meerem
meerem (üye)
Ankara / Amatör

Canon Eos 20d Kullanma Klavuzu...

Merhabaarkadaşlar..

bildiğim kadarıyla sitede benim makneden kullanan arkadaşlar hayli fazla Canon EOS 20D türkçe Kullanma Klavuzu olan varsa pdf yada fotokopi (fazla varsa ta kendisi )...

şimdiden teşekkür ederim..

bilgi paylaştıkça artar.. paylaşın ki bir çok kullanma kılavuzunuz olsun..

Tarih: 31 Aralık 2006, 17:11 - İp: 195.***.**1.2
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

selamlar..

kavramsal bilginiz iyi olduktan sonra, bence klavuz gereksiz kalıyor..

e0s nickli üyemizle mesajlaşırsanız.. erkayalar çıkışlı makineniz varsa.. size klavuz sağlayabilir..

aynı makineyi bende kullanıyorum.. gerekirse, çekim teknikleri veya dslr teknik bölümlerinde konu açarak sorular yöneltebilirsiniz..

Tarih: 10 Ocak 2007, 12:30 - İp: 85.***.**1.13
meerem
meerem (üye)
Ankara / Amatör

makinem Erkayalar çıkışlıdeğil yurt dışından getirttim kitapçığı var fakat almanca.. takıldığım yerler hususuna gelince zaman zaman olabiliyor (sonradan çözebiliyorum) fakat kitapçığınında yanımda bulunmasında fayda görüyorum.. forumdada pek fazla meşgul etmek istemiyorum..

Tarih: 10 Ocak 2007, 12:36 - İp: 195.***.**1.2
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

O halde ücretini ödeyerek almak durumundasınız.

Bilgi paylaştıkça güzeldir,ancak koplayama hakkı Erkayalara ait bir klavuzu kopyalamak suçtur.

Erkayalar garantisi altında satın alınan ürünlerin hepsinde Türkçe kullanma kılavuzu ücretsiz olarak kutu içeriğinde bulunmaktadır.Yutrdışı alımlarında yada orada yaşayıp oradan almış dahi olsanız o ülkenin kutu içeriği doğrultusunda bir hizmet almış oluyorsunuz.Türkçe kullanım klavuz masrafları Erkayalar fotografçılık tarafından ödendiği için,Erkayalar garantisinde bulunmayan ürünler için bedeli istenmektedir.

Tarih: 10 Ocak 2007, 18:07 - İp: 85.***.**3.100
meerem
meerem (üye)
Ankara / Amatör

haklısınızpdf yada fotokopi hizmeti baja zar bir HİZMET ANLAYIŞI olur Erkayalar için..

gerektiğinde alacağım detaylar için teşekkür ederim.

keşke paylaşacak bilgilerim olsada sadece bir tanecik kullanma klavuzum olsa.. [>:D

Tarih: 11 Ocak 2007, 08:12 - İp: 195.***.**1.2
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

selam meerem

İstersen bide 2 yıl garanti versin erkayalar ne olcak ki
ben erkayaların savunucusu değilim ama yurt dışından ucuza aldığınız makinenin kullanım klavuzunu 25 ytl kıyıp alabilirsiniz buda size erkayaların hizmet anlayışı olur.Sadece kendi tarafınızda bakmayın...Erkayalar oturup fotokopimi çeksin yanii çok komik...

Tarih: 12 Ocak 2007, 22:02 - İp: 88.***.**6.62
meerem
meerem (üye)
Ankara / Amatör

tabi komik ne gerek var.. işleri başından aşkın

ayrıca pdf formatı denilen bir format var pc lerde açılabiliyor ve hiçbir zahmet gerekmiyor.. mail adresi girmek ve attachment olarak ekleyip yolla ya basmak yeterli oluyor.. tabi ama ne gerek var koskoca erkayalar yani.. biz dandik dundik şirketlerde basit işlerle uğraşıyoruz ya KOOOSKOCA erkayalardan nasıl böyle bir şeyi talet ettim bende anlayamadım.. cahilliğimi mazur görün..

Tarih: 15 Ocak 2007, 08:00 - İp: 195.***.**1.2
mete007
mete007 (üye)

meerem önceki yazımdaki bir satır konusunda ısrarlıyım..

"kavramsal bilginiz iyi olduktan sonra, bence klavuz gereksiz kalıyor.."

önce bilgi.. klavuzlar ancak teknik değerlerin tercüme edilmiş halleri..

