caricida
caricida (üye)
Kocaeli / Amatör

Panasonic Fz 5

arkadaşlar ben yaklaşık 5 aydır panasonic fz 5 kullanıyorum arkadaşımdaysa fuji s5000 var sorunumsa aynı ortamda makinalarımızla ölçüm yapıyoruz benim panasonic' in 100 enstanten 2,8 diyafram değeri verdiği ortamda fuji s5000 400 enstanten ve 3,2 diyafram değeri veriyor dolayısıyla dolayısıyla ışığın yeterli olmadığı ortamlarda zorluk çekiyorum sizce bu normalmi yoksa bir arızamı bu konuylaa ilgilenenlere şimdiden çok teşekkür ederim.

Tarih: 22 Ocak 2006, 18:49 - İp: yok
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşın makinasının iso değerini kontrol et

kendininkini de et..iki makinada iso değerleri aynı mı bak

Tarih: 23 Ocak 2006, 00:51 - İp: 85.***.**5.157
caricida
caricida (üye)
Kocaeli / Amatör

arkadaşım öncelikle sana teşekkür ederim bu konuyla ilgilendiğin için ama ben seninde değindiğin gibi iso değerini eşitledim yalnız merak attiğim bir şey var acaba fuji dijital fotoğraf makinalarının işlemcilerine has bir özellğimi var onu merak etmiştim yoksa benim panasonicte bir sorunmu var fuji ile kıyaslamamın sebebiyse çeşit olarak farklı makinalar hakkında fazla bilgimin olmayışıdır.

Tarih: 25 Ocak 2006, 17:15 - İp: 81.***.**8.3
oguzce
oguzce (üye)
İstanbul / Firma

Makinanızın poz ölçme sistemini noktasal ölçüm konumunda bırakmış olabilirsiniz, dolayısıyla genel ışığı değil de dar bir bölgeye tekabül eden ışığı ölçüyor olabilir. Bu arada Compact dijital kameraların pekçoğunda pozlandırma sadece obtüratör ile yapılmıyor, dijital olarak da destekleniyor. Dolayısıyla her kamera aynı koşullarda aynı poz değerlerini vermiyor ama sonuçlar gene de birbirine yakın oluyor. Bence tüm değişkenleri eşitleyip yeniden deneyin ve sonuçları karşılaştırın.

Tarih: 27 Ocak 2006, 19:49 - İp: 85.***.**1.49
  • 1