ayda
ayda (üye)
Sakarya / Amatör

Hangi Digital Makinelerde Kumanda V

Merhaba arkadaşlar hangi dijital fotoğraf makineleri ( IR ) uzakdan kumanda çihazı ile çalışırlar.? bir makine almak istiyorum ama uzakdan kumanda ilede çalışsın istiyorum tabii dijital olmalı makine şimdiden teşekkürler

Tarih: 22 Eylül 2005, 12:57 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

inan bu konuda hiç bilgim yok malesef

 

Tarih: 23 Eylül 2005, 10:38 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Benim bildiğim makinelerin hepsi kumanda ile çalışıyordu. Nikon, Canon, Sigma, Minolta. ama model model bilmiyorum. mesela D70 ve SD 10 ile kumandalı çekimler yapmıştım. Bide nikon coolpıx 8400 ile yapmıştım. ama bildiğiniz gibi sadece denklanşör olarak kullanabiliyorsunuz. Bir de geçenlerde bi arkadaşım söledi. Her şeyi kumanda edebilen uzaktan kumandalar satıyorlar. her yerde bulabilirsin onlarla da biraz uğraşırsan kumanda edebiliyormuşsun. bu konuyu biraz araştırdım ve photoline dergisinde bunla ilgili bir makale okudum. Gerçekten eleman deniyor ve marketten 10-15 milyona aldığı kumandayla D70'te çekim yapıyordu ve hiç bir zararı olmadan. Yeterki kumanda makinenin frekansını algılasın gerisi oldukça kolaydı.

 

Tarih: 23 Eylül 2005, 13:39 - İp: yok
ayda
ayda (üye)
Sakarya / Amatör

Merhaba ceko galiba derdimi anlatamadım Bir makineyi uzakdan kumanda edebilmek için o makinede kumanda modülü bulunmalı nasılki bir otomobilin kapılarını bir modül olmadan uzakdan kumanda ile açıp kapıyamıyor camları indiremiyorsan bir fotoğraf makinesindede bu işlemi gerçekleştireçek olan uzakdan kumanda (INFRARED)modülü ve göz olmazsa o makineyi uzakdan kumanda ile çekim moduna veya zoom moduna almak olanaksızdır bilmem anlatabildimmi.?Benim sorunum 2 aynı model bir kamerayı tripot üzerine yanyana koyarak bunları aynı anda çekim modunda ( deklanşörü aynı anda harekete geçirmek ) uzakdan kumanda ile konuyu kaydetmek ve bun resim veya MPEG görüntüyü sonradan bilgisayar vasıtasıyla üst üste bindirerek 3D üç boyutlu görüntü etmek gayesi ile sormaktayım Yinede ilğine Senin ve tamirçi muratın ilğisine teşekkürler Belki uzakdan kumandalı fotoğraf makineleri hakkında bilgisi olan biri bunu yanıtlar bu arada...#ayda' tarafyndan 23.09.2005 19:10:18 tarihinde düzenlendi.

 

Tarih: 23 Eylül 2005, 19:03 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

benim dediğim makinelerde zaten ınfrared göz bulunmakta arkadaşım. ama derdini ilk baştan böyle anlatsaydın sana daha fazla yardımcı olabilirdik belki. Bunu deneyerek yapabilirsin ayda. Dediğin gibi al iki tane aynı model makineyi koy yanyana bas kumandasına çekiyorsa oluyordur çekmiyorsa olmuyodur. Ha hangi model diyosan Nikon D70'i önerim sana. Al iki tane D70 koy yan yana dene gör. Bunuda biz denemiyelim dimi. Bi ton masraf şimdi

 

Tarih: 23 Eylül 2005, 20:32 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

sanirim pocket pc ile de kumanda edebilirsin ceko.. pocket pc'de bazi kumanda icin yazilimlar var..
hatta biliyor musun, en yakin zamanda deneyecegim..

 

Tarih: 23 Eylül 2005, 23:08 - İp: yok
ayda
ayda (üye)
Sakarya / Amatör

Tekrar merhaba CEKO anladımda dadaganat'ın dediği gibi bazı yazılımlar olabilir pocket PC de bunlarda TV kumanda yazılımları olduğunu biliyorum hatta elimdeki NOKIA telefon ile televizyon müzik seti vs kumanda ediyorum fakat bu yazılımın o cihaza uygun bir yazılım olması gerekir.Siz hiç 3D üç boyutlu film çekerek izledinizmi.? Ben hem çektim hemde izledim ve şu andada video kamera ile çekiyorum yanlız AVİ ve MPEG4 formatında çekim yaparak bunu bir camı CYAN bir camı MAGENTA ( MAVİ ve KIRMIZI ) gözlük ile izlemek daha ekonomik ve masrafsız olduğu için bu yönteme yönelmek istedim Bunu PC de birleştiren ve 3 boyutlu görünmesini sağlıyan Proğram olmalı yoksa şaşı bak yöntemi değil bu ve bu AVİ veya MPEG4 formatında çekilen video'nun da aynı anda 2 kamera ile 1'e 1 çekilmesi gerekir PENTAX OPTIO larda bu uzakdan kumanda mevcut yanlız AVI formatı 320 x 240 oldugu için tatmin edici değil 640 x 480 olmalı en azından o yüzden uzaktan kumandalı olan FOTOĞRAF makinelerini öğrenmek luzumunu hissettim.İyi günler..

 

Tarih: 23 Eylül 2005, 23:41 - İp: yok
ilhami_27
ilhami_27 (üye)
Gaziantep / Amatör

bence uzaktan kumandalı bi makineye heves etme. bozulma riskleri daha çok.

 

Tarih: 12 Ekim 2005, 20:22 - İp: yok
  • 1