lahalehey
lahalehey (üye)
Bursa / Amatör

Fotografda Şerit Çıkıyor,sorun Nedir

merhaba,
canon eos 300 sahibiyim, ilk filmimi banyo ettirdiğimde bu fotoğragdaki gibi ardarda bir-iki fotoğrafta böylesine çizgiler mevcuttu,neyse dedim. ancak 2. filmi banyo ettirdiğimde de yaklaşık 10 fotoğrafta böyle bir çizgi var ve düz değil,yukarıya doğru çıkan bir çizgi. filme baktığımda filmde bu çizginin olduğu yerlerde sanki negatif film "kazınmış" gibi? sabit olsa bu çizgi perdenin arkasındaki metalin çizdiğini düşüneceğim ama düz bir çizgi değil,yukarıya doğru giden bir çizgi olması şaşırtıyor beni..

2 banyoyu da aynı fotoğrafçıya aynı baskı makinesinde yaptırdım,ve sadece dijital ortama aktarılmasını istedim. filmi baskıdan önce aldığım için de şu anda film takılı makineye o yüzden açıp metale bakamıyorum.. sizce neden olabilir? fotoğrafçıdan olablirdiye tahmin ediyorum ancak sonuçta bi amatörüm.. lütfen yardım edin ilk defa filmli makinede böyle birşeye rastlıyorum.

teşekkürler..

düzeltme: konuyu yanlış yere açmışsam lütfen uyarın,..

#lahalehey' tarafından 03.05.2009 16:25:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mayıs 2009, 16:23 - İp: 85.***.**2.110
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

fotoğraf makinenin çekilen filmin sarılı olduğu trommel üzerinde bir yerde bir yabancı cisim var ve bu filmi çiziyor Bursada selman foto var oraya git sana yardımcı olsunlar selamlar

Tarih: 3 Mayıs 2009, 20:56 - İp: 94.***.**7.243
lahalehey
lahalehey (üye)
Bursa / Amatör

ancak bu pozlar filmin ortasında yani filmin ilk sarıldığı yerde değil,üstünden bikaç tur film geçmiş halde.. yine de problem bu olabilir mi? birde selman foto nerde bulunuyor acaba aradım internetten ancak bulamadım..

Tarih: 3 Mayıs 2009, 23:33 - İp: 85.***.**2.110
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

ilk başlarda olmaz bu durum çünkü ilk başlarda trommel üzerinde yeteri kadar çekilmiş film sarılı değildir. sen fotoğraf çektikçe trommel üzerine sarılan filmden dolayı kalınlaşır ve arka kapağın üzerinde bulunan metal parça filmi çizer.arka kapakta menteşelere doğru olan metal baskı parçasının üzerinde minik bir silindir olması gerekiyor sanırım onu kaybetmişsin o nedenle o parçanın ucunda karşılıklı olarak kıvrılmış iki delikli kısım açıkta duruyor.
imkanın varsa o arkakapaktaki metal baskı parçasını çıkart yada selman fotoyu ara 02243728465 selman foto tamirci değildir ama sana yardımcı olabilir...

Murat Özdemir Fotoğraf makinası Tamiri www.burukay.com>

#burkay' tarafından 04.05.2009 00:20:37 tarihinde düzenlendi.

lahalehey
lahalehey (üye)
Bursa / Amatör

teşekkür ederim, götüreceğim en kısa zamanda.. birde örneğin bu fotoğrafta sağ tarafta bulunan noktacıklar var..onların çıkmasının nedeni nedir? aynı yerde çıkmıyorlar sanırım,yerleri değişiyor..

Tarih: 4 Mayıs 2009, 08:53 - İp: 85.***.**2.110
lahalehey
lahalehey (üye)
Bursa / Amatör

fikri olan?

Tarih: 4 Mayıs 2009, 20:53 - İp: 85.***.**2.110
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sagdaki beneklerden bahsediyorsan bunlar normaldir,film uzerındeki zerrecikler yada gren olabilir. cok dikkate deger bir konu degil.
fotograftaki cizigi gorunce benımde aklıma arka kapakta filmi cizen birsey olabilecegi gelmişti,burkay ustada zaten belirtmiş..hatta direk koordinat vermiş

Tarih: 5 Mayıs 2009, 04:47 - İp: 78.***.**1.56
lahalehey
lahalehey (üye)
Bursa / Amatör

cevaplar için teşekkür ederim yarın götüreceğim bakalım sonuç ne olacak..umarım daha ciddi birşey değildir..

Tarih: 5 Mayıs 2009, 08:43 - İp: 85.***.**2.110
  • 1