orcunek
orcunek (üye)
İzmir / Amatör

Kırmızı Gölge Sorunu

canon 75-300 lşens ile gündüz yaptığım çekimlerde resimdeki benzerlikde gölge sorunu yaşıyorum ve açıkcası bu bayağa bi can sıkıcı bu bazen ana objenin üzerinde oluyor bazende bu şekilde bunun ne olduğu ve çözümü konusunda bi araştırma yaptım fakat sanırım doğru kelimeleri kullanamadım için bir bilgiye ulaşamadım bu sorun hakkında bilgisi olan varsa bana yardımcı olmanızı rica ederim

Tarih: 21 Mayıs 2014, 11:42 - İp: 178.***.**5.68
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Çok emin değilim ama objektiften kaynaklanan renk sapması dır diye düşünüyorum.Başka objektiflerde bu sorun olmuyodur tahmin ediyorum.

Tarih: 21 Mayıs 2014, 14:28 - İp: 5.***.**3.215
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

Doğru kelimeler ''chromatic aberration'', ''renk sapması''

RAW fotoğraf çekiyorsanız LR, PS gibi yazılımlar ile çok kolay bir şekilde düzeltilebiliyor. Jpeg'de de düzeliyor ama RAW daha iyi tabi.

Bu bütün lenslerde olan bir sorun. Ama bazılarında farkedilemeyecek kadar az bazılarında ise çok fazla oluyor.

Tarih: 21 Mayıs 2014, 14:30 - İp: 95.***.**0.198
orcunek
orcunek (üye)
İzmir / Amatör

evet başka objektiflerde sorun yok sadece 75-300 de yapıyor bunu ve önceden böyle bir sorun fark etmemişdim

Tarih: 21 Mayıs 2014, 14:31 - İp: 178.***.**0.108
orcunek
orcunek (üye)
İzmir / Amatör

evet genelde RAW çekiyorum ve ps var nasıl yapabiliceğim konusunda bilgi verebilirmisiniz yoks araştırayımmı

Tarih: 21 Mayıs 2014, 14:33 - İp: 178.***.**0.108
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

ps konusu derın bır konudur en kolayı pıcasa dır ps ogrenmek ıstıyorsanız scott kelby nın photoshop cs4 kıtabını onerırım anlatımı cok basıt uygulamalı bır kıtaptır photoshopun temellerını anlatır kendınızı gelıstırmek acısından cok faydalıdır fıyat 45 tl cıvarında

Tarih: 23 Mayıs 2014, 15:00 - İp: 81.***.**5.105
orcunek
orcunek (üye)
İzmir / Amatör

PS konusunda az çok bilgim var ve burda denedim fakat yokedemedim. ve PS de raw olarak bir dosyayı açamıyorum gerekli tüm programları yüklememe rağmen olmadı bu yüzden Canonun kendi programında yapmayı denedim programın kendi içerisinde LENS ABERRATION CORRECTION diye bir bölüm var burda düzeltme yaptım ama pek etkili olmadı bu yüzden başka bir yolu varmı yada PS de RAW değilde JPEG olarak düzeltebilirmiyim ve ne şekilde bu konuda bilgi verebilirseniz sevinrim çünkü canonun kendi programı sanırım pek işe yaramadı bu konuda ayrıca LR de de raw açamıyorum

Tarih: 26 Mayıs 2014, 10:24 - İp: 178.***.**4.123
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Lens kaynaklı renk sapması...

Tarih: 27 Mayıs 2014, 19:40 - İp: 176.***.**3.216
  • 1