glalaktus
glalaktus (üye)
Antalya / Amatör

Canon Sx160 İs Beyaz Nokta Sorunu

Merhaba arkadaşlar,
Henüz 20 günlük olan fotoğraf makinemle çektiğim resimlerde beyaz noktalar oluşmaya başladı. Özellikle ışığın az olduğu ortamlarda ve koyu renkli nesnelerin üzerinde daha net görülüyor. Sensörden kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum.
Yarın garantiye göndereceğim fakat makine yeni olduğu için içinin açılmasını istemiyorum. Henüz 1 ayı dolmadığı için yenisiyle değiştirirler mi acaba?
Sizce ne yapmalıyım? Kırsalda yaşadığım için makinenin kargoyla gidip gelmesi yaklaşık 10 gün sürer. Aşağıdaki resimde problem çok net görülüyor:

[/IMG]

Tarih: 17 Şubat 2014, 23:34 - İp: 85.***.**8.12
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Dead pixel sorunu makinenn icini acmazlar remaping yaparlar,yani yeniden pixel haritalama ,komsu pixel degeriyle esitleme seklinde elektronil bir islemdir,programla yapilir...bazi malinalarin menusundevardir kendinizde yapabilirsiniz ama bu makinada varmidir bilmiyorum... size tavsiyem bunlar stuck pixelde olabilir makinayi olabilecek en yuksek iso ya alip manuel modu varsa en az 1dakikaya alip bir gotograf cekmrniz manuel modda tabi karamlik biryerde cekin sensore fazla isik gelmesin stuck pixel sorunuysa kendiliginden acilabilir belki,.... iso 1600 ve ya tercihen daha yukarisi olmali sensoru zorlamak icin,.. olympusun slrlerinde remaping progri menulerinde vardi mesela..,

#buzlucam' tarafından 18.02.2014 19:39:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Şubat 2014, 17:01 - İp: 88.***.**3.189
glalaktus
glalaktus (üye)
Antalya / Amatör

Cevap için teşekkürler buzlucam. Bu yüzden makineyi garantiye göndermeye değer mi bilmiyorum. Henüz 1 ay dolmadığı için yenisiyle değiştirirler diye düşünmüştüm. Dediklerinizi yaptım. En fazla 15 sn pozlama yapılabiliyor. Bu şekilde 4-5 resim çektim ama düzelmedi.

Tarih: 18 Şubat 2014, 21:30 - İp: 85.***.**4.173
  • 1