bozo
bozo (üye)
Kocaeli / Amatör

Iso İle Exposure Compensation Farkı

ISO sensörün ışığa duyarlılığı diye biliyorum. buna göre 50 ISO da mesela ışığa az duyarlı 800 iso da çok duyarlı olabilir cihaz. bu sayede 800 iso da çok az ışık bulunan bi ortam veya gece gökyüzündeki yıldızları iyice belirginleşitirebilirz yanılıyormuyum? benim makinem otomatik.. olympus c310..
ISO ayarlayamıyorum..
ama şimdi exposure compensation ne oluyor? o da ışığa hassaslıkla alakalı değilmi? +2 ile -2 Ev değişiyor ve ben de 1/2 ev aralıklarla değiştirme imkanım var. bu da iso dan ne farkı var? bana açıklarmısınız?
bir de. ISO, manuel makinelerde anladığım kadarı ile 50-100-200-300-400-800 gibi tam sayılar (olympus ta 80-160-320 de var galiba) ile mi ayarlanabiliyor yani 1er,1er veya 10ar-10ar artırma imkanı yok mu? neden yok?
sonuç olarak ISO ile exposure compansation arasındaki fark ne oluyor?

Tarih: 3 Ağustos 2004, 14:52 - İp: yok
bozo
bozo (üye)
Kocaeli / Amatör

kimse bu konuya açıklık getiremeyecekmi? gavur forumlarına mı sorayım artık...

Tarih: 4 Ağustos 2004, 08:52 - İp: yok
gezgin
gezgin (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

iso, filmin yada sensörün ışığa olan hassasiyetidir. exposure compensation ise ışığın averaj ayarıdır. mesela otomatik ayarda deniz de giden bir yatı ters ışıkla çekmek istiyorsun. otomatik ayar ters ışıktan dolayı diyaframı kısıyor ve yat sadece bir siluet olarak çıkıyor ama sen siluet olarak çıkmasını istemiyorsun. exposure ayarı ile averajı yükseltip mesela +1.3 yaparak, makina daha fazla ışık alacak ve yatımız bir siluet halinden kurtulup, detayları görünmeye başlayacaktır. ancak diğer taraftan, ters ışıktan dolayı arka plan overexposure'da denilen ışık patlamasına kurban gidecektir.
kısaca exposure compensation, makinamızın otomatik ışık ayarını kendi zevkimize yada ihtiyaçlarımıza göre azaltıp çoğaltmaktır.
umarım yardımcı olabilmişimdir...

Tarih: 4 Ağustos 2004, 23:24 - İp: yok
bozo
bozo (üye)
Kocaeli / Amatör

teşekkür ederim..

Tarih: 5 Ağustos 2004, 01:39 - İp: yok
  • 1