bekirby
bekirby (üye)
Kocaeli / Amatör

Seviyorum Seni Zenit Ama..

Zenit11'im var fakat iyi cekimler yapabilmem icin biliyorum ki onun hakkında cok bilgiye ihtiyacım var. umarım bikaç Zenit severden cevap alabilirim. objektif üzerindeki ve ddelansor yanındaki ayarların inceligi hakkında bilgiye ihtiyacım var. Lütfen yardım!!

Tarih: 27 Kasım 2007, 16:50 - İp: 85.***.**8.112
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

http://forum.netfotograf.com/fotograf_makinesi.asp?msg_id=24069

bu forumu baştan sona oku derim, eğer cevap bulamazsan oraya yaz sorularını eminim yardımcı oluruz...

Tarih: 27 Kasım 2007, 18:55 - İp: 88.***.**1.204
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

objektifin uzerındekiler,
diyafram ayarları.
kucuk oldugu zaman dıyafram en acık halde olur,buyudukce dıyaframın acıklıgı azalır.
cok ısıklı ortamlarda dıyaframı kısman,kapalı havalarda yada iç mekanda acman gerekir.
----
deklansorun yanındakiler enstantane ayarları.
perdenın acılıp kapanma hızı.
30 sanıyenın 1/30 u
125 snıyenın 1/125 i
vs gibi.
cok ısık olan ortamlarda daha kısa sureli ısık almak için enstantaneyı hızlı tutman gerekir.1/125 degeri 1/30 degerinden hızlıdır.
----
gelelim ikisinin ilişkisine.

sabıt ısık altında,mesela ogle saatlerinde,diyaframı acık (f:2.8 mesela) tutarsan enstantane hızlı olmalıki (mesela1/250)fazla acık dıyaframdan gece ısıgı az sureli alsın ve filmi yakmasın.

aynı ısıkta dıyafram degerini arttırırsak (mesela f:8)
enstantaneyı ona gore yavaslatmalıyızkı (mesela 1/60)dıyafram kısık oldugu için az gelen ısıgın suresini arttırıp fotografın karanlık cıkmasını engelleyelim.

yani bir ters iliski var.
enstantaneyı arttırınca dıyaframı azaltmalı,enstantaneyı azaltınca dıyaframı arttırmalıyız.
enstantane kesirli ifade oldugu için arttırma azaltma olayı kafa karıstırabilir.
enstantaneyı arttırmak 30 dan 60a getirmek yanı daha hızlı enstantane almaktır.ancak kesir olarak baktıgımızda 1/30 1/60dan daha buyuktur.sadece payda uzerınden dusunursenız kafanız karısmaz.yada sanıyenın altmısta biri diye dusunursenız.
bu olayın temel boyutu.
diyaframı anlamak için objektifi cıkarın ve arkasındaki yive basarak lensin içindeki diyaframın hareketini gorun.
aynı sekilde objektif govdeye takılı deiglken perdenınde acılıp kapanmasını izleyebilirsiniz.

Tarih: 27 Kasım 2007, 19:06 - İp: 88.***.**0.203
bekirby
bekirby (üye)
Kocaeli / Amatör

o anketi okumuştum fujisever. biraz daha detaya ihtiyacım vardı açıkçası, o açığımıda gaijin kapattı cevabıyla. teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için.
fakat bir problemle daha karşılaştım! pozu geriye bi türlü saramıyorum
sarma cubuğu dönmüyo öyle söyleyeyim. gizli bişeyler var hissediyorum ama onu bulamıyorum.

Tarih: 29 Kasım 2007, 10:18 - İp: 194.***.**0.254
selmankaya
selmankaya (üye)
Bursa / Meraklı

Gaijin daha iyi anlayamazdım tam tahmin ettiğim gibi bunlar zaten benim bildiğim şeyler ama şu anda profesyonel olarak ne mânâya geldiklerini anlamış oldum.

Tarih: 2 Aralık 2007, 01:21 - İp: 85.***.**2.193
  • 1