fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Kompakt Ve Video Sorunu !

arkadaşlar daha önce bu konu açıldı mı bilmiyorum ama ben yine de uyarmak istiyorum !

kompakt makinelerle 2dk fazla video çekmek sensöre zarar veriyormuş, bir çok makina bozulmuş bu yüzden. ben fujifilm s6500fd kullanıyorum, video su da muhteşem, zoom bile yapabiliyorum çekerken... bir çok da video çekimi yaptım 45 dk lara ulaşan, ama hiç sorun yaşamadım şimdiye dek.ne var ki aşağıdaki makaleyi okuduktan sonra 1 sn bile çekmeyi düşünmüyorum.

Allah, makineleri şöyle video çeker böyle video çeker diyerek satan zihniyetteki firmaları "....." ! (bedduayı siz doldurun )

işte link:

http://www.fotoritim.com/yazi/murat-ozdemir--fotograf-makinelerinde-algac-sorunu

Tarih: 3 Ocak 2008, 17:15 - İp: 88.***.**0.224
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bildigim kadarıyla video cekerken makine aslında 640*480 boyutlarında fotograf cekiyor,sanıyede 15-30 kare vs.
bu yuzden sensorun ısınması normal.ve uzun sureli video cekiminde sensor cokca ısınacaktırda ,ama tutupta video cekmekten korkar oldum denecek kadar kotu bir durum yok.

Tarih: 3 Ocak 2008, 19:44 - İp: 88.***.**9.97
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

bu yüzden bir çok fotoğraf makinesinin bozulduğu yazıyor, diğer site forumlarında da okumuştum...
link deki makaleyi okumadınız sanırım...

Tarih: 3 Ocak 2008, 19:47 - İp: 88.***.**0.224
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

linkteki yazıyı daha once okudum. sitemizinde uyesi burkay usta tarafından yazılmıs sanırım ve kendiside birkac kere linkini vermişti.gercekten iyi bir bilgilendirme yazısı.
ancak fotograf makinesiyle zaten 60 dakika video cekenlerin azınlıkta oldugunu sanıyorum. ben bile yarısma goruntuleri için 12 ser 15er dakikalık goruntuler cekiyorum. ısınma hıssedilir seviyede olmuyor.
ve makineminde bu tıp bir sorunu olmadı şimdiye kadar. gelişen teknolojıler, bir oncekinin eksilerini gidermeyı amaclar.
zaten herzaman soylenen seyde makineleri fotograf amaclı kullanmak,eger video onceligi varsa bir handy cam almak.
bır kompaktkullanıcısı makinesini fotograf için kullanır ve arasıra ıhtıyacı oldugunda video ceker.

adı ustunde dijital fotograf makinesi,video degil.
kimsede benim makinemi al video cek demiyor zaten,makinede video ozelligide var diyor. bukadar korkulacak hatta tepki gosterilecek bir durum yok yanı.
sonucta firmalarda tuketici ihtiyacları dogrulutusunda hareket ediyor.

Tarih: 3 Ocak 2008, 22:12 - İp: 88.***.**9.97
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

peki olur da video çekimi yüzünden, mesala sıcak bir yaz akşamı, makine çok ısınır da bozulursa sensör ? sizce süre olarak sınır konulmayan makine ile video çeken kullanıcı mı suçlu olur yoksa makineyi üreten mi? bir başka deyişle garanti kapsamında değerlendirilir mi bu hata?

benim korkum 4sn yi aşan uzun pozlamalarda sensörün çok ısınıp hatalar veren , lekeler oluşturan makinemin , video çekiminde de bu tarz bir sorun yaratması. bu yüzden henüz bu sorunsalı bilmeyen arkadaşlara bu makaleyi okumaları yönünde bir uyarı yapmak istedim, sonuçta kompakt da olsa bizim için büyük paralar verilmiş aletler bunlar...

ilginiz için teşekkür ederim...

