kareefe
kareefe (üye)
Adana / Amatör

An Fotoğraf Topluluğuna Katılın

Amatör ruhlarıyla fotoğrafa gönül vermiş insanların biraraya gelerek oluşturduğu
"An Fotoğraf Topluluğu", Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’nün
desteklediği Adana’daki İnisiyatif Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde resmi olarak kuruldu.
Altyapı çalışmalarını tamamlayan topluluk, fotoğraf sanatının yaygınlaşmasına hizmet etmek,
fotoğraf sanatının en kolay haliyle anlaşılmasını sağlayabilmek amacıyla, İnisiyatif Kültür ve Sanat
Merkezi Fotoğraf Atölyesi’nde "HERKES FOTOĞRAF ÖĞRENECEK" sloganıyla atölye (kurs) çalışmalarına
başladı.

An Fotoğraf Topluluğu Kursları

1. Konu :
Fotograf Makineleri : makinelerin özellikleri, çeşitleri, donanımları
- Fotoğraf makinesi nasıl çalışır? (uygulamalı anlatım)
- Objektifler : özellikleri, parçaları, çeşitleri, (uygulamalı anlatım)

2. Konu :
Enstantane / Diyafram: görsel etkileri, hız / hareket izlenimi, net alan derinliği, enstantane / diyafram ilişkisi- fotografta anlatım dili oluşturmak
- Nedir bu enstantane?
- Nasıl kullanabilirim?
- Nedir bu diyafram?
- Nasıl çalışıyor?
- Enstantane ve diyaframım birlikte kullanımı
- Nedir bu İSO?

3. Konu :
Işık: ışık kaynakları, aydınlatma şartları, ışığın doğru kullanımı, ışığın estetiği- ışık ve pozlama
- İyi ışık nasıl yakalananır
- Işığın yeri
- Oluşturdukları

4. Konu :
Kompozisyon: fotograf kriterleri; sadelik, belirginlik, altın noktalar, renk, doku, ritim, ilgi merkezi, hız hareket izlenimi, boyut, yatay – dikey kadraj, grafik, uygun an, görsel bağ, kontrast, denge-uyum, perspektif
- Nasıl iyi bir gözlemci olurum?
- Her şeyi uyguluyorum ama fotoğrafım neden kötü?

5. Konu:
Çekim Teknikleri : portre, doğa, manzara, gece, makro, gezi fotografçılığı, mimari fotograf

EK FALİYETLER :
Anlatılan çalışmaları uygulamak için şehir içi dışı ve gezileri.
Profesyonel ve tanınmış fotoğraf sanatçılarının söyleşileri.
Merkezde açılan karma sergilere katılım.

Makine gerekli mi ?
Fotograf makineniz yoksa atölye derslerinden önce almanıza gerek yok. Edineceğiniz bilgilerden sonra almanız daha yerinde olacaktır. Çekim gezisinde An Fototğraf Topluluğu’nun makinelerini kullanabilirsiniz. kitaplığımızdaki, fotoğraf içerikli dergi ve kitaplardan alabilir, veya elinizdeki kaynakları bizimle paylaşabilirsiniz.

Eğitmenler
Eğitmen kadromuz, deneyimli arkadaşlarımız Abdullah Coşkun, Aykut Ünlüpınar ve Abdullah Çıbık’tan oluşmaktadır. Dersler bittikten sonra, iletişim ve bilgi alışverişimiz devam ediyor. Karşılaştığınız sorunların çözümü ve çektiğiniz fotografların eleştirisi için eğitmenlerden yardım alabilirsiniz.

TOPLULUĞUN KURS AVANTAJLARI

- Tekniksel terimler kullanarak yapılan anlatım yerine, fotoğraf hakkında herhangi bir bilgisi
olmayanların dahi kolayca kavrayabileceği sunum ve anlatımlar.
- Kursiyerlerin tam donanımlı profesyonel ekipmanlar üzerinde uygulama yapabilmeleri ve diğer
atölye çalışmaları.
- Serbest veya belirlenmiş konularda yapılacak şehir içi-dışı fotoğraf gezileri ve diğer sosyal
aktivitelere katılma imkanı.
- Gezilerden elde edilecek fotoğraflardan oluşan eserlerle sergi açılması.
- Yerel, ulusal ve uluslararası fotoğraf etkinliklerine (yarışma, proje vb.) resmi katılım imkanı.
- Kurs sertifikası ve topluluk üyeliği.

KURSLARA KAYIT VE AYRINTILI BİLGİ İÇİN :
TEL: 0 (322) 457 45 49
ADRES : Reşatbey Mah. (İnşaat Mühendisleri Odası yanı)-ADANA
İnisiyatif Kültür ve Sanat Merkezi

Tarih: 7 Mart 2007, 11:30 - İp: 88.***.**4.215
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

gerçekten güzel bir organizasyon. galiba yeriniz adana'da; antalya'da olsa ilk katılacak ben olurdum.

Tarih: 7 Mart 2007, 13:28 - İp: 88.***.**5.145
  • 1