pusat114
pusat114 (üye)
Ankara / Amatör

Ölü Pikseller Hakkında...

Sevgili arkadaşlar aşağıdaki fotoğrafı Canon Eos 650D de ölü piksel olup olmadığını merak ettiğim için tarif edildiği gibi çektim büyütüp baktığımda bir çok minik minik beyaz noktaların oldukça fazla olduğunu gördüm bu konuda ne yapabilirim henüz makineyi alalı 2 ay bile olmadı yani kafaya takmalı mıyım? sizlerde değerli vaktinizi ayırıp inceleyebilir misiniz?

#pusat114' tarafından 07.05.2013 16:32:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mayıs 2013, 16:22 - İp: 176.***.**8.244
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Pusat arkadaşım ,
PC de %400 büyütünce ancak görebildim.Fakat araştırınca gördüm ki bunlar ölü değilde beyaz da takılı(yanık)kalmış pixel olarak gözüküyor.Ölü pixeller siyah renkte olduğundan bu fonda görmek imkansız.Ölü pixel testini görmek içinde beyaz fonda denemen gerekiyor.Normal baskı boyutlarında bunun fotoğrafa yansıyacağını sanmıyorum.

Büyük boy koyu renk poster basımlarında belki görülebilir.Test yapsak bir çoğumuzun makinesinde de olacağını düşünüyorum.

Tarih: 7 Mayıs 2013, 22:20 - İp: 91.***.**4.100
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Merhaba

sfkbay'a katılıyorum. Ölü piksel değiller bence de. Daha çok "gren" gibi geldi.

Fotoğrafınızın exif bilgilerinde f/0, 1/60sn. ve ISO-1600 görünüyor. ISO 1600 hassasiyet için normal gibi göründü bana

Tarih: 8 Mayıs 2013, 00:30 - İp: 94.***.**4.227
wemark
wemark (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Arkadaşlar bir Bilgisayar ve görüntü teknolojileri uzmanı olarak sizi bilgilendireyim. Ölü pixel siyah değildir. Ölü pixel renk değiştirmeyen, aldığı dijital sinyalin verdiği komuttaki rengi uygulayamayan tek renk modunda kalan pixel demektir. Bu beyaz da olabilir siyah da olabilir kırmızı veya mavi de olabilir. Yani dijitalin 256 rengide olabilir anlamanın en iyi yolu açık tonlar için siyah background'da bakmak koyu tonlar içinde beyaz background'da bakarak tesbit edilir. Bilgilerinize.

Tarih: 8 Mayıs 2013, 01:49 - İp: 78.***.**1.195
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Wemark arkadaşım,

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederiz.Pusat arkadaşımız zaten siyah fonda çekim yapmış,bu durumda bunlar ölü pixel mi değil mi?

Tarih: 8 Mayıs 2013, 13:32 - İp: 94.***.**6.228
pusat114
pusat114 (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili @sfkbay @aea ve @wemark ilginiz ve vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.Bu arada Siyah ve beyaz fon dan kastınız bu renklere sahip objeleri (örn; bu renkte ki kağıt) v.b mi çekmem gerekiyor . Ben bu resmi fotoğraf makinesinin koruma kapağını takarak otomatik modda çektim sevgi saygılarımla. Sürçi lisan ettimse affola.

Tarih: 8 Mayıs 2013, 18:22 - İp: 72.***.**4.15
wemark
wemark (üye)

Bay sfkbay haklı olabilirsiniz fakat ölü pixeller olduğunu zannetmiyorum. photoshop'da %100 büyütüp baktım o kadar çok varki bence yüksek ISO da çekilmiş olabilir diyorum. değişik tonlarda çekim yapsın tekrar benve 2 aylık makinada o kadar çok ölü pixel olacağını zannetmiyorum.

Tarih: 8 Mayıs 2013, 19:52 - İp: 78.***.**1.195
wemark
wemark (üye)

pusat114 üstteki notunu şimdi gördüm kusura bakma. Kapağı takarak çekmişsin otomatik modda bence makina koyu karanlık görünce ISO'yu sonuna dayamıştır. Normal şartlarda çek bence makinanda birşey yok gibime geliyor.

Tarih: 8 Mayıs 2013, 20:59 - İp: 78.***.**1.195
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Fotoğrafın exif bilgilerine gore ISO 1600

Tarih: 8 Mayıs 2013, 23:41 - İp: 94.***.**5.204
wemark
wemark (üye)

Dediğim gibi ISO yüksek.

Tarih: 9 Mayıs 2013, 00:03 - İp: 78.***.**1.195
pusat114
pusat114 (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili @aea ve @wemark yarın ilk işim Manuel ayarlarla bir çekim daha yapıp sizde uygun görürseniz sonuçları paylaşmak istiyorum beyan ettiğiniz gibi isodan kaynaklı olmalı lakin ilginç olduğuna kanaat getirdiğim bir şeyide paylaşmak isterim yukarıdaki resimden otomatik çekimde iki üçtane çektim ve o noktacıkların yeri hep aynı yerdeydi tekrar teşekkür ediyorum sizlere

Tarih: 9 Mayıs 2013, 00:17 - İp: 72.***.**4.16