efem10
efem10 (üye)
Balıkesir / Amatör

Nikon Coolpix 8700 Çekimde Çizgi

Arkadaşlar bende nikon coolpix 8700 var çekimlerdeki görüntülerde berbat şekilde ince ince çizgiler var görüntüyü azıcık bile büyütsem çizgiler görünüyor .1 yıl öncede aynı şekilde arzalanmıştı servise gönderdim objektif mekanizması komple değiştirdiler sorun kalmadı şimdi yine aynı arızayı yaptı . yani ben heryıl servise en pahalı parçası olan mercekmi değiştireceğim. bu sorunun bu kadar kısa zamanda tekrar oluşması garip değilmi ben kullanım hatasımı yapıyorum acaba ..?

Tarih: 13 Nisan 2009, 23:11 - İp: 88.***.**8.119
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

makinene itinalı davransan bu sorunları yaşamazsın.

Tarih: 14 Nisan 2009, 01:58 - İp: 94.***.**7.243
efem10
efem10 (üye)
Balıkesir / Amatör

Teşekkür ederim. ama makine sürekli kapalı ortamda kullanılıyor,
aktuel çekimde kullanabileceğiniz bi makine değil zaten nikon coolpix 8700 vizörü dar ve tripotsuz çok kolay titreme ye neden olacak bi kasaya sahip;
tripot ile stüdyo ortamında yedek makine olarak kullanıyorum daha nasıl itina edebilirimki ; makine daha toplamda 20 000 çekim bile yapmadı şuandada servisin yenilediği ikinci objektif sistemi ile kullanırken 6000 çekim bile yapmadan bu arıza tekrar oluştu...

Tarih: 14 Nisan 2009, 10:38 - İp: 88.***.**4.62
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

bu sorun makine içerisindeki selenoidlerin (diyafram ve/veya shutter) sıkışmasından kaynaklanıyor. sıkışan selenoid daha zor çalıştığı için manyetik alan oluşturuyor ve bu alan da sensöre etki ederek fotoğrafta çizgilere neden oluor tıpkı orta okulda fen dersinde cam üzerine serpiştirilen demir tozlarını mıknatısla hizaya soktuğumuz gibi fotoğrafta da çizgiler haleinde bu alanı görürüz.

murat özdemir www.burukay.com

Tarih: 15 Nisan 2009, 05:58 - İp: 77.***.**8.141
efem10
efem10 (üye)
Balıkesir / Amatör

bi servisle görüştüm görüntüde çizgi sorunu için ; makine diyafram yapmadığı için çizgi oluşuyor dedi gönder hallederiz dedi . gönderdim bakalım yapacak inşş sağlıklı sonuç alırım. hoşca kalın..

Tarih: 21 Nisan 2009, 14:01 - İp: 78.***.**9.59
efem10
efem10 (üye)
Balıkesir / Amatör

konuyu okuyan arkadaşların bilgisi olması açısından daha önce sonuç ları yazmam gerekirdi .. çok özürr geciktim..
nikon coolpix 8700 makinem özel servisin ilgilenmesine rağmen görüntüdeki çizgiler sorunu çözülmedi parça bulamamış nikon servisini aramış 3 ay sonra gibi
ancak yapabiliriz 250 TL denmiş doğrudur inandım ve makineyi geri istedim..
ben servise aynı arzadan dolayı yaptırmıştım zaten ve 150 TL ödemiştim ve 6 ay parça garantisi verilmişti.. adamlar iyi hesaplıyorlar garanti verirken demekki.. 1 yıl dolmadan aynı arızayı tekrarladı..
kısacası satın alırken bu tip makinelerden uzak durun bence..
YARI PROFESYONELMİŞ... EVET AMATÖRÜN EKONOMİSİNİ BATIRIR makine alırken verdiğim paranın karşılığını vermedi kesinlikle bana. AKLINIZDA OLSUN...

Tarih: 28 Haziran 2009, 22:40 - İp: 88.***.**5.166
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

merhaba efem10
cihazı yurtiçi kargo ile bize yolla,elimize ulştığı gün yapıp geri yollayalım.cihazı baştan imal edecek kadar yedek parçası servisimizde mevcuttur...

Tarih: 2 Temmuz 2009, 22:49 - İp: 88.***.**4.194
  • 1