Tarih: 3 Ocak 2008, 22:42 - İp: 88.***.**4.142
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makine 4 sanıyelik pozlamada ısınıyorsa makinede sorun vardır.
ben 30 sanıye pozlamalı ustuste 30-40 fotograf cektıgım gunleri hatırlıyorum.
makinemde kayda deger bir ısınma olmamıstı,son 5 10 fotografta hot piksel gorunmesi dısında.
ki benım kullandıgım makine h1 yanı s6500ten 2 sene eski bir makine.
dedigim gibi sensorun ısındıgı dogru ancak oyle aman allahım makinemı kendi ellerimle yokediyorum korkusuna kapılmayın
bu arada kullanma kılavuzunda uzun sureli video cekiminde makinenin ısınabilecegine dair uyarılar olabilir.
---

tuketiciler neden bu makinelerde 3 dakikayla sınırlı video cekimidiye kafalarını duvara vururken,makine ureticileri sınırsız video ceken makineler uretti diye ureticiyi suclamamak lazım..
ozaman sorumlulugun bir kısmıda 2-4-8 gb lık hafıza kartları ureten fırmalara,duser.
---
burda uretıcıyı korumuyorum,yada makinenı yanlıs kullanırsan bozulurda demiyorum,sadece makinenin video cektim diye bozulmasından bu kadar korkmanın yanlıs oldugunu soyluyorum.

Tarih: 3 Ocak 2008, 23:15 - İp: 88.***.**9.97
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

4sn üstünede, hot piksel sorunu çok konuşuldu fujilerde, benimki 6-8 sn yeye kadar idare ediyor, 10 sn civarı boy gösteriyor sonrası malum...
güya 30 sn pozlama yapabiliyor kullanma klavuzuna göre, ama en fazla 8 sn temiz bir şekilde pozluyorum makinemle...

o yüzden de video suna pek güvenemiyorum, kılavuzda herhangi bir uyarı da yok aslında video ile ilgili..

neyse, zaten çok özel anlarda video kullanan biriyim, benim uyarım, fotoğraf makinesini video kamera gibi kullananlara, bahsettiğiniz o 4gb hafıza kartlarıyla...

iyi akşamlar gajin, ilgilendiğin için teşekkürler...

Tarih: 3 Ocak 2008, 23:22 - İp: 88.***.**4.142
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hot piksel malesef ccd sensorden kaynaklanıyor.
cmoslar daha az ısınıyor dıye biliyorum.
tabiki bu makineleri video için kullanmamak gerek,sadece ihtiyac durumlarında.

Tarih: 3 Ocak 2008, 23:31 - İp: 88.***.**9.97
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Gaijin,

Bu cümlene açıklık getirmek istiyorum :makine 4 sanıyelik pozlamada ısınıyorsa makinede sorun vardır.
ben 30 sanıye pozlamalı ustuste 30-40 fotograf cektıgım gunleri hatırlıyorum.makinemde kayda deger bir ısınma olmamıstı"

Aslında bu gibi durumlarda makineyi objektifi üzerine dikip ekran sana bakacak şekilde sabit bir yere oturtulduğunda makinenin ekranında sahanda yumurta pişirilebilir..
şaka bir yana sen ısınma olayı sadece makinenin sensöründe olmaktadır.ve hala bir sürü makine sırf bu nedenle arızalanmaktadır.
Ben son olarak şunu söylemek istiyorum : Lütfen varsayınlardan hareket etmeyin.Fikir sahibi olmadan önce bir şekilde bilgi sahibi olmaya bakın.

Tarih: 4 Ocak 2008, 01:35 - İp: 85.***.**8.46
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Ben topik başlatan arkadaşa katılıyorum. Eğer belli bir dakkadan sonra bozulma riski varsa kullanıcı uyarılmalı. Aksi takdirde arızadan üretici firma sorumludur, sonuçta bana video da çekiyo diye satmış...

Tarih: 18 Ocak 2008, 16:45 - İp: 195.***.**4.179
  • 1