"bence" diyerek altını çizmek gerekir.. buradaki çoğu kişiye sorarsanız; "olmazsa olmaz"

iki tane 20d sahibiyim ilkini aldığımızda, henüz klavuz basmamışlardı.. (erkayaların bayisi Delta doğrulayabilir) Daha sonrasında ihtiyaç duymadım.. ve iddia ediyorum makineyi son derece verimli kullanıyorum.. Eos 5d nin stüdyo fotoğrafçılarına çok tavsiye edildiğini forumda okuyabilirsin.. ben, makinelerimin sonucundan o kadar memnunumki en az 2-3 sene daha beni götürür diyebiliyorum.. (iki senede bütün makinelerin değiştiği piyasadan bahsedildiği düşünülürse fazla iddialı sözler sarf ediyorum)

Teknik olarak danışmak istersen; her soruna cevap vermeye hazırız (net fotoğrafda biraz mürekkep yalamış kimseler adına yazıyorum) Kavramsal bilgiler daha önemlidir.. Ustalık - Çıraklık yoluyla alınacak bilgileri ifade eder diye açıklayabilirim..

Renk ısısı diye bahsetseniz, kimileri "-o nedir yeniyomu." der.. (başka konulara gönderme gibi algılanmasın)

net fotoğraf forumlarında, hiçbir klavuzda bulamayacağınız kadar bilgi var.. ışığınız bol olsun.

#mete007' tarafından 19.01.2007 18:22:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ocak 2007, 18:20 - İp: 81.***.**2.7
meerem
meerem (üye)
Ankara / Amatör

Mete007 herzamanki gibi açıklayıcı yorumunuz için şahsım adına teşekkür ederim....
haklısınız.. forumumuzda yeteri kadar bilgi mevcut.. zaten ekstra bilgiler için hemen cevaplar geliyor.. herkese bizi bilgisiz bırakmadıkları için teşekkür ederim..

Tarih: 19 Ocak 2007, 19:51 - İp: 195.***.**1.2
meerem
meerem (üye)
Ankara / Amatör

tekrar merhaba arkadaşla..
kitapçıktan anlamadığım şeyler var yazıyorum.. bilenler yardımcı olursa sevinirim....

AEB nedir?

WB SHIFT / BKT nedir?

Color Temp nedir?

Color Space ne demek istiyor?

Parameters nedir?

Video System nedir?

Communication nedir?

Sensor Clean nedir ner işe yarar?

arkadaşlar malesef ben bunları bilmiyorum.. demeyinki şimdiye kadar nasıl kullandın diye..

yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler ...

Tarih: 22 Ocak 2007, 18:03 - İp: 195.***.**1.2
mete007
mete007 (üye)

meerem tekrar selam..

color temp: Renk ısısı.. örnek vererek konuya giriyim.. Güneş ışınlarının 10-00 16-00 saatleri arasındaki verdiği renk 5500 K (kelvin) dir.. tungsten ampul 3200 K , Floresan 6400 K nerede kullanırız.. WB (white balance) beyaz dengesi ayarı dijital makinelerimizde simge ile görebilirsin.. 20d yi zamanında diğer bütün makineleri geçip "illaki o " dedirten neden WB düğmesinden " K " seçiliyken menü den color temp vasıtası ile Kelvin değerini manuel olarak girebilmemdir..

burada kısaca yazdığıma bakma günlerce bu konuda ders almak gerek desem abartı olmaz..

WB SHIFT / BKT : renk ısısı ayarımdan sonra yaptığım hasas ayarın adresidir.. deneme yanılma ile.. bilgisayarda renk müdahelesine gerek bırakmayacak derecede hasas renk ayarına buradan ulaşıyorum ( ben stüdyocuyum ; çalıştığım ışık koşulları statik )

AEB : otomatik pozlamaya yapacağın müdahele.. koşullara göre; makinenin seçeceği ayarın mükemmel olmayacağını deneme yanılma ile görüp, manuel mod yerine otomatik modda + veya - pozlama müdahelesi..

diğer şıklar teknik ıvır zıvır denebilir..

video sistem PAL pozisyonunda kalmalı, video kablosu ile televizyona bağlamak istediğin zaman doğru sinyal böyle sağlanır..

parameters : daha çok " 1 " de kullan Siyah-beyaz.. Sepia vs.. çekim modlarına buradan ulaşacaksın..

Tarih: 22 Ocak 2007, 18:48 - İp: 85.***.**7.125