daire şeklinde bir gölge oluşuyor.bu sorun benden mi kaynaklanıyor yoksa cihazda mı bir arıza var anlayamadım.

bu arada a300k benim ilk makinem arızanın benden kaynaklanma ihtimali biraz yüksek yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 11 Kasım 2008, 20:28 - İp: 88.***.**5.12
diver61
diver61 (üye)
İstanbul / Meraklı

sanırım sorunumun sebebini buldum.flaşlı çekimde resmini çektiğim obje yakınsa objektifin gölgesi resmin üzerine düşüyor.

bu durumda bu makineyle nasıl makro çekilir merak ettim doğrusu

Tarih: 11 Kasım 2008, 22:29 - İp: 88.***.**5.12
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

http://www.selimgumus.com/ burada makro çekimler için sana gerekli bilgileri bulabilirsin

Tarih: 12 Kasım 2008, 04:00 - İp: 85.***.**0.60
diver61
diver61 (üye)
İstanbul / Meraklı

ilginize teşekkür ederim sağolun

Tarih: 12 Kasım 2008, 18:29 - İp: 88.***.**6.190
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Parasoleyiniz takılımı... Ben Olympus C-8080 kullanıyorken aynı sorun vardı.. Parasoleyi çıkardım sorun kalmadı

Tarih: 13 Kasım 2008, 01:29 - İp: 78.***.**8.167
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bu sorunun çeşitli sebeleri var. En bilinenleri

1) Dahili flaşlı çekimlerde uzun bir objektif kullanmak suretiyle objektifin gölgesinin çekilen nesne üerine düşmesi. Çözümü falşsız çekim yapmak, harici flaş kullanmak, daha kısa bir objektif takmak,

2) Objektife uygun olmayan parasoley kullanmak. Özellikle geniş açı objektifinize geniş bir dar açı parasoleyi takarsanız olur. Çözümü parasoley kullanmamak yada objektife uygun parasoley almak. Aynı zamanda flaşlı çekimlerdede parasoley takılı ise yine 1 numaralı sorun oluşur. Flaşlı çekimlerde parasoleyi çıkarın.

3) Filtre üstüne filtre takmak. Özellikle UV filtre takılı objektifinize birde polarize takarsanız geniş açılarda kesinlikle kenarlarda kararma olur. Bir filtreyi çıkarmadan diğerini takmayın.

4) Full frame gövde ile APSC lens kullanmak. Hani nasıl uyar bilmem ama kullanılırsa bu bu tip bir sorun görülebilir.

Ayrıca sensörün ve objektifin temizliğine dikkat edin. Sensör üzerindeki kaba bir tozda fotoğrafın herhangi bir yerinde kararma yapabilir.

Tarih: 4 Haziran 2009, 17:35 - İp: 212.***.**6.88
  • 1