karizma76
karizma76 (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Ölü Nokta Mı,toz Tanesi Mi?

Nikon 4300 makınamın sağ üst tarafında cok mınık bır beyaz nokta goruyorum.Ama makına kapalı olduğundada açık olduğundada bu beyaz noktayı goruyorum.Resimlerı bılgısayara attığımda o nokta gozukmuyor.Acaba lcd ekranın ıcıne bır toz zerrecığımı gırdı,yoksa bu beyazlık bır ölü nokta mı?Lcd uzerındekı bır toz zerresı ıse,bunu Ankarada temızleyecek bır teknık servıs varmı?Son sorum ıse makınayı sıyah bır nesne uzerıne odaklayıp cekınce ve bılgısayarda cektığım resme zoom yaptığımda bır kac yerde kırmızı noktalar goruyorum.Acaba bu noktalar nedır?

Tarih: 10 Mart 2006, 21:19 - İp: yok
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

kırmızı noktalar hot pixel denen sensör şeysi. düzelmez, maskelenebilir. uzun süreli çekimlerde daha belirgindir.

beyaz noktanın vizörde olduğu kesin. sensörde olan bir şeyi vizörde görmezsiniz. kir olsun, hot pixel olsun.

Tarih: 11 Mart 2006, 01:13 - İp: 85.***.**0.244
sony-ci
sony-ci (üye)
İstanbul / Amatör

eğer o beyaz noktayı sdece lcd acıkken görseydin bu kesin ölüpikseldir diyecektim.ama makine kapalıyken lcd dede gene beyaz nokta görüyorsan toz dur herhalde.ama o nokta her ne ise her koşulda nasıl beyaz görünüyo onu çözemedim.toz olsa lcd nin üzerindeki görüntüye göre belli belirsiz görünmesi gerekir,ölü piksel olsa makine kapalıyken görünmez iki arada bi derede kaldım valla artık kararını sen ver.ama bana sorarsan pek umursama sonuçta fotoğraflarına etki etmiyorsa mesele yok

Tarih: 14 Mart 2006, 06:12 - İp: 88.***.**2.15
karizma76
karizma76 (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Cevaplarınız ıcın tesekkur ederım.Lcd uzerındekı beyaz noktanın toz tanesı olduğunu yanlıs yazmıyorsam burukay.com dan murat bey soyledı.Kırmızı noktalarda hotpıxelmıs.Bir tek gece cekımlerınde kırmızı noktalar sorun oluyor.Resme zoom yapınca kırmızı noktalar bellı oluyor.

Tarih: 14 Mart 2006, 19:02 - İp: 88.***.**1.172
  • 1